Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Jak se bránit syndromu housete?
Odborný článek

Jak se bránit syndromu housete?

4. 1. 2011 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Václav Revenda

Anotace

Článek prakticky aplikující problematiku syndromu housete na využití dvou nejběžnějších kancelářských aplikací (MS Office a Open Office) s ukázkami.

MS Office versus OpenOffice

Problematiku syndromu housete naznačil Učitelský spomocník poprvé v článku „Ovlivňuje syndrom housete pouze ICT gramotnost?“. Ve stručnosti popisuje vtisknutí prvně používaného programu do naší paměti, a následně pak důsledky lenosti uživatele tento program měnit a neochoty se ho vzdát. Chceme-li tento syndrom překonat, proč nezačít u těch nejběžněji používaných programů?

V dnešní době už asi skoro každý uživatel počítače zná kancelářský balík Microsoft Office, jehož hlavní součástí je textový editor Word, prezentační program PowerPoint a tabulkový kalkulátor Excel. Mnoho lidí ví i to, že k těmto programům existuje analogie, a to v produktu OpenOffice. I tento kancelářský balík mj. obsahuje textový editor, který se zde jmenuje Writer, prezentační program Impress a tabulkový kalkulátor Calc. Z vlastní zkušenosti vím, že spousta lidí OpenOffice ani nevyzkoušela a zarytě se drží produktů Microsoft Office. Tím hlavním důvodem je často právě syndrom housete.

Když se člověk mermomocí brání novým zkušenostem, okrádá sám sebe. Spousta lidí se vymlouvá na to, že rozdíl v ovládání produktů je značný. A právě těmto uživatelům je určen tento článek, který si klade za cíl ukázat, že rozdíly nejsou tak velké. OpenOffice je navíc šířen pod licencí Open Source, a je proto, na rozdíl od MS Office, zadarmo. Je možno jej snadno a legálně stáhnout z českého portálu www.openoffice.cz.

Většinu toho, co lze udělat v MS Office, hravě dokážeme analogicky i v OpenOffice. Nepatrné rozdíly opravdu existují, ale mohou pro nás být jen přínosem. Udržují náš mozek aktivní a nutí nás přemýšlet nad tím, co děláme, abychom nepracovali bezmyšlenkovitě. Asi nejvíce se navzájem podobají prezentační programy – tedy PowerPoint a Impress. Naopak nejvíce se liší Excel a Calc – hlavně v tom, že názvy funkcí jsou v Calcu anglicky. Jinak je práce hodně podobná.

Jak velké jsou rozdíly mezi textovými editory Word a Writer si názorně předvedeme na následujících ukázkách. Jedná se o dvě stejné činnosti – jednou provedené v MS Office Word 2010 a po druhé v OpenOffice Writer 3.2.1. Nejprve si předvedeme přiřazování stylů nadpisům a nastavování víceúrovňového číslování. Ukázky v obou případech končí vložením automaticky generovaného obsahu.

Styly - MS Word 2010

Styly - OpenOffice Writer

Videa by mohla ukazovat ještě spoustu dalších odlišností, ale nejsou tak zásadní, abyste si s nimi neporadili. Budete-li pracovat v obou prostředích, budete potřebovat převádět dokumenty z jednoho do druhého. Oba programy jsou schopny načíst dokumenty toho druhého. OpenOffice Writer umí navíc ukládat i ve formátu MS Word (.doc). Pro oba existuje český slovník na kontrolu pravopisu. Jediné, v čem má MS Word trochu navrch, je kontrola gramatiky, která jde nad rámec pouhého porovnání existence vložených slov se slovníkem.

Druhá sada videí předvádí nastavení ohraničení tabulky. Jedná se o stejné produkty jako v předchozím případě.

Tabulka - MS Word

Tabulka - OpenOffice Writer

Vybrané ukázky jsou samozřejmě jen zlomkem toho, co je třeba umět v obou prostředích udělat. Jsou vybrány záměrně tak, aby ukazovaly právě ty činnosti, které se liší nejvíce. Dospěli-li jste spolu se mnou k závěru, že jsou rozdíly skutečně minimální, neváhejte a vyzkoušejte i to prostředí, s nímž dosud nemáte zkušenosti. Myslím, že by si každý měl vyzkoušet obě možnosti a pouvažovat o tom, co je pro něj vhodnější. Pokud třeba MS Office provozujete nelegálně, je volba o to jednodušší. Rozhodně není na místě se něčeho obávat, chce to jen překonat nechuť ke změně. Zdolání bariéry v podobě „syndromu housete“ je samo o sobě dostatečnou odměnou.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Václav Revenda

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.