Bezpečnostní agentura Compound Security z Welsu vyvinula specielní zařízení znepříjemňující setrvávání osob mladšího věku v určité oblasti. Původním záměrem mělo být vypudit party výrostků z okolí obchodních center a zabránit tak odrazování seriózních zákazníků. Přístroj nazvaný komár je založen na vysílání tónu vysoké frekvence (17 kHz). Využívá prostého faktu, že čím je člověk starší, tím více klesá nejvyšší frekvence zvuku, který je schopen slyšet. Tón v oblasti nad 15 kHz již většina dospělých prostě nevnímá.
Že to byl od počátku nesmysl, je evidentní. Odrazováni by byli i zákazníci přicházející nakupovat se svými malými dětmi. Ukázalo se ale, že zde použitý princip generování zvuku umožňuje i jiné uplatnění. Nápad byl transformován do podoby vyzvánění pro mobilní telefony. A tak se tento vynález nakonec přece jen prakticky uplatnil. Jen úplně jinak. Zvonění nazývající se „bzučení pro puberťáky" (teen buzz) je mezi mládeží velkým hitem. Šíří se od mobilu k mobilu úžasným tempem. Firma, která ho vyvinula, ho prodává pod obchodním názvem „komáří tón" (mosquitotone). Neslyší ho rodiče během nočních relací, neslyší ho ani učitel, je-li třeba během vyučování něco vyřídit nebo získat potřebné informace do písemky.
O vlně zájmu o tento nový vynález informoval před nedávnem britský tisk. Následná diskuze ukázala, že je velmi obtížné dětem bránit ve využívání tohoto druhu zvonění. Učitelům se dostalo jen té rady, že mají věnovat větší pozornost dění ve třídě během výuky.
zdroj: Teacher-proof ring tone latest 'teen buzz', eSchoolNews.com, June 14, 2006
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.