Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Elise Andrew a IFLS
Odborný článek

Elise Andrew a IFLS

30. 3. 2015 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Daniel Pražák

Anotace

Zpráva o britské blogerce a popularizátorce vědy, její stránce I Fucking Love Science a využití do výuky.

Drtivá většina studentů má v dnešní době už svůj facebookový profil a v rámci něj sleduje řadu stránek. Bylo by skoro až naivní se domnívat, že existuje nějaká, která dokáže náctileté nalákat na příspěvky jako "tento týden ve vědě", "nové lékařské objevy" a podobně. Jenže takové stránky existují, jen používají poněkud netradiční přístup. Jedna z nich - I Fucking Love Science (IFLS) - získala hned první den svého provozu přes 1000 likes a v dnešní době jich má přes 19 milionů. Podívejme se, kdo za tímto nápadem stojí a jak se dá využít ve výuce.

O Elise

Elise Andrew se narodila roku 1989 v Long Melford ve Velké Británii a v roce 2012 promovala na University of Sheffield z biologie. V závěrečné práci se zabývala ekologií, zoologií a evolucí.

Pracuje pro LabX Media Group jako manažerka mediálního obsahu. Přispívá též do časopisu The Scientist, který LabX vydává. Na tuto pozici se dostala právě díky tomu, že ve svém volném čase spravuje facebookové stránky jako I Fucking Love Science, Science is Awesome (sesterská stránka IFLS bez atraktivního/odpuzujícího názvu), The Earth Story, Evolution a The Universe. IFLScience má svůj klon i jako běžný blog dostupný mimo prostor okupovaný Facebookem. Jenže Elise musí v roli kurátora samozřejmě jít za mladými lidmi tam, kde se vyskytují.

Elise žije a působí v Midlandu v Kanadě. V září 2013 si vzala Jake Rivetta a nechala se slyšet, že bude „dlouho čekat“, než bude mít děti. Její oblíbenou vědkyní je Rita LeviMontalcini a oblíbení autoři jsou Richard Dawkins a Neil DeGrasse Tyson.

IFLS

Elise spustila facebookovou stránku I fucking love science v březnu roku 2012. Přátelé jí vyčítali, že zahlcuje jejich facebookové profily příliš mnoha obrázky z přírody a bizarními fakty z vědy, a tak se rozhodla nahrávat je někam jinam. Původně nemělo jít o nic velkého. Po prvním dni na Facebooku měla stránka přes 1000 likes a překročila 1 milion likes v září roku 2012. V březnu 2015 měla 19,9 milionů likes. Elise v rozhovoru pro časopis Maclean’s v březnu 2013 řekla, že její stránka nemá pouze vysoký počet likes, ale že se na ní objevuje i mnoho uživatelských diskuzí.

IFLS a gender

V březnu 2013 nahrála Elise na stránku IFLS odkaz na svůj twitterový účet, kde byly také její fotky. Mnoho fanoušků na Facebooku bylo překvapeno, že je Elise žena a reagovali množstvím sexistických, ale i podporujících komentářů. Novináři Elise podpořili. Kevin Morris z Daily Dot, ji nazval Neilem deGrasse Tysonem Facebooku. Elise byla šokována tím, že tolik fanoušků překvapilo její pohlaví.

Like pro vědu

I přes to, že je jak webová, tak facebooková, stránka v angličtině, není jazyková úroveň taková, aby jí nezvládl běžný středoškolský student. To dává ideální možnost pro využití stránky jako inspirace pro referáty a aktuality z rozmanitého prostředí vědy - od biologie přes chemii až k medicíně a geologii. Příspěvky jsou psané zajímavě, čtivě a oslovují mladé. I člověk, který zrovna vědu moc nemiluje, si v nich najde své. Pokud učitel nabídne studentům takovouto možnost atraktivního zdroje (nejblíže v českém prostředí je snad web Osel.cz, kde ovšem středoškolské vzdělání většinou nestačí…), motivuje je zároveň k rozšiřování slovní zásoby v důležitém cizím jazyce, kterým angličtina bezesporu je. IFLS je tedy nepochybně jedním ze základních zdrojů všech učitelů přírodních věd.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.