Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Aktuální nástroje pro vyprávění příběhů
Odborný článek

Aktuální nástroje pro vyprávění příběhů

28. 4. 2011 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Martin Polák

Anotace

Přehled vybraných nástrojů umožňujících online tvorbu vlastních příběhů s přihlédnutím k využitelnosti ve výuce.

O tom, že metod pro zpestření výuky existuje spousta, není pochyb. Jednou takovou je i tzv. storytelling (vyprávění příběhů), dnes pochopitelně v digitální podobě. Jedná se o tvorbu příběhů formou různých zvukových záznamů, obrázků, videí či animací. Jistě existuje mnoho učitelů, kteří si umí dobře představit, jak by taková aktivita mohla obohatit jejich výuku. Inspirován přehledem 11 Good Digital Storytelling Resources z blogu Free Technology for Teachers, dovolím si navázat na nedávný článek Multimediální nástroje pro výuku a předložím vám dnes pár dalších užitečných nástrojů, které umožňují takové příběhy vytvářet. Se všemi se, jak již začíná být pravidlem, pracuje kdesi v internetových mracích (viz. Rozvažte ICT koordinátorům ruce aneb cloud computing).

 

Aviary Myna

Online nástroj od studia Aviary sloužící k tvorbě zvukových záznamů. Je možné použít zvukové stopy z knihovny samotného programu, nahrávky hlasu i vlastní zvukové stopy, které lze přímo do programu vložit (těch je možné nahrát až 10). Program se spouští ve webovém okně, takže není nutné nic stahovat. Tvořit skladby lze bez registrace. Pokud byste však chtěli své dílo uložit, je registrace nutná. Ovládání programu není složité, ale vyžaduje nějakou tu chvíli hraní a zkoušení.

 

Little Bird Tales

Tento program jsem si obzvláště oblíbil. Je naprosto jednoduchý na ovládání a zároveň lze s jeho pomocí vytvořit spoustu pěkných videí založených na sekvenci stránek, které se každá zvlášť editují. Obrázky na pozadí je možné nahrát nebo namalovat. Samotné vyprávění pak může probíhat buď psaným textem pod obrázky, nebo hlasem, který nahrajete do příběhu mikrofonem. Celé je to opět spouštěno na webu. Registrace je nutná. Snadné a zábavné.

 

JayCut

Program ne nepodobný známému Windows Movie Maker, jenže online. Je zdarma (pokud jej nehodláte využít k podnikání – pak nutno zakoupit licenci) a na otestování není potřeba registrace. Přestože se nedá říct, že by byl program nějak extra složitý, vyžaduje pro začátek přece jen alespoň částečnou zkušenost s tvorbou videí, například ve výše zmíněném Windows Movie Maker. Na druhou stranu však nabízí rozsáhlé možnosti tvorby videa. Je zde možné kombinovat video, obrázky, jejich vizuální přechody, zvuk a text. Kromě toho lze přidat vlastní nahrávku z webové kamery, slow motion (zpomalený záběr) a editovat barvy.

 

Zooburst

Kdo by si nevzpomínal na staré dobré knihy s vyskakovacími obrázky? Tento program umožňuje takové knihy tvořit v digitální podobě a pomocí stručného návodu je lze i vytisknout. Máte možnost vybrat z rozsáhlé knihovny obrázků i nahrát obrázky vlastní, dále měnit barvy pozadí a stránek knihy, přidávat dialogové bublinky a pod ilustrace vkládat text popisující dění na aktuální stránce. Zvuky, hudba a jejich nahrávání přes mikrofon jsou k dispozici pouze v případě pořízení si účtu ($9.99/měsíc). Absence zvuků však pro běžného uživatele není velkou překážkou a i bez nich se dají vytvořit rozmanité zábavné příběhy.

 

Simple Booklet

Opravdu jednoduchý nástroj na tvorbu e-booků (virtuálních knih). Nevyžaduje registraci a je zdarma (i zde existuje účet plus, který přidává místo, zbavuje reklam atd., ale pro výukové účely by měl základní stačit). Zahrnuje rozsáhlé designové možnosti – výběr rozměrů, schémat pro pozadí i stránky samotného e-booku a nastavení barev. Písmo se upravuje stejně jako v běžném editoru a počet fontů není malý. Vkládat lze obrázky i multimedia z internetu (např. zvuk z Last.fm nebo video z YouTube).

 

My Ebook

Další nástroj pro tvorbu e-booků. Stejně jako u Simple Booklet i zde lze najít značné množství schémat a barevných nastavení. Na rozdíl od něj však My Ebook vyžaduje registraci. Opět je možné nahrát obrázky (nebo vybrat z knihovny), nahrát video z jiného webu a samozřejmě vložit text. Užitečnou funkcí je vložení existujícího souboru PDF, který se následně upraví do podoby e-booku. Takto lze v přitažlivější podobě číst např. obrovské množství autorskými právy již nechráněných knih.

Myebook - Android Application Development - click here to open my ebook

 

Jak je vidět, prostředků pro vyprávění příběhů je hodně. Tento článek zahrnuje jen ty nejznámější. Bohužel žádný z výše zmíněných programů není k dispozici v češtině, což by mohlo uživatelům se slabšími jazykovými znalostmi působit zezačátku menší potíže. Ale kdo ví? Vývoj jde stále kupředu a popularita podobných online nástrojů stále stoupá. S takovou budeme mít možná brzy k dispozici alespoň některé i v našem rodném jazyce. Do té doby se holt chtě nechtě budeme zdokonalovat v používání jazyků cizích. Určitě to nebude na škodu!

Literatura a použité zdroje

[1] – BYRNE, Richard. 11 Good Digital Storytelling Resources. 2011. [cit. 2011-04-28]. Dostupný z WWW: [http://www.freetech4teachers.com/2011/03/11-good-digital-storytelling-resources.html].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.