Šedivý starý rejpal (Grey old twit nebo Grey Olltwit), vlastním jménem Simon Hensby, je opravdový všeuměl z Jižního Londýna. V životě měl mnoho různých řemesel. Byl metařem, uklízečem, malířem pokojů, dekoratérem, instalatérem, elektrikářem, uvaděčem v kině, prodavačem oděvů, mlékařem, zahradníkem, číšníkem, pumpařem, šéfem a opravářem všeho, na co si vzpomenete. Skutečnost, že byl jeho druhý syn (ze tří) trpící LMD i jinými poruchami někdy v polovině 90. let minulého století vyloučen ze školy, ho donutila vzdát se v té době slibné kariéry pojišťovacího agenta, zůstat s ním doma a plně se věnovat jeho vzdělávání.
Je celkem zřejmé, že jako všeuměl měl k technologiím vždy celkem pozitivní vztah. Brzy zjistil, že mu mohou při výchově synů významným způsobem pomoci a začal tvořit vlastní počítačové programy vyznačující se jednoduchostí a pochopením pro potřeby žáků s různými poruchami učení. Velmi mu to usnadnilo život, když po roce domácího vyučování jeho hendikepovaného syna přijali do zvláštní školy a on se v ní stal (prozměnu) učitelem.
V roce 1996 založil svůj první web nazvaný podle přezdívky získané od synů (Grey Olltwit) a začal jeho prostřednictvím poskytovat svůj software celému světu. Teď v březnu oslavil již 15leté výročí své existence a při této příležitosti otevřel nový portál s názvem GOOPLA (Grey Olltwit’s Online Personal Learning Area). Za léta svého působení v roli poskytovatele volně dostupného výukového software, který je v archivech často zařazován mezi výukové hry, se stal docela známým po celém světě. Jeho programy si stáhly již miliony uživatelů a mnoho z nich (hlavně rodičů podobně postižených dětí) vyjadřuje Rejpalovi svou vděčnost. Většina posledních verzí programů je k dispozici online.
Myslím, že podobných lidí je třeba si v dnešní době zvláště vážit. Simon Hensby nikdy nepropadl pokušení na svých produktech vydělat hromadu peněz. U nás by si již pravděpodobně dávno hledal zase jiné zaměstnání. V anglofonním světě je ale naštěstí dost lidí ochotných zaplatit 10 £ za celoživotní přímý přístup do jeho archivu cca 200 výukových programů. S největší pravděpodobností i tak tento způsob obživy bude silně připomínat ono dobře známé 10. řemeslo, a sice bídu. Archiv je totiž ve skutečnosti ve verzi s reklamami přístupný komukoli a chudí lidé mohou o členství v klubu zažádat, a dostanou ho zdarma.
Simon Hensby své syny samozřejmě dávno zdárně vychoval a ti mu dnes již s jeho byznysem pomáhají. Přejme mu, aby si nikdy nemusel hledat jinou práci, a sami sobě, aby podobných lidí kolem nás stále přibývalo.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.