Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Xplora – evropský portál pro podporu přírodních...

Ikona informativni

Xplora – evropský portál pro podporu přírodních věd ve vzdělávání

Autor: Daniel Tocháček
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o založení nového portálu EUN na podporu výuky technických a přírodních věd - Xplora.
Klíčová slova: přírodní vědy, technika, EUN, vzdělávací technologie, STEM, Xplora

V polovině března 2005 byl na bruselském setkání vědců a odborníků na problematiku využití poznatků přírodních věd ve školní praxi s názvem Fórum o vědě ve společnosti (The Science in Society Forum) představen nový internetový portál Xplora. Na jeho vzniku a rozvoji se v rámci rozsáhlého evropského projektu PENCIL (Permanent European Resource Centre for Informal Learning – Stálé evropské centrum zdrojů pro neformální učení) podílí společenství 19 institucí a organizací mezi něž patří vědecká centra, laboratoře, university, školy, muzea, pedagogické asociace atd. Záštitu nad projektem převzala Evropská komise, která rovněž zajistila jeho financování částkou 4 miliónů Euro. Úkolem koordinovat projekt a garantovat funkčnost internetových stránek Xplora byl pověřen evropský vzdělávací portál European Schoolnet (EUN).
Plná verze portálu Xplora by měla být zpřístupněna návštěvníkům v červnu letošního roku. Již nyní jsou však internetové stránky Xplora funkční a snaží se plnit svůj cíl. Tím je především podpora výuky přírodovědných předmětů na školách. Tvůrci stránek se obrací k učitelům, žákům, vědcům i dalším zájemcům o problematiku přírodních věd a vyzývají je k vzájemné spolupráci. Pro učitele a žáky by měl sloužit portál Xplora jako zdroj získávání zajímavých, nových a často neobvyklých informací z oblasti přírodních věd. Pro vědce představují internetové stránky Xplora prostor, ve kterém mohou poznatky plynoucí ze svých bádání a jiných činností prezentovat veřejnosti, zejména pak mladé generaci. Záměrem autorů projektu je sblížit akademickou oblast se sférou školství a napomoci oživení zájmu o přírodní vědy mezi žáky a studenty. V praxi bude tento záměr uskutečňován prostřednictvím nejrůznějších aktivit portálu Xplora – např. pravidelných chatů (diskusí) s předními vědci – a služeb přístupných na tomto portálu – kupř. velké on-line experimentální laboratoře nebo široké databáze zajímavých výukových materiálů.

portál Xplora /anglicky/
zpráva o portálu Xplora na webu EUN /anglicky/
zpráva o projektu PENCIL na webu EUN /anglicky/

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 12. 05. 2005
Zobrazeno: 2440krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
TOCHÁČEK, Daniel. Xplora – evropský portál pro podporu přírodních věd ve vzdělávání. Metodický portál: Články [online]. 12. 05. 2005, [cit. 2021-01-25]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12199/XPLORA-–-EVROPSKY-PORTAL-PRO-PODPORU-PRIRODNICH-VED-VE-VZDELAVANI.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.