Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Jak se i na vejšce můžete naučit anglick...

Ikona informativni

Jak se i na vejšce můžete naučit anglicky?

Autor: Ráchel Kopůncová
Tento článek vznikl jako studentská práce
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Vlastní zkušenost s výukou jazyka, která se může stát užitečnou inspirací pro každého.
Klíčová slova: Prectime.cz, Jan Hovád, Milan Tomeš, jazyky, angličtina, metalearning, Memory Palace

Moje (ne)úspěchy s angličtinou

S výukou angličtiny jsem měla odjakživa problém. Neměla jsem zrovna štěstí na učitele angličtiny, kteří by mě motivovali a pomáhali mi. Vzhledem k tomu, že mě v té době začala bavit němčina, rozhodla jsem se jí naplno věnovat, a angličtina šla tudíž zcela stranou. Na vysoké škole jsem začala vnímat, že znalost anglického jazyka je potřeba. Zjistila jsem, že při cestování, zařizování Erasmu a vzdělávání si nevystačím vždy pouze s němčinou.

Hledání východiska

Hlavním impulsem, abych se opět začala věnovat studiu angličtiny, bylo letošní vyrozumění o přijetí na roční zahraniční pobyt v Linci v rámci programu Erasmus+. Vzhledem k tomu, že jsem dosti časově zaneprázdněná, nechtěla jsem docházet každý týden na jazykové kurzy nebo individuální doučování, které jsou poměrně drahé a časově náročné. Začala jsem pátrat na internetu, jestli neexistuje nějaká alternativa v podobě online vzdělávacích kurzů.

První den na Prectime.cz

Padl mi do oka webový portál Prectime.cz, který nabízel časovou nenáročnost a efektivitu učení. Prectime.cz mi slibovalo, že mě naučí dorozumět se anglicky po absolvování 3měsíčního kurzu po dobu 15 minut denně. Slib naučit se za tak krátkou dobu anglicky, když jiní tomu věnují několik let, se mi zdál přehnaný a zprvu jsem tomu vůbec nevěřila.

Rozhodla jsem se pustit do zkušební lekce zadarmo. Zaujala mě novou inovativní metodou natolik, že jsem se rozhodla si 3měsíční kurz zaplatit, zvlášť když nabízejí 50 % slevu pro studenty.

Po měsíci na Prectime.cz

Dnes jsem absolvovala již 34 lekcí a vnímám, že se moje angličtina za krátkou dobu značně zlepšila. Prectime.cz mi totiž poskytlo zcela nové metody a principy výuky cizího jazyka. Hned v úvodní lekci jsem byla vyzvána k vytvoření si motivačního pavouka, který se mi po celou dobu kurzu neustále zobrazuje, abych měla stále na očích, proč se chci naučit anglicky.

Plánování jednotlivých lekcí probíhá na základě systému RFA (z anglického Ready, Fire, Aim – příprava, výstřel a korekce zaměření). Cílem tohoto systému je naučit se své chyby a selhání obrátit ve svůj prospěch, neboť chybami se člověk nejvíce učí. Slovíčka se učím pomocí metody Memory Palace, která pracuje s asociacemi a příběhy. Slovíčka na Prectime.cz byla vybrána pomocí datové analýzy slov jednotlivých jazyků. Autor koncepce k tomu vzal přes 25 000 cizojazyčných knih z celého světa a za pomoci počítačů je rozložil do jednotlivých slov a spočítal ta, která jsou významná. Za pomoci Paretova pravidla, jehož principem je nalézt 20 % látky, která je natolik důležitá, že nás dostane velmi rychle na 80 % schopností experta, probíhá celá výuka velmi efektivně. Trénování porozumění a komunikace mi zprostředkovává Prectime.cz pomocí portálu italki.com, který nabízí Skype lekce s rodilými mluvčími.

Stvořitelé zajímavé metody

Za portálem Prectime.cz stojí Jan Hovád a Milan Tomeš, absolventi IT studia na Univerzitě Pardubice, kteří portál spustili před dvěma lety, a za tu dobu jejich kurzy absolvovalo již 20 000 studentů. Kromě výuky angličtiny nabízejí také kurz němčiny a španělštiny. Další zajímavé metalearners projekty Jana Hováda věnující se efektivnímu učení naleznete zde.

Metalearning – jak se učit rychle (DSSS)

Jak to vidím závěrem

Mohu říci, že po počáteční nedůvěřivosti v tento portál jsem nyní naopak ráda, že jsem se rozhodla do tohoto online kurzu investovat, neboť si myslím, že z něj pro praktický život nejen v zahraničí hodně získám. Budu ráda, když se i vy s námi o své zkušenosti s učením jazyků podělíte.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 02. 07. 2018
Zobrazeno: 3136krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
KOPŮNCOVÁ, Ráchel. Jak se i na vejšce můžete naučit anglicky?. Metodický portál: Články [online]. 02. 07. 2018, [cit. 2021-01-27]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21782/JAK-SE-I-NA-VEJSCE-MUZETE-NAUCIT-ANGLICKY.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.