Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Precedenční spor o bezpečnost internetu
Odborný článek

Precedenční spor o bezpečnost internetu

30. 1. 2006 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Ing. Bořivoj Brdička Ph.D.

Anotace

Informace o soudním sporu mezi americkým federálním ministerstvem spravedlnosti a firmou Google ve věci poskytnutí přehledu klíčových slov, která jsou zadávána uživateli při hledání na internetu.

Již dva roky se americké federální ministerstvo spravedlnosti snaží soudní cestou obnovit zákon o bezpečnosti dětí na internetu (Child Online Protection Act z roku 1998), který byl v roce 2003 nejvyšším soudem zrušen jako neústavní. V důsledku této snahy požaduje ministerstvo po provozovateli nejvíce používané služby na prohledávání internetových zdrojů – firmě Google, aby mu poskytla přehled klíčových slov, která jsou uživateli při hledání zadávána. Požadavek je zdůvodňován potřebou zjistit, jak často bývá cílem internetového hledání pornografie, případně jiné nevhodné materiály.

Google to odmítá, a tak se rozhořel spor, který může mít v budoucnu vliv na svobodu přístupu k informacím, jež je nejen součástí americké ústavy, ale též hlavním motorem dosavadního rychlého rozvoje internetu. Bohužel panují též určité obavy, že snahou administrativy prezidenta Bushe je získaná data o tom, co zajímá miliony Američanů, využít i jinak. Věc je nyní před federálním soudem v Pensylvánii. Dojde-li až k nejvyššímu soudu, není jisté, zda bude verdikt stejný jako minule. V poslední době se totiž složení soudců amerického nejvyššího soudu změnilo ve prospěch republikánů.

Ministerstvo spravedlnosti požaduje předání kompletního přehledu toho, co všichni uživatelé Google vložili do hledače během jednoho nespecifikovaného týdne, což představuje jistě několik desítek milionů dotazů. Kromě toho žádá jeden milion náhodně vybraných adres WWW dokumentů uložených v této zatím největší světové databázi odkazů. Podle Googlu by předání těchto informací bylo porušením práva na ochranu osobních údajů zákazníků a vyzrazením firemního tajemství. Navíc by mohlo poškodit konkurence schopnost firmy. Podobný názor mají i někteří nezávislí experti.

Pokud by se na základě takto zjištěných dat podařilo prokázat nevhodný vliv volně dostupného hledání na mládež, může na základě nového zákona dojít k tomu, že bude zavedena nutnost registrace a volné hledání bude umožněno pouze dospělým. Porušení této zásady by mělo být trestáno pokutou do 50,000$ nebo vězením. Již v současnosti platné zákony přitom ukládají povinnost filtrování nevhodných internetových materiálů při přístupu z veřejných prostor (školy, knihovny). Toto opatření přitom plní stejný účel, a možná ještě lépe.

Provozovatel druhé největší světové vyhledávací služby Yahoo před několika dny přiznal, že podobné vládní žádosti o předání dat vyhověl. Podle dokumentů, jež má k dispozici soud, vyhověli požadavkům federálního ministerstva spravedlnosti i další provozovatelé vyhledávacích služeb. Zatím však není známo kteří.

Vše tedy začíná nasvědčovat tomu, že si i my jako běžní uživatelé internetových vyhledávacích služeb budeme muset dávat dobrý pozor, jaká klíčová slova do vyhledávačů vkládáme. Mohou být použita i proti nám!

 

Odkazy:

 

zdroj: Feds want Google search records, eSchool News online, January 23, 2006

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Ing. Bořivoj Brdička Ph.D.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Mezioborove presahy:

  • Předškolní vzdělávání