Informace o technologické novince - peru s počítačem uvnitř, s nímž se dají snadno dělat zápisky rovnou v digitální podobě.
V poslední době se vývojáři zaměřují stále více na implementaci pokročilých počítačových technologií do různých zařízení, které na první pohled nemají s tradičním pojetím výpočetní techniky nic společného. Třeba Microsoft po 6 letech vývoje nedávno představil zařízení zvané Surface podobné stolu s deskou, která je vlastně jednou velkou dotykovou obrazovkou. Jiným opravdu velmi úspěšným příkladem může být známý přenosný iPod od firmy Apple sloužící převážně k přehrávání zvuku a zobrazování obrázků. Skutečně revoluční možnosti v sobě ovšem ukrývá snaha zabudovat počítač do pera používaného k běžnému ručnímu psaní na papír.
Pokusy vytvořit něco podobného již mají delší historii. Zkoušel to Ericsson (ChatPen), Logitech (Logitech io2 Digital Writing System), Nokia (Digital Pen) nebo LeapFrog (Fly Pentop Computer) založený původně na technologii švédské Anoto Group AB. Posledně jmenovaný produkt, který byl od počátku určen především studentům, se stal základem pro vývoj nového výrobku. Pod vedením bývalého vývojáře LeapFrog Jima Marggraffa se ho ujala kalifornská firma Livescribe. Podle prvních zpráv se zdá, že tento nový tzv. Smartpen bude představovat revoluční krok ve vývoji počítajících per. Na trhu by se mělo objevit ještě do konce tohoto roku.
Smartpen je založen na rozpoznávání písma a je vybaven mikrofonem, reproduktorem i dostatečnou pamětí pro ukládání zvuku. Pro psaní používá specielní papír s nenápadným kódováním usnadňujícím peru orientaci. Údajně si ho bude moci každý zákazník na kvalitní tiskárně sám vyrobit. Kromě kalkulačky, která dokáže spočítat výsledek přímo ze zápisu pořízeného na papíře, toho samozřejmě umí mnohem více.
Asi nejzajímavější funkcí je synchronizované nahrávání během pořizování poznámek. Představte si, že si děláte během výkladu (nebo pracovní schůzky) vlastní poznámky. Později se k nim můžete kdykoli vrátit a pustit si zvukový záznam pořízený přesně na tom místě, na něž v poznámkách ukážete. Záznamy je možno též převést do opravdového počítače a studovat i bez pera. V této formě je lze též šířit, a sdílet tak se spolužáky či kolegy.
Pro Smartpen není problém například převádět v reálném čase psaná slova do jiných jazyků. Může se tak stát užitečnou pomůckou pro dorozumění se s cizincem. Další připravovanou funkcí je přímé převádění záznamů do podoby příspěvků v osobním blogu uživatele. Dá se však očekávat, že množství užitečných aplikací bude rychle růst. Celý uživatelský software je totiž vyvíjen jako Open Source. To znamená, že ho bude moci každý programátor podle libosti zdokonalovat.