Domů > Spomocník > Neformální vzdělávání > Styly mladých - Gothic styl - 1.část
Odborný článek

Styly mladých - Gothic styl - 1.část

18. 9. 2011 Neformální vzdělávání Spomocník
Autor
Danuše Netolická

Anotace

Goth je schopnost najít umění tam, kde se zdá, že chybí - najít světlo v temnotě a přijmout celou jeho podstatu.                   (Jennifer Mason)

Pokud Vás zaujala první část seriálu Styly mladých týkající se subkultury EMO, pak Vás jistě zaujme i další styl tzv. Gothic styl.

Je důležité si uvědomit, že žijeme ve 21.století a vše, co nás obklopuje a co zažíváme, nás přivádí k různým způsobům vnímání života a také chápání světa jako celku. Právě mladí lidé prožívají velice citlivě svůj život, své zkušenosti, svoje problémy. Není tedy nijak zvláštní, že se snaží svůj názor vyjádřit i svojí příslušností k různým subkulturám.
Tentokrát se tedy budeme věnovat Gothic stylu a pokusím se zachovat podobný rámec, jako v článku o Emo stylu.

Slovo Gothic pochází z anglického ghost-duch, ale původ tohoto slova sahá až do daleké historie, kdy vznikl germánský kmen Vizigóti. Později se slovo gothic užívalo jako označení barbarů a nakonec jako název středověkého slohu. Moderní "gothic style" vznikl na začátku 80.let jako část punkové subkultury, která byla sama o sobě odmítnutím většiny společenských hodnot. Je to zároveň tedy životní styl a filosofie, která má kořeny v minulosti i v přítomnosti.
Pojem "gothic" poprvé použil manažér skupiny Joy Division - Anthony H.Wilson. Další podporou pro "gothic style" byly filmy a hudba. Například film "Vrána" pomohl hodně prosadit tento temný a depresivní životní styl. Časem vzniklo velké množství dalších zajímavých gotických filmů a množství gotických kapel, např. (CRADLE OF FILTH, MORTIIS, MY DYING BRIDE, THEATRE OF TRAGEDY………..)
Významnou úlohu pro tuto subkulturu sehrála právě hudba.
Tématu hudba bychom mohli věnovat hodně prostoru, ale pro naše představení této subkultury se budu držet pouze základního představení jednotlivých období. Je to nutné pro naši představu a pochopení vzniku a vývoje Gothic stylu mladých.

Období mezi lety 1979-1985 bývá v některých pramenech nazýváno tzv. první generací gothické hudby.
Průkopníky nového hudebního stylu ve Velké Británii, kolem nějž se později vytvořila gothická scéna, byly nejprve post-punkoví Adam and the Ants, dále tzv. pozitivně-punkoví (anglicky positive punk) Southern Death Cult, Sex Gang Children. Nejdůležitější roli při formování gothické scény sehrály skupiny Joy Division, Siouxsie and the Banshees, Bauhaus a UK Decay. Přestože jejich hudba na počátku své existence náležela ještě do oblasti punku, později se z něj vyvinulo něco zcela nového, co získalo označení „deathrock“. Hnutí se kromě hudby odlišovalo specifickým „dekadentním“ vzhledem a módou.

V roce 1985 byla již podoba gothického hnutí poněkud jiná. Hudba tehdy dosáhla svého rozkvětu a díky médiím měla všeobecně známá gothická subkultura obrovské množství příznivců. Nastalo období tzv. druhé generace gothického hnutí, které trvalo až do roku 1995.
Dřívější deathrock se změnil k nové podobě a vznikl tak již samostatný žánr „gothic rock“, formovaný klíčovými The Sisters of Mercy, dále Fields of the Nephilim atd.
V polovině 90. let dochází opět ke změně gothické scény, která bývá od roku 1995 až po současnost nazývána tzv. třetí generací hnutí goths. Gothický styl byl tehdy díky médiím a hudebním vydavatelstvím hlouběji popularizován. Poté, co se podařilo komerčně prosadit několika skupinám, vyšlo najevo, že mladí lidé byli tehdy temným vzhledem a zvukem fascinováni a označení „gothic“ bylo tím pádem dobře prodejné, třebaže interpret neměl ve skutečnosti s gothickou komunitou nic společného.
Od roku 2000 v gothické subkultuře vládne pluralita žánrů. Gothický underground obohatily nové žánry tzv. cabaret music, electroclash a indie rock. Objevily se rovněž další významné skupiny jako Rasputina, The Prids, Submarine Fleet, Fields of Aplomb a The Phantom Limbs. Převratným se stalo uskupení Cinema Strange (vzniklé již roku 1994), s nímž povstalo nové hnutí tzv.newgrave. Když si to shrneme, tak přidružené hudební styly jsou gothic rock, death rock, dark wawe a ethereal wawe.                                                 

Dnes gothická hudební scéna vzkvétá nejvíce v západní Evropě, hlavně v Německu. Známé jsou hudební festivaly Wawe-Gotik-Treffen, Zillo (zanikl 2004),M´era Luna. V USA je to Chamber´s Dark Art and Music Festival.
V České republice a na Slovensku funguje množství talentovaných gothických sestav, které si zaslouží alespoň vyjmenovat: znojemská electro dark rock metalová kapela Ebola Joy, gothic rocková formace Výsměch? z Poličky, příborská doom rock gothic metalová kapela Greedy Invalid, šumperská doom rocková kapela Dying Passion, brněnští dark melancholic rock hrající Alvaréz Peréz nebo slovenská gothic death rockové sestava The Last Days of Jesus a řada dalších.
To je skutečně jen velice stručný přehled, ale pomáhá nám pochopit obecnou charakteristiku tohoto stylu, který je spojován s určitými hudebními žánry i styly. Hudba má specifickou atmosféru. Může nahánět hrůzu, vzbuzovat pocity melancholie, smutku a nostalgie. Texty písní s mystickými, záhadnými motivy, které vyjadřují smrt, depresi, ale i lásku, přátelství a smysl života vytváří samy o sobě už obraz o svých příznivcích a posluchačích. Je tedy jasné, že subkultura goths má své kořeny v hudbě.
Od 80.let se "gothic style" příliš nezměnil, přibylo pár hudebních těles a obohatila se i móda. Přibylo více latexu a obojků na krku. "Gothic style" je často svázán s fetišismem (guma, latex, velmi odvážné a erotické oblečení). Potlačení pohlavnosti, (muži v sukních, korzetech a s nalakovanými nehty - ženy v těsných kožených kalhotech a ověšené řetězy). V každém městě se snad dnes najde skupinka gotiků."Gothic is live!"

Gothická subkultura byla ovlivněna různými umělci - nejen hudebníky, ale také malíři a fotografy. Jejich práce jsou založeny na mystice, morbiditě, romantismu. Na obrazech najdeme upíry, duchy i erotická těla. Barvy jsou vždy temné. Z fotografů je známý Vion Ielegems z Belgie, Anni Bertram z Německa, Stéphane Lord z Kanady, Simon Marsden z Anglie a Nadja Lev z USA. Mezi slavné grafiky patří Rachel Huntington, Gerald Brom, Nete Thomas a další.

Na vývoji tohoto stylu je také značně patrný vliv literatury. Gotický román konce 18.stol. je spojený se jménem Horac Walpole a s jeho publikacemi Orantského zámku (The Castle of Oranto) z roku 1764. Položil tak základy pozdější hororové literatury a filmů ( ikonografie – hřbitovy, ruiny hradů nebo kostelů, duchové, upíři, noční můry, prokleté rodiny, pohřbívání zaživa , netopýři, pavučiny, atd.                                                                                                                                              

Nejznámější je postava Drákuly, původně zobrazeného v románu Brama Stokera, ale proslaveného v hororových filmech. Z 60. let 20.stol. jsou známy seriály The Adams Family a The Munsters. Propojení mezi hororem a „goths“se ukázalo ve filmu z roku 1983 The Hunger – s obsazením slavných hvězd Davidem Bowie, Catherine Deneuve a Susan Sarandon. Film uváděl rockovou skupinu Bauhaus s písní Bela Lugosi´s Dead. Mezi romantické spisovatele patří i Keats, A.E. Poe, Baudeaire, Anna Rici – podle její knihy byl natočen film Interview with Vampire, kde hrál Tom Cruise a nebo The Qween of damned. Gothická subkultura tak byla ovlivněna mnoha různými umělci.
 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Danuše Netolická

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.