Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > První dodávky 100$ počítače pro děti budou...

První dodávky 100$ počítače pro děti budou v červenci

Informativní příspěvek
Informace o tom, že se známý projekt OLPC vyvíjející levný přenosný počítač XO, který má být dostupný dětem z celého světa za účelem vzdělávání, blíží do finiše.

Známý projekt vyvíjející levný přenosný počítač, který má být dostupný dětem z celého světa za účelem vzdělávání, se blíží do finiše. Již v létě letošního roku budou realizovány první dodávky. Budou směřovat do těch zemí, jejichž vlády již o nákupu rozhodly. Je to Brazílie, Argentina, Uruguay, Nigerie, Libye, Pákistán a Thajsko. Vypadá to, že během příštích několika týdnů dojde k podpisu kontraktu ještě s dalšími třemi africkými zeměmi. První testovací série bude k dispozici již v únoru. Do roku 2008 má být vyrobeno 150 milionů kusů.

Počítač nesoucí označení XO je založen na 366 MHz procesoru AMD s 512 MB paměti flash. Neobsahuje v sobě žádný pevný disk, takže je třeba v případě potřeby další paměť připojit pomocí USB. K základnímu vybavení patří bezdrátové připojení do sítě, které dětem dovolí pracovat s internetem.

„Musím se smát, když slyším někoho označovat XO za slabý stroj" říká jeho duchovní otec profesor Nicholas Negroponte předseda společnosti One Laptop per Child a dodává: „Věřte, že co nevidět odložím svůj stávající počítač a sám budu používat výhradně XO. Bude totiž v mnoha ohledech jiný a lepší."

XO využívá finančně nenáročný open source operační systém Linux a pracuje jinak, než jsme byli dosud zvyklí u produktů Microsoftu nebo Apple. Místo toho, aby byly informace ukládány do složek nebo na plochu, používá systém pracující na principu průběžného záznamu všeho, co uživatel na počítači dělá. K dispozici je prohlížeč webu, textový editor a čtečka RSS skriptů, pomocí nichž se dnes běžně šíří po internetu nové informace.

Podle profesora Negroponta je „jednou z nejsmutnějších skutečností spojenou s využitím stávajících školních počítačových učeben (pokud již v rozvojových zemích existují) fakt, že se zde děti učí používat Word, Excel a PowerPoint". „Myslím, že je to zločin. Protože děti by se měly učit tvořit, komunikovat, objevovat a sdílet, ne dělat automatizované kancelářské postupy."

V rámci vývoje počítače vzniklo nové uživatelské rozhraní s názvem Sugar (Cukr). Některými pozorovateli je značně oceňováno. Třeba Wayan Vota, ředitel neziskové organizace Geekcorps zabývající se vysíláním odborníků na vzdělávací technologie do rozvojových zemí, říká: „Nechová se to ani jako Linux, ani jako Windows, ani jako Apple. Velice mě překvapilo, že dokázali vytvořit úplně nové rozhraní, které je docela jiné a pravděpodobně lepší než vše, co dosud známe. Musím ale připustit, že nejsem dítě a nedokážu posoudit, zda to bude dostatečně pochopitelné i pro děti."

Zkušební verze nově vyvíjeného operačního systému je k dispozici technicky zdatným zájemcům k testování na internetu.

Člověk by byl skoro v pokušení si přát, abychom se i my někdy mohli zařadit po bok rozvojových zemí!

 

zdroje: $100 laptop project launches 2007, BBC News, January 2, 2007
US$100 computers to reach six countries next year, Developing Telecoms, January 4, 2007
Innovative laptops for Third World schoolchildren, CNN.com, January 4, 2007

 

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.