Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Šedivý starý rejpal pomáhá žákům s LMD

Ikona informativni

Šedivý starý rejpal pomáhá žákům s LMD

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o aktivitách anglického otce žáka s LMD, který se díky tomu stal tvůrcem počítačových programů a učitelem.
Klíčová slova: výukové hry, výukové programy, GOOPLA, Grey old twit, Grey Olltwit, Simon Hensby, LMD, poruchy učení

Šedivý starý rejpal (Grey old twit nebo Grey Olltwit), vlastním jménem Simon Hensby, je opravdový všeuměl z Jižního Londýna. V životě měl mnoho různých řemesel. Byl metařem, uklízečem, malířem pokojů, dekoratérem, instalatérem, elektrikářem, uvaděčem v kině, prodavačem oděvů, mlékařem, zahradníkem, číšníkem, pumpařem, šéfem a opravářem všeho, na co si vzpomenete. Skutečnost, že byl jeho druhý syn (ze tří) trpící LMD i jinými poruchami někdy v polovině 90. let minulého století vyloučen ze školy, ho donutila vzdát se v té době slibné kariéry pojišťovacího agenta, zůstat s ním doma a plně se věnovat jeho vzdělávání.

Je celkem zřejmé, že jako všeuměl měl k technologiím vždy celkem pozitivní vztah. Brzy zjistil, že mu mohou při výchově synů významným způsobem pomoci a začal tvořit vlastní počítačové programy vyznačující se jednoduchostí a pochopením pro potřeby žáků s různými poruchami učení. Velmi mu to usnadnilo život, když po roce domácího vyučování jeho hendikepovaného syna přijali do zvláštní školy a on se v ní stal (prozměnu) učitelem.

V roce 1996 založil svůj první web nazvaný podle přezdívky získané od synů (Grey Olltwit) a začal jeho prostřednictvím poskytovat svůj software celému světu. Teď v březnu oslavil již 15leté výročí své existence a při této příležitosti otevřel nový portál s názvem GOOPLA (Grey Olltwit’s Online Personal Learning Area). Za léta svého působení v roli poskytovatele volně dostupného výukového software, který je v archivech často zařazován mezi výukové hry, se stal docela známým po celém světě. Jeho programy si stáhly již miliony uživatelů a mnoho z nich (hlavně rodičů podobně postižených dětí) vyjadřuje Rejpalovi svou vděčnost. Většina posledních verzí programů je k dispozici online.

Myslím, že podobných lidí je třeba si v dnešní době zvláště vážit. Simon Hensby nikdy nepropadl pokušení na svých produktech vydělat hromadu peněz. U nás by si již pravděpodobně dávno hledal zase jiné zaměstnání. V anglofonním světě je ale naštěstí dost lidí ochotných zaplatit 10 £ za celoživotní přímý přístup do jeho archivu cca 200 výukových programů. S největší pravděpodobností i tak tento způsob obživy bude silně připomínat ono dobře známé 10. řemeslo, a sice bídu. Archiv je totiž ve skutečnosti ve verzi s reklamami přístupný komukoli a chudí lidé mohou o členství v klubu zažádat, a dostanou ho zdarma.

Simon Hensby své syny samozřejmě dávno zdárně vychoval a ti mu dnes již s jeho byznysem pomáhají. Přejme mu, aby si nikdy nemusel hledat jinou práci, a sami sobě, aby podobných lidí kolem nás stále přibývalo.

Citace:
[1] - SCHERLUND, Helge. Educational Software Giant Celebrates 15 Years By Launching New Online Learning Site. 2011. [cit. 2011-03-28]. Dostupný z WWW: [http://scherlund.blogspot.com/2011/03/educational-...].  
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 28. 03. 2011
Zobrazeno: 3497krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
2 uživatelé Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Šedivý starý rejpal pomáhá žákům s LMD. Metodický portál: Články [online]. 28. 03. 2011, [cit. 2020-08-09]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11403/SEDIVY-STARY-REJPAL-POMAHA-ZAKUM-S-LMD.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.