Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Rodiče žádají online spojení se školou

Ikona informativni

Rodiče žádají online spojení se školou

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Podle průzkumu britské vlády na serveru Directgov žádají rodiče online spojení se školou.
Klíčová slova: vláda, škola, rodiče, služby, UK
Britská vláda v minulých dnech realizovala prostřednictvím svého serveru Directgov, který sdružuje online přístup ke všem vládním úřadům, průzkum, v němž se měli návštěvníci vyjádřit k tomu, jaké další služby by jim státní úřady měly v budoucnosti prostřednictvím internetu poskytovat. Výsledky byly vyhodnoceny zvlášť pro různé kategorie uživatelů. Hodně zajímavé jsou u rodičů.

Ze všeho nejvíce britští rodiče stojí o varování, že se dítko nedostavilo do školy. Tuto službu již totiž některé školy opravdu poskytují. Bývá součástí systémů řízení školy. Docházka je většinou kontrolována tradičně učitelem, který ji při každé hodině vkládá ručně do počítače. Systém je schopen ve stanovený čas (dejme tomu třeba v 8.15) automaticky poslat rodičům nepřítomných žáků SMS se zprávou sdělující tento fakt.

Existují též sofistikované automatické systémy používající podobně jako některé důležité úřady identifikační čipové karty. Při příchodu do budovy pak musí každý projít turniketem a systém jeho příchod zaznamená. V USA byly podobné systémy testovány, ale mají bohužel celou řadu slabin a lze je oklamat.

Někteří rodiče jdou ve svých požadavcích ještě dál. Chtěli by sledovat své děti při pobytu ve škole i na cestě tam i zpět. Možným řešením je umístit do tříd kamery sledující výuku i dění o přestávkách a umožnit k nim přístup přes internet. Nejde však jen o to, aby mohli rodiče kdykoli budou chtít kontrolovat chování svých dětí. Někteří si přejí mít možnost pustit si dodatečně video záznam výuky a dozvědět se tak, co přesně se ve škole dělalo, proto, aby mohli snáze pomáhat dětem s domácími úkoly.

V diskuzi odehrávající se v rámci výzkumu se našli dokonce i tací, kteří by si přáli, aby jejich děti byly vybaveny vysílačem kontrolujícím jejich pohyb. Něco podobného se v některých zemích používá ke sledování nebezpečných recidivistů po propuštění z vězení. Nasadit tuto technologii u dětí by asi nebylo příliš vhodné. I ony mají svá lidská práva, k nimž patří nárok na soukromí.

Jayne Nickalls, ředitelka serveru Directgov, slíbila, že všechna zjištění průzkumu budou brána v úvahu při plánování dalšího vývoje služeb poskytovaných veřejnosti a dodala: „Jak se zdá, rodiče chtějí hrát mnohem větší roli při vzdělávání svých dětí!“
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 11. 06. 2007
Zobrazeno: 1678krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Rodiče žádají online spojení se školou. Metodický portál: Články [online]. 11. 06. 2007, [cit. 2020-11-29]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11899/RODICE-ZADAJI-ONLINE-SPOJENI-SE-SKOLOU.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.