Úvodní stránka
Přehled článků
Odkazník
Metodická pomoc
O Spomocníkovi
RSS RSS

O Učitelském spomocníkovi

logo spomocnik

Jestlipak víte, kdo byl učitelský spomocník? Možná, že jste již někdy slyšeli nebo četli o mladém učiteli-praktikantovi, který v dobách obrozeneckých působil na škole a vypomáhal se vším, co bylo třeba. Do dnešních dob se však slovo spomocník v českém jazyce nedochovalo. Zůstal jen pomocník. Podíváte-li se na jeho význam etymologickým pohledem, zjistíte, že základem je moci, jako být mocen, schopen něco dokázat, umět udělat. Předpona po- vyjadřuje vedlejší dobrovolný příspěvek k práci či schopnosti někoho jiného. Ono „s“ u spomocníka pak podle našeho názoru ještě zesiluje tu skutečnost, že to, co má být uděláno, dělá se společně, spojen jeden s druhým, s jediným zájmem i společným cílem.

Ptáte se, proč jsme se rozhodli tento výraz vytáhnout ze zapomnění a již v roce 1997 jej použít jako název internetového informačního WWW serveru určeného učitelům? Bylo pro nás důležité, abychom jako akademické pracoviště byli nějak užiteční všem učitelům a abychom napomáhali jejich soustavnému odbornému růstu. Smysl je ve značné míře obsažen již v samotném významu toho slova. Chtěli jsme, aby název našeho serveru vyjadřoval naši společnou dobrovolnou snahu přispět ke zvýšení schopnosti našich učitelů pracovat s moderními technologiemi, přispět k jejich umění využívat tyto technologie správným způsobem a co nejefektivněji.

Chtěli bychom pomáhat vám všem. Svůj úkol chápeme jako poslání. Že se nám to do značné míry daří, dokazuje skutečnost, že význam našich příspěvků již dávno přesáhl rozsah činnosti předpokládané u katedry vysokoškolského pracoviště, které se zabývá primárné přípravou studentů. Proto byla navázána spolupráce s VÚP a Spomocník se stal součástí Metodického portálu RVP.cz. Tak má dnes vyšší potenciál oslovit učitelskou veřejnost.

Budeme moc rádi, budou-li vám informace zde získané k užitku a přispějí-li k vašemu zdokonalení ve využívání technologií ve výuce. Při práci se Spomocníkem však nikdy nezapomínejte na důležitý význam oné předpony „spo‑„. Náš příspěvek nemůže být nikdy tím hlavním. Jedná se o vaši práci. Vy jste a budete těmi, jejichž schopnosti a znalosti ovlivňují a budou ovlivňovat nejen budoucí způsob využití technologií ve výuce, ale nepřímo též dovednosti, úroveň a lidské kvality příštích generací.