Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Vězňové se podílejí na zavádění počítačů do škol
Odborný článek

Vězňové se podílejí na zavádění počítačů do škol

19. 3. 1999 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Helena Hlaváčková

Anotace

Zajímavý nápad kalifornského podnikatele Johna Detwilera, kterého napadlo, že by vězňové mohli repasovat počítače pro školy.

Nový program pro vězně, který nejen pomáhá obnovovat zastaralé počítače a instalovat je na školách, ale též pomáhá rehabilitaci vězňů se rozšiřuje po celé Americe.

Kalifornský podnikatel John Detwiler dostal nápad, který nabízí řešení současně pro podnikatele, vězně i školy. Detwiler vycházel z myšlenky, že podnikatelé vlastní použitelné, ale rychle zastarávající počítače. Věděl též, že školy nutně potřebují více počítačů. To mu vnuklo myšlenku rekvalifikace vězňů v repasování počítačů dodaných podnikateli pro použití ve školách.

Od vzniku Detwilerovy nadace v září 1991 s podporou grantu od Pacific Telesis John Detwiler se svou rodinou a kolegy rozšířil projekt nejméně ve 21 amerických státech. Do léta 1998 bylo instalováno do škol více než 43 000 počítačů prostřednictvím Detwilerovy nadace a jejích partnerů. "Je to spojenectví, které přináší užitek všem jejím členům," řekli organizátoři projektu. Podnikatelům se dostane odpovídající reklamy, vězňi získají vysoce kvalifikované dovednosti a studenti možnost pracovat s počítači, která je připraví na život v informační společnosti.

Projektem, který nastartovala Detwilerova nadace se dnes zabývají i jiné organizace. S projektem se důkladně seznámil v Kalifornii i Kenneth Kovatch, který se svými kolegy vytvořil svůj vlastní program. Program se stal hlavní činností americkou vládou podporované agentury známé pod jménem Computers for Education Program. Na programu se přímo podílí vězeňské instituce v Ohiu a soukromé školy v Clevelandu. "Celkem se zapojilo do projektu zatím 317 škol, které dostaly více než 4 000 počítačů, řekl Kenneth Kovatch. Počítače nejsou zcela zadarmo," řekl dále Kovatch. Školy musí zaplatit 89 dolarů za každý počítač s procesorem Pentium. Kenneth Kovatch se nespokojil s oblastí Clevelandu, nyní jsou centrem jeho zájmu školy v Appalachia. Všechny počítače prodané agenturou Computers for Education v Ohiu jsou napojeny na Internet a mají roční záruku. Plán pana Kennetha Kovatche je instalace dalších 2 000 počítačů do roku 2000.

zdroj: http://www.eschoolnews.org/stories/story4.html

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Helena Hlaváčková

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.