Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Lego Digital Designer – pomocník konstruktivního...

Lego Digital Designer – pomocník konstruktivního učitele

Informativní příspěvek
Autor: Viktor Fuglík
Informativní článek o virtuálním modelovacím prostředí disponujícím všemi dostupnými prvky Lega.
Každý si jistě rád zavzpomíná na svá dětská léta, k nimž neodmyslitelně patřily i stavebnice všemožného druhu z různých přírodních i umělých materiálů. Těm mladším se, stejně jako mně, dostala do rukou i geniální hračka Lego s řadou motivů a témat myslící na všechny - od těch nejmenších (s řadou Duplo) po vysokoškoláky mající možnost stavět a programovat důmyslné roboty. Není pochyb o tom, že tato firma se stále snaží být na špici světového vývoje, byť zájem o její modely v posledních letech klesal. Bude však jistě zajímavé se seznámit s tím, co nového nabízí v oblasti vzdělávacích technologií.

Dnes se mnoho dětských aktivit – hraní v první řadě – přesunulo na obrazovky počítačů. Počítačové výukové hry jsou velmi důležitým pilířem současného vzdělávání a pro tyto účely se leckterá aplikace upravuje či zcela nově konstruuje. Při prohlížení a zkoumání webu jsem nalezl moderně zpracovaný program s názvem Lego Digital Designer. Jedná se o virtuální modelovací prostředí disponující všemi dostupnými prvky Lega, v němž si můžeme vytvořit, co chceme. Je ideálním příkladem aplikace, u níž lze hraní a učení jen velmi těžko oddělit.

Lego Digital Designer je volně k dispozici pro všechny. Existuje nyní nově ve verzi 2.0 s přepracovaným snazším ovládáním, předpřipravenými rozestavěnými modely a velkým nárůstem výkonu na starších počítačích. Dětem umožňuje stavět libovolné objekty z více jak 500 druhů kostek dostupných i v běžných krabicových výrobcích Lega, a to včetně železnic a velkých projektů v 3D prostředí s intuitivním ovládáním a inteligentní nápovědou, která je na blízku vždy, když se provádí určitý úkon. Samozřejmostí je dynamický zoom, pohled ze všech stran a otáčení vybraných kostek, jako by je člověk držel v ruce. Zajímavá je možnost modely rozpohybovat. Výsledkem pak mohou být krásné stavby, znázorňující např. žákovu třídu nebo model školy samotné. Vše lze uložit na pevný disk a v práci pokračovat později nebo si uschovat již hotový model.

Nevýhodou programu je jeho nutná instalace, nejedná se tedy o funkční prvek naprogramovaný pro některou z dostupných technologií Internetu, ale běžnou aplikaci určenou pro operační systémy Windows a Mac zabírající na pevném disku asi 100 MB prostoru. Samotný balíček má něco málo pod 15 MB. Mnohé zarmoutí malý počet podporovaných jazyků, omezující se na angličtinu a němčinu. Věřím však, že by autoři byli svolní k překladu, pokud by se k němu někdo dobrovolně a bez nároku na honorář přihlásil. Základní slůvka dnešní děti znají, ale zejména oblast nápovědy může pro mnohé včetně učitele znamenat nepřekonatelnou bariéru. Protože se v programu využívá 3D akcelerace, nesou se s ním také zvýšené nároky na hardware počítače, v němž by měla být výkonnější grafická karta, silnější procesor a dostatek operační paměti. To by však dnes neměl být až tak vážný problém. Připojení k Internetu není při práci nutné.

Po spuštění si může uživatel vybrat  buď prázdný prostor pro nový model anebo již předpřipravený a rozestavěný objekt, jako je např. auto, dům, vlak či železnice. V samotném vývojovém prostředí má na výběr z několika nástrojů a z celé škály již zmíněných kostek. Možné je tak vybírat a manipulovat s jednotlivými součástkami a jejich druhy, duplikovat je, měnit jejich pozici, úhel či barvu. Velmi propracovaný je také systém pohledů a náhledů na celou obrazovku. Výsledek je pak možné krok po kroku rozebrat a zase složit, důkladně si prohlédnout jednotlivé části nebo ho nechat renderovat do výsledného obrázku jako v případě profesionálních 3D studií. Omezení je prakticky jen jediné, program nesmí být používán pro komerční účely, což se naštěstí oblasti školství ani domácností netýká. Pravděpodobně se stane velmi populárním, a já předpokládám, že si ho po zajímavě připravené hodně ve škole budou děti instalovat i doma a dále se mu věnovat. A o to přeci u konstruktivně pojaté výuky jde!

Možnosti jsou téměř nekonečné. Lze vytvořit město, funkční železnici s jezdícími vlaky nebo oblíbený hrad obléhaný nepřátelskými legiemi jako vystřižený z oficiálního katalogu této firmy. Věřím, že jej rádi využijí i starší děti než jen ty ze třetí a čtvrté třídy prvního stupně, kam bych ho osobně zařadil. Uživatelé si s ním procvičí nejenom práci s myší, ale i logický úsudek a smysl pro kreativitu. Rozhodně doporučuji každému Lego Digital Designer alespoň vyzkoušet a vrátit se tak třeba o řadu let zpět do dětství.

Na závěr bych chtěl dodat, že hotový model si lze zkalkulovat v řadě měn včetně eura, objednat, a nechat si tak poslat exkluzivní stavebnici Lega dle svého návrhu až domů. Nutno dodat, že tato funkce je již samozřejmě placená.
Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Licence článku:
Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.