Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Billův odchod asi pomůže školství

Ikona informativni

Billův odchod asi pomůže školství

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o záměru šéfa Microsoftu Billa Gatese odejít z vedení firmy a věnovat se plně dobročinnosti prostřednictvím své nadace (Bill and Melinda Gates Foundation).
Klíčová slova: USA, grant, Bill Gates, nadace

Zakladatel Microsoftu Bill Gates oznámil 15. června svůj odchod z vedení firmy do dvou let. Jako hlavní důvod uvádí, že se chce mnohem více věnovat charitativní činnosti prostřednictvím nadace, kterou se svou ženou založili v roce 2000 (Bill and Melinda Gates Foundation) a vložili do ní základní jmění 29,1 miliard dolarů. Toto rozhodnutí bude možná značnou ztrátou pro řízení Microsoftu, ale učitelé ho přivítali. Nadace Gatesových se totiž věnuje podpoře amerického školství. Dá se proto očekávat velký přínos především pro oblast vzdělávacích technologií.

Hlavní oblast zájmu Nadace se v posledním období týká zakládání malých na technologie orientovaných středních škol. Jen v posledních dvou měsících investovala 10 milionů dolarů do rozvoje 150 malých středních škol zaměřených na informační a bio-technologie v Severní Karolíně (viz. N.C. schools get $10M for reform) a 21 milionů do modernizace a sjednocení školních osnov ve státních středních školách v Chicagu (viz. Chicago gets $21M to retool schools). Pro nás je pozoruhodné na tomto projektu to, že se jedná o proces opačný naší kurikulární reformě. V Chicagu se totiž ukázalo, že individuální učební programy jednotlivých škol či učitelů nejsou pro studenty zajímavé a nemají dobré výsledky (aktuálně 46% studentů ve školském obvodě Chicago nedokončí studium).

Raymond Yeagley, bývalý inspektor a poradce z Rochesteru, tvrdí, že „ vzhledem k nadšení, které Bill Gates ve věci reformy amerických škol projevuje, není pochyb o tom, že bude mít v budoucnosti značný vliv na celý vývoj školství. Díky Nadaci bude možno vyzkoušet nové postupy a aplikovat nové technologie způsobem, jaký by nikdy nemohl být realizován pouze ze státních peněz. I kdyby jen část jeho nápadů byla úspěšná, určitě napomůže urychlení vývoje a posunu vpřed."

 

zdroj: Educators cheer Gates' move, eSchoolNews.com, June 16, 2006

 

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 22. 06. 2006
Zobrazeno: 1288krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Billův odchod asi pomůže školství. Metodický portál: Články [online]. 22. 06. 2006, [cit. 2020-07-12]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12103/BILLUV-ODCHOD-ASI-POMUZE-SKOLSTVI.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.