Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Volně dostupné weby pro vzdělávání
Odborný článek

Volně dostupné weby pro vzdělávání

12. 6. 2014 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Bc. Veronika Hnojská

Anotace

Přehled vybraných webů použitelných ve výuce založený na příspěvku americké učitelky Stacy Zeiger doplněný vlastním výběrem autorky.

Můj příspěvek, jehož cílem je rozšiřovat schopnosti našich učitelů, je inspirován učitelkou angličtiny a expertkou na výukové aplikace technologií z Ohia Stacy Zeiger. Stacy je vášnivá pedagožka zaměřená na vytváření vysoce kvalitních vzdělávacích materiálů, které pomáhají učitelům a rodičům zlepšit své dovednosti. Soustředí se především na to, aby se lidé rychle přizpůsobili novým technologiím a počítačovým systémům. V současné době je díky 2 malým dětem doma a živí se recenzemi a psaním pro Demand Media Studios. Jedním z jejích výstupů je přehled 50 volně dostupných webů [1].

Ve světě vzdělávání jsou volně dostupné materiály hodně oblíbené. Přestože samozřejmě mezi nimi je množství méně kvalitních, najde se i mnoho vysloveně užitečných věcí. Vývoj je ovšem tak rychlý, že je obtížné ho sledovat. Proto jsou podobné přehledy poskytující informace o vlastnostech použitelných webů velmi důležité a dovolují učitelům udržet se na špici vývoje.

Rozhodla jsem se za vás projít přehled webů publikovaný Stacy a ty nejlepší, i u nás za určitých podmínek využitelné, vám předložit.

Výběr Stacy Zeiger

Název webu

Téma

Popis

Funbrain reading Jazyk a matematika formou her. Nabízí hry, které žákům pomohou zdokonalit svou gramatiku a čtenářské dovednosti, či matematické znalosti. Žáci mohou formou hry procvičovat například příklady z matematiky. Webové stránky jsou jednoduché na obsluhu a není povinnost žádné registrace pro používání. Jsou vhodné pro žáky základních škol.
Math Playground Matematika formou her. Tento web je plný her pro děti. Cílem je pomoci žákům procvičit matematické dovednosti. Např. procvičování sčítání zlomků zábavnou formou funguje tak, že se spustí závod aut a za každou správnou odpověď (sečtení zlomku) autíčko popojede blíž k cíli, pokud žák odpoví špatně, zbrzdí ho to. Lze nejlépe využít na základních školách.
AAA Math Matematika. Nabízí komplexní sadu interaktivních aritmetických lekcí a to bez registrace či jakýchkoliv nákladů. Některé příklady jsou koncipovány pro základní školu, jiné jsou vhodnější pro střední školu. Záleží pak na učiteli, který příklad vybere k procvičování ve své třídě. Učitelé na úrovni středních škol mohou najít např. témata měření a geometrie.
Cool Math Matematika. Žáci na základní i střední škole na těchto stránkách mohou rozvinout své základní matematické dovednosti a procvičit si základy algebry a geometrie pomocí zábavných her a interaktivních lekcí. Na těchto stránkách lze najít také slovníček, který vysvětluje základní pojmy z matematiky.
Fyzika Central Fyzika. Na těchto webových stránkách lze najít volně dostupné série komické knihy „Spectra“, která má pomoci žákům dozvědět se více o fyzice. Učitel tyto stránky může využít zejména jako ukázky obrázků, či různých pohybů, které jsou na stránkách znázorněny. Žáci některé skutečnosti lépe pochopí z ukázky, než ze strohého výkladu.
Learner.org Věda, interaktivita. Nabízí mnoho interaktivních příkladů, jejichž cílem je pomoci žákům pochopit komplexní vědecká témata. Na těchto stránkách je obsah pro všechny úrovně žáků, jak na základních, tak na středních školách. Poutavé jsou ukázky pro žáky středních škol.
Scholastic News Novinky, zprávy, informace. Na tomto webu naleznou žáci základních a středních škol různé zprávy a novinky, které jsou psány tak, aby jim rozuměli. Učitelé anglického jazyka ho mohou velmi dobře využít, ať už pro práci s textem nebo jako rozcvičku v úvodu hodiny, kdy může někdo z žáků přečíst nějakou aktualitu. Dá se s ním pracovat různě, záleží pak na učiteli.
Vocabulary Spelling City Anglický jazyk pravopis, slovní zásoba. Žáci zde mohou procvičit svůj pravopis, slovní zásobu a výslovnost. Po zapsání slovníčku si žák vybere, zda chce např. slovo přečíst a říci s ním větu nebo slovo naučit atp. Pokud žák napíše slovo chybně, musí jej opravit nebo pokračovat bez tohoto slova, protože jej program nerozpozná. Žáci si zde mohou vytvářet slovníček a použít kvízy, které jim pomohou se slova naučit. Web je vhodný pro základní i střední školy.
Eye witness to history Historie. Žáci na těchto stránkách mohou zjistit různé zajímavosti z historie a získají přístup k článkům, kde se dozví, jak to skutečně bylo. Web je vhodný pro základní i střední školy.

Skutečnost, že je většina zde popisovaných webů v angličtině, by neměla působit problém. Matematika je všude stejná, my všichni bychom základy tohoto jazyka měli mít a v nejhorším můžete použít některý z online překladačů, které se neustále zdokonalují a pro základní orientaci jsou již docela využitelné.

Protože vím, jak je těžké najít na internetu, v tom ohromném množství informací, spolehlivé, přehledné a zejména pro konkrétní výuku vhodné zdroje, rozhodla jsem se, inspirována výběrem Stacy Zeiger, k jejímu přehledu přidat ještě pár dalších odkazů, které sama používám a mohu je všem doporučit.

Můj výběr

Název webu Téma Popis
Skolicka6 Různá témata na různé předměty. Lze zde nalézt mnoho výukových témat, která jsou psána česky. Obsluha stránky je velmi jednoduchá. Vyberete si sekci, kterou chcete prostudovat a kliknete. Například pokud rozkliknete sekci informatika, otevře se další webová stránka s materiály, které se týkají informatiky. Po otevření jednoho tématu se zobrazí prezentace na webu s obrázky, ukázkami, kontrolním testem a otázkami k zamyšlení. Obsluha těchto stráněk je velmi jednoduchá a vhodná jako opakování pro žáky. Lze je využít jako e-learning, pokud žák nebyl přítomný na hodině ICT. Web poslouží učitelům na základních školách.
Matematika hrou Matematika. Zde mohou žáci procvičovat úkoly z matematiky. Učitel tyto stránky může použít například pro žáky, kteří jsou ve výuce rychlejší, nebo může zadávat domácí cvičení na těchto stránkách. Procvičování probíhá hrou, např. žáci skládají pexeso a tím trénují sčítání. Web je vhodný pro základní školy.
Online cvičení Český jazyk a matematika. Na tomto webu jsou cvičení z českého jazyka a matematiky pro první i druhý stupeň základních škol. Žáci zde mohou procvičovat různá témata. Učitel tuto stránku může použít při výuce nebo zadat úkol na počítači žákům, kteří jsou rychlejší. Cílovou skupinou jsou žáci základních škol.
Pravopisně Český jazyk. Nejen žáci otevírají tyto webové stránky pro zdokonalení pravopisu. Nejlépe se učí procvičováním a zde jsou cvičení např. na vyjmenovaná slova, psaní čárek, psaní s/z, psaní velkých písmen atd. Web je vhodný pro všechny, kteří mají rádi svůj písemný projev bez chyb.
CS Unplugged Informatika. Web s mnoha vzdělávacími aktivitami, které učí informatiku prostřednictvím poutavých her a hlavolamů. Zajímavá je video ukázka pro vyučování binárních čísel. Naleznete zde mnoho aktivit na učení se o počítači bez počítače. Je to vhodné pro lidi všech věkových kategorií, od základní školy až po seniory. Unplugged se používá po celém světě.
Crickweb Různá témata na interaktivní tabuli. Zdroj pro učitele, kteří chtějí využívat pro zpestření výuky interaktivní tabuli. Vyskytuje se zde mnoho zábavných her, které lze využít ve výuce.
Ictgames Různá témata, hry. Na těchto webových stránkách naleznete mnoho zábavných her, které lze použít ve výuce, ať už pomocí počítačů, či interaktivní tabule. Tyto hry podporují algoritmizaci a tvořivost žáků.

Na internetu je v dnešní době obrovské množství volně dostupných materiálů, které mohou učitelé využívat při výuce a to zcela zdarma. Zde uvedený výběr je jen nepatrnou kapkou v moři těch, s nimiž se dá snadno pracovat při vyučování. Není jiné cesty, než dostupné informace podobné této naší, průběžně sledovat.

Literatura a použité zdroje

[1] – ZEIGER, Stacy. 50 Free Education Websites. 2013. [cit. 2014-5-23]. Dostupný z WWW: [http://www.helpteaching.com/blog/50-free-education-websites.html].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Bc. Veronika Hnojská

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.