Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > V Anglii mají pochybnosti o bezpečnosti projektorů školních interaktivních tabulí
Odborný článek

V Anglii mají pochybnosti o bezpečnosti projektorů školních interaktivních tabulí

12. 9. 2007 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Daniel Tocháček

Anotace

Závěry zprávy BBC o rizicích spojených s provozem data-projektorů ve třídě.

V rámci rozsáhlé vládní kampaně prosazující zavádění nových technologií do škol byla do ledna 2007 vyměněna v anglických školách více než polovina klasických školních tabulí za tzv. interaktivní tabule.

Tato zařízení - velké bílé dotykem ovladatelné panely připojené k počítači, ze kterého prostřednictvím dataprojektoru a doplňkového příslušenství přijímají multimediální obsah a umožňují s ním pracovat učiteli i žákům – začala postupem času získávat, po úvodním nadšeném přijetí odborníky a veřejností, také své kritiky a odpůrce. Ti se staví proti zveličování významu využití interaktivních tabulí při výuce a poukazují na výsledky nejnovější srovnávací studie uskutečněné na anglických školách. Z tohoto výzkumu ovšem plyne a v neprospěch odpůrců hovoří to, že případný nízký pedagogický přínos interaktivních tabulí souvisí většinou s nedostatečnými didaktickými či technologickými schopnostmi jednotlivých pedagogů. Nelze jej tedy považovat za všeobecně platný argument pro odmítnutí využívání těchto zařízení ve výuce. Co však hraje kritikům interaktivních tabulí do karet a i u jejich zastánců vyvolává rozpaky, je zjištění možnosti vážného ohrožení zraku učitelů a žáků světelným paprskem promítaným na tabuli z dataprojektoru.

Na toto nebezpečí poukázala jako první ve svých zprávách britská mediální skupina BBC. Z informací, které novináři BBC získali, vyplynulo, že výrobci projektorů riziko ohrožení zraku před odběrateli jejich zařízení nikterak netají. Koncoví uživatelé – učitelé a žáci – však o případném nebezpečí obvykle nevědí, neboť zástupci institucí odpovědných za nákup a instalaci techniky do učeben je patřičně nepoučili. V důsledku toho byly již v Anglii zaznamenány u učitelů a žáků různé zdravotní komplikace (např. prudká bolest očí, omámení, ztráta orientace atd.) způsobené delším přímým kontaktem s intenzivním světlem vycházejícím z projektoru. Po medializaci celé záležitosti se ministerští úředníci omezili toliko na prohlášení, že „při používání interaktivních tabulí je třeba vždy zajistit, aby přímé pozorování optického výstupu vycházejícího z projekčního zařízení bylo pod kontrolou a omezilo se na dobu dlouhou nejvýše několik desítek sekund“. Iniciativu v této věci proto převzaly ve spolupráci s výrobci projektorů učitelské svazy a odbory.

Bleskový průzkum organizovaný odboráři mezi učiteli prokázal u respondentů velmi malé povědomí o možném riziku ohrožení zraku při delším a opakovaném pohledu proti světlu z projektoru. Současně se ukázalo, že mezi uživateli interaktivních tabulí zřejmě neexistuje pedagog, který by do přímého paprsku z projektoru někdy nehleděl. Jedinou skutečnou obranou proti světlu vyzařovanému z promítačky (umístěné nad hlavami žáků) směrem k tabuli je totiž pouze změna postoje tak, aby uživatel tabule stál vůči projektoru otočen bokem nebo zády. Takováto pozice je ovšem jen těžko slučitelná s rolí učitele při výuce. Pedagog se bez přímého očního kontaktu s žáky ve třídě neobejde. Hledají se proto jiné cesty, jak snížit nebezpečí ohrožení zraku učitelů a žáků vystavených svitu z projektorů. K možným řešením patří instalace silných filtrů ultrafialového záření na objektivy projektorů nebo redukce světelného výkonu promítaček pod 1500 lumenů. Zvýšení bezpečnosti je však v těchto případech vykoupeno nárůstem provozních nákladů či snížením výkonnosti projekčního zařízení. Než budou dostupné efektivnější způsoby obrany před zářením produkovaným projektory osvětlujícími interaktivní tabule, vyzývají výrobci těchto zařízení uživatele k obezřetnosti a snaží se jim poskytnout alespoň všechny informace potřebné k účinné ochraně zraku.

zdroj:
Matthew Hill: Whiteboard projector safety fears. BBC News Education, 29 June 2007

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Daniel Tocháček

Hodnocení od uživatelů

Jana Milá
10. 9. 2021, 19:47
Dobrý den, měla bych na Vás otázku. Pracuji v menší firmě, ale za nějakou dobu nás čeká prezentace před důležitým klientem. Budeme používat půjčený dataprojektor. Ale ještě jsme ho nevybrali, tak bych se chtěla zeptat, jestli nemáte nějakou dobrou zkušenost s nějakou půjčovnou popřípadě s někým, kdo by rád zapůjčil. Kdžytak Praha a okolí :)
Bořivoj Brdička
11. 9. 2021, 07:24
Paní Milá nám podstrčila nenápadnou reklamu na službu, která nabízí pronájem projektorů za denní sazbu srovnatelnou s cenou přístroje. Nikdy jsem si nic podobného nepronajímal, tak nevím?
Ivo Krobot
13. 9. 2021, 10:29
Odkaz jako reklama byl deaktivován. Redakce Metodického portálu RVP.CZ

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.