Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Nové zvonění pro mobily dospělí neslyší

Nové zvonění pro mobily dospělí neslyší

Informativní příspěvek
Aktualita popisující, jak se z původního zařízení znepříjemňujícího setrvávání osob mladšího věku v určité oblasti stal postrach učitelů bránící jim sledovat, komu při vyučování zvoní mobil.

Bezpečnostní agentura Compound Security z Welsu vyvinula specielní zařízení znepříjemňující setrvávání osob mladšího věku v určité oblasti. Původním záměrem mělo být vypudit party výrostků z okolí obchodních center a zabránit tak odrazování seriózních zákazníků. Přístroj nazvaný komár je založen na vysílání tónu vysoké frekvence (17 kHz). Využívá prostého faktu, že čím je člověk starší, tím více klesá nejvyšší frekvence zvuku, který je schopen slyšet. Tón v oblasti nad 15 kHz již většina dospělých prostě nevnímá.

Že to byl od počátku nesmysl, je evidentní. Odrazováni by byli i zákazníci přicházející nakupovat se svými malými dětmi. Ukázalo se ale, že zde použitý princip generování zvuku umožňuje i jiné uplatnění. Nápad byl transformován do podoby vyzvánění pro mobilní telefony. A tak se tento vynález nakonec přece jen prakticky uplatnil. Jen úplně jinak. Zvonění nazývající se „bzučení pro puberťáky" (teen buzz) je mezi mládeží velkým hitem. Šíří se od mobilu k mobilu úžasným tempem. Firma, která ho vyvinula, ho prodává pod obchodním názvem „komáří tón" (mosquitotone). Neslyší ho rodiče během nočních relací, neslyší ho ani učitel, je-li třeba během vyučování něco vyřídit nebo získat potřebné informace do písemky.

O vlně zájmu o tento nový vynález informoval před nedávnem britský tisk. Následná diskuze ukázala, že je velmi obtížné dětem bránit ve využívání tohoto druhu zvonění. Učitelům se dostalo jen té rady, že mají věnovat větší pozornost dění ve třídě během výuky.

 

zdroj: Teacher-proof ring tone latest 'teen buzz', eSchoolNews.com, June 14, 2006

 

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Licence článku:
Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.