Spomocník Základní vzdělávání Význam infografiky ve výuce
Odborný článek

Význam infografiky ve výuce

28. 5. 2015 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Ramil Šambazov

Anotace

Článek zdůvodňuje využití infografiky ve výuce, popisuje ji a na příkladech ukazuje, jak ji aplikovat.

Infografika je vizuální reprezentace informace, která zvyšuje potenciál žáků pochopit látku a přidává přehlednost.

Jako lidé používáme naše smysly paralelně a zpracováváme informace přicházející prostřednictvím různých komunikačních kanálů ve stejnou dobu. Podle R. Mayera jsou žáci „díky procesu vytváření spojení mezi slovy a obrázky schopni dospět k hlubšímu porozumění“ ([1], str. 4). Tato myšlenka je ústředním bodem teorie výuky využívající vizuální reprezentaci informace.

Informační grafika nebo "infografika" je tu již dost dlouho. Za první známý příklad je v historii infografiky uváděn diagram od Florence Nightingale z roku 1857 (viz obrázek). Infografiky od té doby existovaly v mnoha různých podobách, ale v posledních několika letech, možná též díky nástupu technologií a síťové generace, jejich význam roste. Infografiky jsou všude. Můžeme je spatřit na internetu, v televizním vysílání, v knihách a odborných časopisech. Studenti denně prohlížejí a sdílejí infografiky na sociálních sítích.

Diagram Florence Nightingale z roku 1857

Typy infografik

Kathy Schrock, jejíž blogový příspěvek [2] byl pro tuto práci inspirací, rozlišuje tyto typy infografik:

  • Statistická - obsahuje shrnutí nebo přehled údajů;
  • Procesní infografika - demonstruje lineární nebo větvený proces;
  • Časová osa - ukazuje průběh dané problematiky v čase;
  • Informační - leták s klíčovými údaji;
  • Infografika založená na výzkumu - vyjadřuje výsledky;
  • Interaktivní infografika - umožňuje uživateli obsah ovládat;

Kdybychom aplikovali Bloomovou taxonomii výukových cílů při práci s infografikou, mohlo by to vypadat třeba takto:

  1. Zapamatovat - popsat informace prostřednictvím vizualizace (například tabulky, grafy, fotografie, videa nebo mapy).
  2. Porozumět - vyjádřit, ilustrovat informace s využitím digitálních technologií a vizuálního zobrazení.
  3. Aplikovat - navrhnout a interpretovat text ve vizuální podobě.
  4. Analyzovat - shromáždit příslušné informace z více tištěných a digitálních zdrojů, posoudit důvěryhodnost a přesnost jednotlivých zdrojů, integrovat a analyzovat obsah prezentace.
  5. Hodnotit - provést srovnání, uvést klady a zápory.
  6. Tvořit - organizovat informace do přehledné podoby a zlepšit porozumění obsahu.

Nástroje pro tvorbu infografiky

Infografiku můžeme vytvořit v některém z grafických editorů, pokud ovšem umíme dobře využívat možnosti těchto programů. Jelikož nejsou všichni dostatečně zdatní v ovládání grafických editorů, může se hodit použít některý ze specializovaných nástrojů. Inspirovat se můžete například v mém přehledu Nástroje a zdroje pro tvůrce infografiky.

Využití ve výuce

To, co dělá infografiku tak přitažlivou pro výuku, je způsob, jakým rozšiřuje studentům přirozený způsob hledání a nacházení vzorů či souvislostí v tom, co vidí. Existují dva základní způsoby, jak infografiku využívat k podpoře výuky a učení. Může být buď nástrojem učitele, nebo žáka.

První způsob spočívá ve využití již vytvořené infografiky ke snadnějšímu pochopení obsahu výuky. Kathy Schrock ukazuje následující dva příklady [2] - Příběh dvou Jídel, který by se hodil  při výchově ke zdraví a Literární Mapa Manhattanu, na níž se američtí žáci seznamují s místy, kde pobývaly slavné literární postavy.

Druhým způsobem začlenění infografiky do výuky je vlastní tvorba, kdy se žáci zaměřují na informování nebo shrnutí výsledků své práce. Vytváření infografiky vede studenty k aktivnímu zapojení do procesu poznávání a rozvijí hned několik kompetencí. Žáci pracují s barvami, písmy a rozvržením pracovní plochy (vizuální gramotnost), prezentují vytvořené infografiky, aby přesvědčili nebo informovali čtenáře či posluchače (mediální gramotnost), využívají informační technologie a vizualizaci dat (digitální gramotnost). A hlavně – žáci demonstrují své dovednosti, jak umí zpracovávat informace (informační gramotnost).

Závěr

Aktivity spojené s hledáním souvislostí či snahou pochopit nebo vizuálně vyjádřit určité skutečnosti na základě analýzy dat jsou stále více nedílnou součástí výukových postupů (viz Horizon Report 2010). Vizualizace dat ve spojení s technologiemi vytváří kombinaci hodnou školy 21. století.

Literatura a použité zdroje

[1] – MAYER, Richard E. Multimedia Learning. Cambridge University Press, 2009. ISBN 978-0521514125.
[2] – SCHROCK, Kathy. Addressing the CCSS with the Use of Infographics. 2014. [cit. 2015-5-15]. Dostupný z WWW: [http://blog.kathyschrock.net/2014/01/addressing-ccss-with-use-of-infographics.html].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Ramil Šambazov

Hodnocení od uživatelů

Bořivoj Brdička
3. 12. 2017, 10:14
K dalšímu studiu:Jana Baluchová - Infografika ako nástroj vzdelávania

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.