Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Od BeReal k BeFake AI aneb ukázka posunu v digitálních kompetencích
Odborný článek

Od BeReal k BeFake AI aneb ukázka posunu v digitálních kompetencích

Tento článek je součastí seriálu: Posun v digitálních kompetencích

Anotace

Proč být skutečný, když je legrace být fakeový? První AI rozšířená sociální síť BeFake AI napodobuje úspěšnou sociální síť BeReal. Je v tom ale nejeden háček.
Ukázka swipování mezi originálem a AI úpravou v aplikaci BeFake AI

 

Dost bylo vytváření a sdílení autentických fotografií v reálném čase, současně přední a zadní kamerou, aktivita, ze které se díky aplikaci BeReal stal v roce 2022 doslova sociální hit. Je načase posunout se dál, do světa AI, kde jsou v současnosti snad všichni a kdo v něm není, jako by ani nebyl.

„Proč být skutečný (anglicky be real), když je legrace být fakeový (be fake),“ ptá se prostřednictvím svého sloganu první AI rozšířená sociální síť BeFake AI. A možná to tak opravdu je, nebo alespoň prozatím. [1]

Jak funguje BeFake AI

Jak tedy BeFake AI funguje? Podobně jako u aplikace BeReal přijde všem uživatelům ve stejný čas, který je ale každý den jiný, notifikace pro zachycení aktuálního okamžiku či situace, ve které se právě nacházejí, současně přední a zadní kamerou jejich telefonu a sdílení obou záběrů v jedné fotografii. Na rozdíl od BeReal, kde se celý proces odehrává takřka okamžitě, v případě BeFake AI mají uživatelé 20 minut neomezených kreditů na přeměnu pořízených fotografií prostřednictvím integrované generativní AI a publikování. Během tohoto procesu lze využít zdejší galerii promptů nebo vytvořit prompty vlastní. Jakmile jsou s výsledkem spokojeni, nasdílí jej ostatním. Originální fotografie je možné též zobrazit přejetím prstem vpravo. Úvodní bonus v podobě 150 kreditů pak mohou využít pro generování obrázků mimo stanovené časové okno (1 vygenerování = 3 kredity).

Pokud ovšem chtějí zůstat anonymní a původní fotografie skrýt, zaplatí 9,99 dolaru měsíčně nebo 99,99 dolaru ročně, případně 2,99 dolaru týdně. K placeným výhodám kromě toho patří například zveřejňování s prodlením bez postihu nebo neomezené generování fotografií. [1] 

Prostředí aplikace BeFake AI

Než začnete používat

Aplikace je k dispozici ke stažení v obchodech Google Play i Apple AppStore. Než si ji však stáhnete a začnete používat, nezapomeňte, že stejně jako u jiných modelů umělé inteligence může i tento používat vaše osobní údaje pro své vlastní potřeby, například k dalšímu tréninku apod.

V zásadách ochrany osobních údajů aplikace je uvedeno, že vaše osobní údaje mohou být použity „pro poskytování a udržování této služby“, stejně jako „pro obchodní přenosy“ nebo „jiné účely“, které zahrnují „analýzu dat, identifikaci trendů využívání, určení účinnosti jejích propagačních kampaní a k hodnocení a zlepšení dané služby, produktů, dalších služeb, marketingu a vašeho zážitku“. [1]

Popularita a podmínky úspěchu

Jakou popularitu si tato aplikace získá u uživatelů, zejména pak u generace Z, lze jen stěží odhadnout. V případě sociální sítě BeReal se ukázalo, že udržet koncept, kdy mají lidé v jednom, stejném a pokaždé jiném okamžiku, a navíc v omezeném čase něco společně tvořit a sdílet, dlouhodobě obtížně funguje a je potřeba k němu vymýšlet i další funkce a přístupy, jinak jeho popularita po čase rychle klesá. A nemusí to zachránit ani rozšíření o AI, jejíž potenciál je nyní poměrně značný.

Využití ve škole?

Závěrem si položme otázku, zda a jak využít tuto platformu ve škole se žáky (věkový limit pro její použití je 13 let). V portfoliu aktivit s nástroji a aplikacemi zaměřenými na využití generativní AI při seznamování žáků s problematikou umělé inteligence může být právě sociální síť BeFake AI zajímavým příkladem kombinace vlastní tvorby a generativního umění. A pro řadu z nich i atraktivní vstupní branou do světa umělé inteligence.

Literatura a použité zdroje

[1] – ORTIZ, Sabrina. New 'BeFake' social media app encourages users to transform their photos with AI. 2023. [cit. 2023-8-28]. Dostupný z WWW: [https://www.zdnet.com/article/new-befake-social-media-app-encourages-users-to-transform-their-photos-with-ai/].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.