Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Volný přístup k záznamům veřejnoprávních...

Ikona informativni

Volný přístup k záznamům veřejnoprávních televizí v USA

Autor: Eva Keyzlarová
Tento článek vznikl jako studentská práce
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o projektu Asociace veřejnoprávních televizí v USA, jehož cílem je digitalizace programů veřejnoprávních stanic a jejich zpřístupnění veřejnosti.
Klíčová slova: archiv, výuka, USA, digitalizace, TV, veřejnoprávní
Asociace veřejnoprávních televizí v USA chce začít s projektem, jehož cílem je digitalizace a ukládání programů veřejnoprávních stanic. To by umožňovalo přístup široké veřejnosti k obrovskému archivu veřejných televizních vysílání. Projekt by zřejmě nejvíce využívali studenti, učitelé a výzkumní pracovníci a byl by vhodný pro výzkum, vzdělávání, ale i k vytváření nových programů. Z archivu by také mohli těžit novináři a producenti dokumentárních filmů.

Asociace veřejnoprávních televizí známá pod zkratkou APTS spolupracuje na vytvoření tohoto projektu s Knihovnou kongresu. Představitel APTS odůvodňuje vytvoření archivu srovnáním s historickými knihami, které jsou snadno dostupné díky knihovnám. U veřejně vysílaných zvukových, filmových a obrazových záznamů to tak není a s tím je potřeba něco udělat.

Jedinou otázkou zatím zůstává nejasnost kolem vlastnických práv. K jejímu řešení bude zapotřebí legislativního opatření, které bude pokrývat stávající, ale i budoucí materiály. Podle ředitele APTS se veřejná televize a rozhlas zařazuje mezi instituce, které dokumentují národní dědictví, třeba jako muzea nebo univerzity. To je hlavní důvod, proč veřejné televize a knihovna kongresu na vytvoření archivu spolupracují a pracují na vytvoření a zpřístupnění uvedených programů veřejnosti.

Vedoucí pracovníci veřejnoprávních televizí přišli s návrhem, aby členové kongresu zvážili možnost k vytvoření tohoto archivu použít v současnosti již existující fondy na rozvoj digitalizace. Tyto fondy vznikly v roce 2001 a používají se k vybudování digitální infrastruktury pro veřejnoprávní televize a rádia.

Mimo digitalizaci budou finance plynout i do zpracování katalogu, uložení a uchování stávajících a nových záznamů na serverech. Tímto se veřejnost dostane k záznamům přes internetové připojení a jiné komunikační prostředky.
zdroj: Laura Devaney - Open access to public TV content sought, eSchool News, February 26, 2007

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 23. 05. 2007
Zobrazeno: 1855krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
KEYZLAROVÁ, Eva. Volný přístup k záznamům veřejnoprávních televizí v USA. Metodický portál: Články [online]. 23. 05. 2007, [cit. 2021-01-22]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11909/VOLNY-PRISTUP-K-ZAZNAMUM-VEREJNOPRAVNICH-TELEVIZI-V-USA.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.