Zamýšlíme-li se nad různými způsoby integrace Wikipedie do vzdělávání, pak ta, která nás pravděpodobně napadne jako první, je v rámci konkrétního předmětu či více předmětů současně, ať už se bude jednat o editační či needitační aktivity. Nejblíže má Wikipedie v tomto směru patrně k českému jazyku a literatuře (dále jen ČJL).
Zaměřme se v tomto předmětovém pojetí nyní více na aktivity editační. Ty lze rozdělit v zásadě do dvou skupin: první se zaměřují na úpravy textů (pravopisné a jazykové), druhé pak na samotnou tvorbu či doplnění již existující textů, tematicky zaměřených právě na český jazyk a literaturu.
Články k pravopisným úpravám lze nalézt pohromadě na tomto místě. Pravopisné rady shrnuje článek na stránce WP:PR.
Typografické rady pak lze najít na stránce WP:TYP nebo WP:TYPO.
Zadání:
Články k jazykovým (stylistickým) úpravám jsou přehledně uvedeny zde.
Doporučení pro správný encyklopedický styl je uveden na stránce WP:ES.
Za zmínku stojí také stránka věnovaná vzhledu a stylu WP:VAS.
Zadání:
Články s vyhýbavými slovy najdete přehledně na této stránce.
O tom, co jsou vyhýbavá slova a jak se jim v článcích na Wikipedii vyhnout, se dočtete na stránce WP:VSVS.
Zadání:
Vedle chybějících článků je možné zaměřit se na ty, které potřebují doplnit. Seznam článků k rozšíření je přehledně uveden na této stránce. Opět v případě ČJL může být účelné zaměřit se na oblast humanitních a společenských věd, konkrétně na jazyky a literaturu.
Zadání:
Přehled všech požadovaných článků najdete souhrnně na stránce WP:PČ.
Pro předmět český jazyk a literatura by se však spíše hodil přehled požadovaných článků pro humanitní a společenské vědy, zkráceně WP:PČHSV, konkrétně například kapitola Jazykověda.
Vedle požadovaných článků byste mohli se svými žáky doplnit či vytvořit nová encyklopedická hesla k vybraným tématům v předmětu ČJL či ke konkrétním autorům. Před volbou tématu či autora zvažte encyklopedickou významnost daného obsahu.
Komentář k zadání:
Tvorba nových článků na Wikipedii je nejnáročnějším a nejkomplexnějším úkolem. Většinou mu předchází jednoduché úpravy (typografické, jazykové) a krátká rozšíření již existujících textů.
Za zvážení proto stojí tvorba nového článku více žáky ve skupinovém pojetí, kdy si daný text rozdělí a pracují na něm paralelně na svých Pískovištích.
Z uvedených důvodů je zařazení tvorby nových článků vhodné spíše pro projektovou výuku či tam, kde je pro ni vyhrazen delší časový prostor, např. v rámci seminářů, volitelných předmětů apod.
Rád bych závěrem podotkl, že nejsem učitelem češtiny a ani se jím netroufám stát. Má role je zde, prostřednictvím tohoto článku, výhradně mentorská, přicházejíc s alternativním obsahem v podobě zapojení konkrétní technologie resp. platformy do daného předmětu.
V reálné situaci by oba učitelé (ČJL a ICT) připravovali podobnou hodinu společně. Tento článek tuto interakci bohužel nemůže nahradit. Jde tedy pouze o jednostrannou nabídku učitelům ČJL a nechává na nich, zda a jak s ní naloží, přesněji jak ji modifikují a rozšíří, aby jim co nejlépe vyhovovala.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Tvoříme Wikipedii.
Ostatní články seriálu: