Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Škola budoucnosti slibuje vzdělání pro příští...

Ikona informativni

Škola budoucnosti slibuje vzdělání pro příští generace

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Americký školský obvod ve Filadelfii buduje s pomocí Microsoftu na zelené louce nejmodernější školské zařízení na světě.
Klíčová slova: vzdělávací technologie, Microsoft, škola budoucnosti, Filadelfie

Představte si školu budoucnosti, v níž žáci používají bezdrátově připojené přenosné počítače a učitelé připravují výukové lekce přizpůsobené potřebám a schopnostem každého jednotlivce. Budova jako taková splňuje náročné požadavky na životní prostředí a veškerá administrativa je efektivně podporována nejnovějšími technologiemi.


Ve Filadelfii začíná budoucnost v září 2006.

Škola budoucnosti je ve spolupráci s Microsoftem budována pro přibližně 800 středoškoláků v Západní Filadelfii. Rozpočet 63 milionů dolarů je dotován ze zdrojů města Filadelfie a z projektu Partneři ve vzdělávání (Partners in Learning initiative) firmy Microsoft.

Polovina studentů bude vybrána přímo ze Západní Filadelfie a zbytek míst bude nabídnut zájemcům z jiných čtvrtí města. V případě velkého zájmu se o místa bude losovat. S přijímačkami se nepočítá. Podle Paula Vallase, vedoucího provozního oddělení místního školského úřadu, je hlavním důvodem to, že „nechtějí vytvářet elitní školu".

„Z pohledu Microsoftu je hlavním cílem vybudovat školu, kde je vzdělávání více souvislé, relevantní a přizpůsobivé" říká vedoucí projektu Mary Cullinane. Výuka v této škole nebude závislá na čase ani na místě. S elektronickými výukovými materiály bude možno pracovat jak ve škole, tak doma. Tradiční učebnice téměř nebudou používány. Plánuje se zvláštní přístup studentů do okolních muzeí a zoologické zahrady, aby bylo vzdělávání více spojeno se životem. Škola se vlastně ve skutečnosti stane výzkumným střediskem.

Kromě zvýšení kvality výuky a vybavení školy (interaktivní tabule v každé třídě) i studentů technologiemi, je v plánu též zlepšení komunikace mezi školou a rodiči.

Pryč jsou ty dny, kdy děti mohly doma předstírat, že nemají žádný domácí úkol. Vše, co učitel napíše ve třídě na tabuli, bude dostupné i z domácích počítačů.

Dosažený pokrok bude ověřován každých 6 týdnů tak, aby bylo možno včas zasáhnout v případě, že některý student zůstane pozadu. „Úkolem učitelů bude zkoumat individuální potřeby studentů a upravovat příslušným způsobem jejich studijní program, ať už využitím technologií nebo pomocí jiných nástrojů ve škole zavedených", říká Cullinane. „Již léta slýchám, že role učitele ve třídě se snižuje, ale, upřímně řečeno, ve skutečnosti se s využitím technologií spíše zvětšuje. Jen samotné hodnocení výukových výsledků, má-li být směrodatné a citlivé, je velmi těžká práce. Ale je velkou příležitostí, jak vhodným způsobem zjistit a ovlivnit skutečný dopad výuky."

Velmi zajímavá je i architektonická stránka stavby. Je v první řadě plně v souladu se všemi současnými ekologickými požadavky (úspora energii, využití dešťové vody na toaletách, přirozené světlo apod.). Klasická aula, která je nejdražším a nejméně užívaným místem školy, bude nahrazena tzv. prezentačním centrem přestavitelným podle okamžité potřeby na několik menších učeben.

„Nejde o to, aby každé dítě mělo počítač pro parádu. Chceme, aby v nich děti viděly sice skvělý, ale přece jen hlavně nástroj k tomu, aby mohly být samy zodpovědné za své vzdělání", říká Ellen Savitz, vedoucí obvodního oddělení vývoje.

Škola budoucnosti si klade za cíl stát se modelem pro podobné projekty ve Spojených státech i jinde ve světě. Ve škole se připravuje zřízení specielního návštěvního oddělení. Již dnes projevili zájem o exkurzi představitelé z 30 zemí.

 

zdroj: Mand Lewin - School of the Future' Promises Next-Generation Education, abc NEWS, August 31, 2005

 

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 29. 11. 2005
Zobrazeno: 2059krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Škola budoucnosti slibuje vzdělání pro příští generace. Metodický portál: Články [online]. 29. 11. 2005, [cit. 2021-01-22]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12173/SKOLA-BUDOUCNOSTI-SLIBUJE-VZDELANI-PRO-PRISTI-GENERACE.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.