Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > V Michiganu je eLearning povinný
Odborný článek

V Michiganu je eLearning povinný

30. 8. 2006 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Ing. Bořivoj Brdička Ph.D.

Anotace

Americký Michigan je prvním, kdo zavádí zákonnou povinnost středních škol realizovat alespoň část výuky v podobě online kurzů prostřednictvím počítačových technologií.

Americký Michigan je prvním, kdo zavádí zákonnou povinnost středních škol realizovat alespoň část výuky v podobě online kurzů prostřednictvím počítačových technologií. Cílem tohoto opatření je seznámit studenty s touto formou výuky, která by pro ně měla být v  budoucnu nepostradatelnou, mají-li uspět na trhu práce.

Povinný eLearning je součástí rozsáhlejšího zákona, který má zlepšit výsledky michiganských škol. Zároveň by měl demonstrovat světu, že schopnost učit se online patří k základním schopnostem absolventů středních škol. Velmi mnoho kompetentních orgánů bohužel dosud tuto potřebu ignoruje. Přitom již současná nabídka distančních online kurzů, jež existuje v USA, je natolik široká, že značně rozšiřuje možnosti individuálního studia. A význam této formy výuky stále stoupá.

Nový zákon má zřetelnou podporu michiganské guvernérky – paní Jennifer Granholm, která postavila reformu školství do centra svého politického programu. Otevřeně přiznává, že by si přála, aby se podařilo překonat stávající kritiku způsobenou zastaralými výukovými metodami a nastartovat takové změny, které by zvýšily nároky na kvalitu absolventů Michiganských středních škol. Aby byla šance na úspěch, posílila paní guvernérka zároveň též příslušnou kapitolu rozpočtu na příští rok.

Zbývá již jen blíže specifikovat, jak konkrétně mají školy požadavky nového zákona realizovat. Podle ředitelky organizace zabývající se online vzděláváním (North American Council for Online Learning) Susan Patrick „je třeba otevřít kohoutky celého spektra vzdělávacího obsahu včetně kurzů připravujících na vysokoškolské studium. Velkou výhodou je i to, že online formy vzdělávaní jsou přístupné všem včetně chudších studentů."

Michigan nezačíná budovat distanční vzdělávání z ničeho. Již existující Michiganská virtuální univerzita se od roku 1999, kdy byla založena, rozrostla ze 100 na téměř 6000 studentů. Je tedy možno očekávat, že se stane přirozenou základnou nabízející též kurzy pro středoškoláky.

Snad tento svým způsobem revoluční krok pomůže Michiganu zlepšit kvalitu vzdělávání natolik, aby již nefiguroval ve srovnávacích statistikách mezi ostatními americkými státy na jednom z posledních míst.

Všechna ustanovení nového zákona začínají platit již pro nadcházející školní rok.

 

Odkazy:

zdroj: Mich. first to mandate online learning, eSchoolNews.com, April 3, 2006

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Ing. Bořivoj Brdička Ph.D.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.