Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Kontrola pravopisu zhoršuje výsledky
Odborný článek

Kontrola pravopisu zhoršuje výsledky

29. 12. 2004 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Bořivoj Brdička

Anotace

Zpráva o výzkumu čtyř odborníků z pittsburské univerzity, který ukázal, že z porovnání výsledků studentů používajících počítačovou kontrolu pravopisu a gramatiky a nepoužívajících mají lepší výsledky ti druzí.

Studie čtyř odborníků z pittsburské univerzity zjistila, že studenti používající počítačovou kontrolu pravopisu a gramatiky pro anglický jazyk mají tendenci příliš důvěřovat schopnosti těchto nástrojů odstraňovat chyby. Ukazuje se, že s použitím pouze vlastních schopností jsou výsledky studentů lepší.

Výzkum byl založen na experimentu, v němž 33 studentů opravovalo předem připravený jednostránkový obchodní dopis – polovinu s využitím kontroly pravopisu programu Microsoft Word a polovinu bez této kontroly. Studie uvádí zvlášť výsledky u studentů teoreticky lepších a zvlášť u horších (rozdělení bylo provedeno na základě bodů získaných v testu „SAT verbal score“ používaného též jako kritérium pro přijetí ke studiu na amerických univerzitách).

Dopadlo to tak, že bez použití kontroly měli lepší studenti ve výsledném textu v průměru 5 chyb a horší studenti 12,3 chyby. Jenže s použitím kontroly to bylo 16 chyb u lepších a 17 u horších.

Vedoucí výzkumného týmu Dennis Galletta konstatuje, že “se nejedná o problém softwarový, nýbrž o problém uživatelského chování”. Původním záměrem výzkumu bylo ověřit předpoklad, že jazykově zdatnější studenti by měli být schopni i s kontrolou pravopisu dosáhnout výrazně lepších výsledků než ostatní. Tento předpoklad se však nepotvrdil. Ke zhoršení došlo u všech studentů. „Zvláště u těch, kteří jsou opravdu dobří, je to velké překvapení“ říká Galletta. „Domníváme se, že příčinou těchto zjištění je přílišné spoléhání na schopnost počítačové kontroly odhalovat chyby. Studenti mají při zapnuté kontrole falešný pocit bezpečí a věnují pravopisu mnohem menší pozornost. Jenže počítačová kontrola pravopisu zatím zdaleka není dokonalá.“ Ukázalo se dokonce, že v některých případech program provedl v textu takové změny, které způsobily chyby nové.

Technický specialista Microsoftu Tim Pash tvrdí, že kontrola pravopisu a gramatiky zabudovaná do produktů jejich firmy „má sloužit jen jako pomocný nástroj pro autory a editory textů. Nemůže řešit všechny jejich problémy.“

Podle Richarda Sterna, odborníka na technologie rozpoznávání hlasu působícího na Carnegie Mellon University, „nebude nikdy počítačový program schopen zajistit kontrolu pravopisu v plné její šíři a komplexnosti. Počítače se mohou ke schopnosti používat lidský jazyk jen více či méně přibližovat.“

Odkazy:
University of Pittsburgh - http://www.pitt.edu/
Katz Business School - http://www.katz.pitt.edu/
Dennis Galletta’s home page - http://www.pitt.edu/~galletta/
Microsoft - http://www.microsoft.com/

zdroj: Spell-check function can make students' writing worse, eSchool News online, March 18, 2003

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.