Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Japonské školy asi přejdou na Linux
Odborný článek

Japonské školy asi přejdou na Linux

5. 6. 2007 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Bořivoj Brdička

Anotace

Výsledkem konference pořádané japonským Centrem pro vzdělávací technologie je záměr začít počítače v japonských školách vybavovat operačním systémem Linux.
Nedávno se v Japonsku konala pod záštitou ministerstva školství a ministerstva obchodu konference zabývající se využitím technologií ve školách. Organizovalo ji Centrum pro vzdělávací technologie a nesla název „E-squared Evolution“. Zúčastnilo se jí asi 2000 učitelů, odborníků a státních úředníků. Byl zde diskutován nápad začít vybavovat počítače umístěné v japonských školách operačním systémem Linux. Bezprostředním důvodem je potřeba nahradit starší již nepodporované verze Windows (98 a ME). Cena upgrade na novější verzi je i pro Japonsko nepříjemně vysoká (viz poznámka). Počítačů, kterých se to týká, je totiž celkem přes 400000. Připočtou-li se náklady na další software, není se co divit, že má řešení na bázi open source i v Japonsku podporu z nejvyšších míst.

V Japonsku se s využitím Linuxu ve školství experimentuje již od roku 2004, kdy bylo jako vzorek do vybraných škol umístěno na tři sta počítačů s tímto systémem. Cca 1000 žáků pak bylo sledováno, aby se zjistilo, jak se jim bude v tomto prostředí pracovat. Kromě menších problémů s nedostupností určitých specializovaných programů byl tento experiment jednoznačně úspěšný. Většina žáků pokládala práci pod Linuxem za přínosnou.

Skupina japonských specialistů z univerzit a učitelů vyvinula vlastní lokalizovanou verzi Linuxu označovaného jako KNOPPIX, který je nejméně závislý na použitém hardware. Je možné ho dokonce spouštět přímo z CD tak, že se vůbec nic neinstaluje na pevný disk počítače. Na konferenci byla demonstrována schopnost tohoto systému pracovat s aplikací na ovládání robotů využívající kameru s bezdrátovou sítí a kromě toho též nástroje pro tvorbu 3D animací. Pokusy se dělají i s jinými verzemi volně dostupných systémů – jako např. Turbolinux, Debian Linux nebo Java Desktop System R2.

Program zavádění volně dostupného software do japonských škol je podporován portálem OSP (Open School Platform). Zde jsou zveřejňovány všechny verze programů včetně dokumentace a další podpory. Náhrada všech starých verzí Windows v japonských školách by měla být kompletně hotová do roku 2008.

Podobným procesem zavádění open source software do škol prochází v současnosti celá řada zemí. Licenční politika Microsoftu vztahující se na dodávky nové verze Windows Vista do škol značně zvyšuje zájem o hledání vhodných alternativ. Např. známá britská státní agentura BECTA (British Educational Communications and Technology Agency) přímo varuje před rizikem jednostranné orientace, jež v sobě skrývá spolupráce s Microsoftem. Třeba vláda ve Venezuele šla tak daleko, že použití komerčního software ve státních vzdělávacích institucích prostě zakázala. V podobném duchu informovali oficiální představitelé čínské vlády open source komunitu, že považují tento software za klíčový pro čínský průmysl a že do něj v budoucnosti hodlají významně investovat.
Poznámka: Počítače, o nichž je řeč, jsou desktopy, na nichž pracuje více žáků. Nejedná se proto o počítače určené k osobnímu použití, a tudíž se na ně nevztahuje aktuální nabídka „Student Innovation Suite“ popsaná v článku Microsoft dává studentům sadu software za 3$.

Zdroj: Christopher Salzberg - Japanese Schools May Switch to Linux, Ohmy News, March 7, 2007

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.