Úvodní stránka
Přehled článků
Odkazník
Metodická pomoc
O Spomocníkovi
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Turecké potíže s distančním vzděláváním

Ikona informativni

Turecké potíže s distančním vzděláváním

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o potížích organizace distančního vzdělávání v Turecku a o překvapivě vysokém počtu studentů v tomto typu studia zapsaných.
Klíčová slova: vzdělávací technologie, Turecko, potíže

Text článku:

V sobotu 6. ledna byl v anglicky vycházejících tureckých novinách Turkish Daily News uveřejněn článek popisující důvody, proč byly odloženy závěrečné zkoušky na turecké státní distanční střední škole zvané Open Education High School (OEH).

OEH byla založena roku 1992 s cílem umožnit získat středoškolské vzdělání každému tureckému občanovi, který dokončil základní školu a z nějakých důvodů dál ve studiu nepokračoval (třeba kvůli handicapu). Hned v prvním roce se přihlásilo 45 tisíc zájemců. Až do současnosti jejich počet stále roste, možná též proto, že možnost takto studovat později získaly i turecké menšiny žijící v cizině. Od roku 1998 je frekventantům nabízen přístup ke kurzům v elektronické podobě prostřednictvím center velmi často využívajících počítačové učebny škol po celé zemi.

Aktuální problém je způsoben nezvládnutým přechodem na nový centralizovaný internetový registrační systém firmou Probil, která zvítězila v konkurzu v hodnotě 250000 YTL (3,75 mil Kč) vypsaném nynější tureckou vládou vedenou Stranou spravedlnosti a rozvoje. V současnosti se žádný ze studentů nemůže přihlásit, dostat se ke svým kurzům a tím pádem ani přihlásit na zkoušku.

Turecká média obviňují vládu, že nese za situaci plnou odpovědnost. Zrušila systém regionálního přihlašování na zkoušky, propustila z ministerstva školství odborníky, kteří problematice rozuměli, a nahradila je vlastními straníky, kteří počítačům nerozumí.

Je pozoruhodné, jak je to turecké hospodaření tomu našemu podobné. Ale ne ve všem! Současné technické potíže se totiž dotýkají celkem 850 tisíc registrovaných tureckých studentů či absolventů OEH. I když vezmeme v úvahu, že má Turecko 6x více obyvatel, jedná o počet překvapivě vysoký. O něčem podobném si přes všechna hesla o potřebě zvyšování počtu studentů a o nutnosti celoživotního vzdělávání můžeme my nechat zatím jenom zdát.

 

zdroje: Distance education system may be faltering, Turkish Daily News, January 6, 2007
The Turkish Open Education High School is 10 years old, The Turkish Online Journal of Distance Education, July, 2002

 

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 16. 01. 2007
Zobrazeno: 1023krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Turecké potíže s distančním vzděláváním. Metodický portál: Články [online]. 16. 01. 2007, [cit. 2018-03-21]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12027/TURECKE-POTIZE-S-DISTANCNIM-VZDELAVANIM.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.