Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Školní sbor se proslavil na YouTube
Odborný článek

Školní sbor se proslavil na YouTube

25. 8. 2009 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Bořivoj Brdička

Anotace

Článek popisující mimořádně úspěšný školní sbor z NewYorku, jehož činnost má významný dopad na výukové výsledky jeho členů.
Na Základní škole (Public School) č.22 v New Yorské čtvrti Staten Island existuje sbor již 10 let. Nejedná se o školu specializovanou na hudbu ani o aktivitu zájmovou, kam by docházely jen nadané děti. Učitel hudební výchovy Gregg Breinberg, zvaný Mr. B., provozuje sbor jako integrální součást výuky všech cca 70 žáků nejvyššího, tj. pátého, ročníku. Gregg je nejen učitelem ale též bývalým aktivním muzikantem a performerem.

Děti do této státní školy docházející patří ze 3/4 k natolik chudým, že dostávají oběd zdarma, některé neumějí pořádně anglicky a celá řada z nich má značné problémy s učením. Díky zpěvu však chodí do školy všichni rádi. Gregg Breinberg v žácích dokáže vybudit mimořádný zájem o práci ve sboru. Naučil je osobně prožívat svou účast na společném díle. Repertoár sboru je značně netradiční. Do značné míry jsou to aktuální populární písně současných kapel, které děti znají a líbí se jim.

Před třemi lety napadlo Gregga, že by mohl sboru založit blog (PS22 Chorus) a nahrávky umísťovat na YouTube (kanál PS22 Chorus). Netrvalo dlouho a lidi si jich všimli. Asi nejvíce k popularizaci sboru P.S. 22 přispěl známý kontroverzní bloger Perez Hilton zabývající se populární hudbou a bulvárními zprávami o celebritách, který se o něm opakovaně ve svých příspěvcích zmínil. Pak už to šlo ráz na ráz. O sbor se začali zajímat novináři, nahrávky se objevily v rozhlase a v televizi. Začaly se o něm dělat reportáže a dostal se na velmi čestné místo ve všech médiích. To samozřejmě přilákalo politiky. Opakovaně byl zván na akce pořádané městem New York, kde se s ním dával fotografovat osobně starosta Bloomberg, pozornost mu začali věnovat i kongresmani a senároři (viz např. video dole).

K popularitě sboru hodně přispěli samotní umělci – autoři a původní interpreti písní. Když viděli, s jakou chutí a nadšením žáci jejich díla zpívají, většinou je to zasáhlo a slabší povahy se dávali do breku. Nemálo z nich se chtělo s dětmi osobně setkat, a tak se nakonec sbor objevil na podiu např. při koncertech Fleetwood Mac, Crowded House, Tori Amos, The Innocence Mission či Passion Pit, jež je přizvali dokonce k natáčení své poslední desky. Zdá se to být neuvěřitelné, ale dne 22.8. dosáhla videa sboru na YouTube 8 milionů spuštění!

Asi se ptáte, jaký vliv na žáky práce ve sboru má? V každém případě jim velmi pomohla najít své místo ve společnosti. Vzrostlo jim sebevědomí, zjistili, čeho by chtěli v životě dosáhnout, a povznesli se nad běžné problémy, s nimiž většina přichází do styku doma. Všichni členové sboru, kteří příští rok nastupují na střední školy (náš 2.st.), chtějí nějakým způsobem s hudbou pokračovat. Kladný vliv měla tato činnost i na výsledky v jiných předmětech. Dá se tedy s jistotou předpokládat, že účast ve sboru bude mít pozitivní vliv na jejich další život.

Není pochyb o tom, že Gregg Breinberg je zcela mimořádný učitel. On sám za těch 10 let svého působení na P.S. 22 prošel cestou, o níž se mu ani nezdálo. Po prvotních pokusech učit hudební výchovu tradičním způsobem dospěl k poznání, že nejlepších výsledků lze dosáhnout jen tehdy, když se žáci s výukovou činností vnitřně ztotožní a mají o ni zájem. V tomto směru dosáhl úplného maxima. Stal se pro své žáky vzorem.

Pro všechny zúčastněné je mimořádně obtížné, když se musí po roce společné práce rozloučit, a je třeba začít znovu od začátku s novými páťáky. Právě to, že již minimálně tři roky po sobě dosahuje sbor obrovského uznání, a to pokaždé s úplně jinými členy, je důkazem úžasných schopností pana učitele. On sám to vyjádřil takto: „Nejdůležitější komponentou mé práce je přivést děti k lásce k hudbě. Technika se může dostavit později. Až na pár výjimek má většina žáků ve sboru docela průměrný hlas. Jenže když se dají dohromady a pomáhají jeden druhému, vytvářejí něco mnohem dokonalejšího, než by dokázala pouhá skupina individuí.
 
Sbor P.S. 22 zpívá pro newyorského kongresmana McMahona

 
zdroje:
7 million YouTube hits make kids' choir famous, eSchool News, June 30, 2009
Sophie Gilbert - Glee Club: How an elementary school choir found global fame, Brooklyn Rail, July, 2008
Jason Gay - Gaga for P.S. 22, New York Magazine, July 2, 2009

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.