Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Libye kupuje počítače pro školáky
Odborný článek

Libye kupuje počítače pro školáky

16. 10. 2006 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Bořivoj Brdička

Anotace

Libyjská vláda podepsala s americkým sdružením OLPC smlouvu o nákupu 1.2 milionů kusů počítačů XO.

Libyjská vláda podepsala s americkým sdružením vyvíjejícím tzv. 100$ počítač smlouvu o nákupu těchto přístrojů pro každé dítě školou povinné. Jedná se o 1.2 milionů kusů. Celková hodnota kontraktu, který zahrnuje též server na každé škole, satelitní připojení do internetu a další infrastrukturu, je 250 milionů dolarů (něco přes 5 miliard Kč).

Vědec z Massachusetts Institute of Technology a zároveň předseda sdružení One Laptop per Child Nicholas Negroponte oznámil, že by celý projekt měl být dokončen do poloviny roku 2008. Pokud bude plně realizován, udělá z Libye první zemi na světě, jež vybaví počítači a přístupem do internetu plošně všechny žáky škol.

Cílem sdružení One Laptop per Child, které je podporováno OSN, je vybavit jednoduchým přenosným počítačem všechny děti na světě. Předběžná dohoda zatím byla uzavřena s Argentinou, Brazílií, Nigerií a Thajskem.

Negroponte jednal osobně s Moammarem Kaddáfím. Zdá se, že záměrem tohoto totalitního libyjského vůdce je více otevřít zemi a stát se vedoucím představitelem celého afrického kontinentu. Na pořadu jednání byla proto také pomoc Libye při financování dodávek těchto technologií do dalších afrických zemí, jako do Čadu, Nigérie nebo do Rwandy.

Kaddáfí na konci roku 2003 překvapil celý svět svým prohlášením, že se vzdává terorizmu a ukončuje vývoj zbraní hromadného ničení. Snahou Libye je odstranit mezinárodní izolaci i ekonomické sankce ze strany OSN a USA.

První zkušební počítače by měly být zájemcům dodány během listopadu. Sériová výroba má být zahájena v červenci 2007 tchajwanskou firmou Quanta Computer Inc.

 

zdroj: Libya buys laptops for schoolchildren, CNN.com International, October 11, 2006

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.