Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Školy v Indianě varují žáky před publikováním...

Školy v Indianě varují žáky před publikováním na internetu

Informativní příspěvek
Zpráva o problémech, které řeší americká Indiana v souvislosti s mimoškolním využitím sociálních sítí žáky.

Zvyšující se počet tvrdých zákroků proti mimoškolnímu chování, které učitelé považují za nevhodné, pobouřil studenty a ochránce svobody projevu v americké Indianě. Podle jejich názoru se vedení škol vměšuje do věcí, do nichž jim nic není.

Předmětem sporu je obsah online časopisů, blogů nebo v současné době velice oblíbených Webů 2. generace (např. MySpace.com), kde si mládež vyměňuje názory na své každodenní problémy, školu nevyjímaje. Představitelé škol si ale stěžují, že obsah některých příspěvků má negativní vliv na výuku. Podle názoru druhé strany by však škola neměla mít právo trestat studenty za to, co zveřejňují soukromě z domácích počítačů.

Podle Kayly Wiggington, 17-ti leté studentky Whiteland High School z předměstí Indianapolis, „škola může kontrolovat jen to, co se dělá ve škole. Jediný, kdo mi může říkat, co nesmím dělat doma, jsou rodiče."

Školská rada obvodu Clark-Pleasant, kam patří i Whiteland High School, se v současné době připravuje na hlasování o vyhlášce, která má studenty i učitele nutit k odpovědnosti za vše, co zveřejní na internetu včetně materiálů, které by mohly být považovány za pomlouvačné, urážlivé, obscénní nebo za vlastnictví někoho jiného. Některé jiné obvody v Indianě již podobnou vyhlášku mají.

„Když se na internetu objeví něco, co se vnese do školy nepořádek, musíme mít možnost se v zájmu zachování kvality výukového procesu bránit," říká předkladatel návrhu a vedoucí technologického oddělení obvodu Clark-Pleasant Jim White.

Například Carmel High School ze severní části Indianapolis již podobnou vyhlášku proti obtěžování a šikaně použila k potrestání dvou studentů za publikování urážlivých poznámek. V obou případech se jednalo o nevhodné komentáře na adresu učitelů. Jeden byl vyloučen a druhý dostal 10 dní veřejných prací spojených se zákazem vstupu do školy. Podle ředitele Carmel High School Steva Dillona „dnešní děti používají internet podobně jako zdi na školních záchodcích. Musejí se nějak naučit, že určité věci se dělat nesmí!"

Většina školních obvodů v USA prostě jen blokuje přístup ke službám jako je MySpace nebo Facebook ze škol, jen několik jich jde dál a vyhláškou omezuje online svobodu projevu studentů. Tato politika ale vede v poslední době k růstu počtu stížností a žalob. Právnička ministerstva školství státu Indiana Julie Slavens konstatuje, že se „velké množství škol ptá, co mají dělat". Sama je ale přesvědčena, že politika nutící studenty zamyslet se nad tím, že internet není soukromým prostorem a nikdy nevědí, kdo bude publikovaný materiál číst, je správná.

Názory na tuto věc se ale různí. Například profesor právnické fakulty Indiana University z Indianapolis Henry Karlson se domnívá, že i studenti mají nepopiratelný nárok na svobodu projevu garantovanou prvním dodatkem americké ústavy. „Omezování této svobody vede k tomu, že lidé nevědí, co smějí a co nesmějí říkat. Právo toto určovat by mělo na samotné školy zničující dopad."

 

zdroj: Ind. schools warn students to watch what they say online, First Amendment Center, October 2, 2006

 

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.