Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Libye kupuje počítače pro školáky

Libye kupuje počítače pro školáky

Informativní příspěvek
Libyjská vláda podepsala s americkým sdružením OLPC smlouvu o nákupu 1.2 milionů kusů počítačů XO.

Libyjská vláda podepsala s americkým sdružením vyvíjejícím tzv. 100$ počítač smlouvu o nákupu těchto přístrojů pro každé dítě školou povinné. Jedná se o 1.2 milionů kusů. Celková hodnota kontraktu, který zahrnuje též server na každé škole, satelitní připojení do internetu a další infrastrukturu, je 250 milionů dolarů (něco přes 5 miliard Kč).

Vědec z Massachusetts Institute of Technology a zároveň předseda sdružení One Laptop per Child Nicholas Negroponte oznámil, že by celý projekt měl být dokončen do poloviny roku 2008. Pokud bude plně realizován, udělá z Libye první zemi na světě, jež vybaví počítači a přístupem do internetu plošně všechny žáky škol.

Cílem sdružení One Laptop per Child, které je podporováno OSN, je vybavit jednoduchým přenosným počítačem všechny děti na světě. Předběžná dohoda zatím byla uzavřena s Argentinou, Brazílií, Nigerií a Thajskem.

Negroponte jednal osobně s Moammarem Kaddáfím. Zdá se, že záměrem tohoto totalitního libyjského vůdce je více otevřít zemi a stát se vedoucím představitelem celého afrického kontinentu. Na pořadu jednání byla proto také pomoc Libye při financování dodávek těchto technologií do dalších afrických zemí, jako do Čadu, Nigérie nebo do Rwandy.

Kaddáfí na konci roku 2003 překvapil celý svět svým prohlášením, že se vzdává terorizmu a ukončuje vývoj zbraní hromadného ničení. Snahou Libye je odstranit mezinárodní izolaci i ekonomické sankce ze strany OSN a USA.

První zkušební počítače by měly být zájemcům dodány během listopadu. Sériová výroba má být zahájena v červenci 2007 tchajwanskou firmou Quanta Computer Inc.

 

zdroj: Libya buys laptops for schoolchildren, CNN.com International, October 11, 2006

 

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.