Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Nový Zéland povoluje SMS slang u maturit...

Ikona informativni

Nový Zéland povoluje SMS slang u maturity

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o tom, že Státní úřad pro ověřování kvalifikačních předpokladů na Novém Zélandu povolil studentům středních škol u státních závěrečných zkoušek používat výrazy běžné při chatování a psaní tolik rozšířených textovek.
Klíčová slova: Nový Zéland, SMS, slang

Státní úřad pro ověřování kvalifikačních předpokladů (něco jako náš CERMAT) na Novém Zélandu oficiálně oznámil, že od letoška budou studenti tamních středních škol smět u státních závěrečných zkoušek používat výrazy běžné při chatování a psaní tolik rozšířených textovek. Díky soustavnému používání tohoto způsobu komunikace je na Novém Zélandu zkomolený minimalizovaný jazyk, tzv. SMS slang (text speak), mezi mládeží velmi oblíben.

V angličtině se například místo „lots of love" napíše „lol", místo „see you" „CU" (see se vyslovuje stejně jako c, you jako u) apod. Novozélandští učitelé jsou většinou přesvědčeni, že užívání tohoto slangu deformuje jazykové schopnosti studentů, a tak se jim jeho oficiální akceptace moc nezamlouvá.

Nedávno zveřejněné vyjádření Úřadu ve skutečnosti studenty před použitím zkratek zároveň vysloveně varuje. Aktuálně nejvíce diskutovaná pasáž pak doslova říká, že „za správnou bude považována odpověď pouze tehdy, bude-li požadovaný obsah jednoznačný, a to i v případě použití SMS slangu.

Zástupce ředitele Úřadu, Bali Haque, studentům radí, aby své odpovědi vždy formulovali co nejsrozumitelněji. „Je velmi riskantní spoléhat na to, že hodnotitel bude znát tu kterou použitou textovou zkratku." U některých předmětů, např. u angličtiny, výše citované ustanovení vysloveně neplatí. Použití zkratek zde pak má i nadále přímý negativní vliv na výsledné hodnocení.

Kritici současného rozhodnutí Úřadu jsou přesvědčeni, že používání SMS slangu sníží úroveň maturitní zkoušky. Podle předsedkyně Asociace novozélandských učitelů Debbie Te Whaiti „toto rozhodnutí jen reflektuje reálnou situaci ve školní praxi. Učitelé se stále více obávají, že SMS slang nakonec pronikne do všech oblastí, kde se ve výuce pracuje s psaným textem."

Čeština není pro zkracování tak vhodná jako angličtina, ale situace je přesto obdobná. Zvláště mládež zkracuje a komolí, jak se dá. Často jde i o peníze. Co by asi řekl náš učitel, kdyby v písemce našel třeba něco jako toto: „suBLBalCU1,pls!:-)"

 

zdroj: New Zealand students may 'text-speak' in exams, CNN.com, November 11, 2006

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 06. 12. 2006
Zobrazeno: 1435krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Nový Zéland povoluje SMS slang u maturity. Metodický portál: Články [online]. 06. 12. 2006, [cit. 2020-08-12]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12067/NOVY-ZELAND-POVOLUJE-SMS-SLANG-U-MATURITY.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.