Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Den bez technologií

Ikona informativni

Den bez technologií

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Informace o vyhlášení Dne bez technologií, jehož cílem je zamyšlení nad tím, jakou roli v současném světě technologie hrají.
Klíčová slova: projekt, výchova, technologie, SETDA, blackout

20. duben 2005 byl z iniciativy amerického sdružení SETDA (The State Educational Technology Directors Association) vyhlášen ve Spojených Státech jako Den bez technologií. Cílem této důkladně organizačně i metodicky propracované akce je osvěta v oblasti využití vzdělávacích technologií. Zaměřena je především na děti základních škol a na jejich rodiče. V jejím rámci probíhá též soutěž pro děti a učitele dotovaná hodnotnými cenami.

Hlavní náplní Dne bez technologií je zamyšlení nad tím, jakou roli v současném světě hrají technologie. Organizace ve škole je v rukou učitele. On by měl na akci děti připravit a zapojit též rodiče. Nárok na výhru v soutěži totiž mají jen ty děti, jejichž rodiče se spolu-účastní. Určený Den pak většinou probíhá tak, že se hraje jakási simulační hra, při níž si děti představují, že došlo k výpadku funkce všech technologicky orientovaných zařízení. To se týká nejen počítačů a jejich periferií, ale též např. mobilů, el. diářů, kalkulaček apod.

Je na učiteli, jak daleko nechá hru zajít. Jak známo, procesor dnes pomáhá řídit kde co – dopravní prostředky, výtahy, klimatizaci, sporák nebo i lednici. Pro názornost je možno pojmout účast i tak, že se tato zařízení prostě celý den nepoužívají. Jinou variantou je simulace života v době, kdy tyto moderní vymoženosti prostě ještě k dispozici nebyly.


Náplní školní činnosti během Dne je v každém případě diskuze o tom, jak technologie ovlivňují náš současný život a zda bychom si ho bez nich vůbec uměli ještě představit. Děti pak dostanou tužku a papír a mají za úkol napsat vlastní odpovědi přinejmenším na tyto tři základní otázky:

  • Jak budeš používat technologie ve svém budoucím povolání?
  • Jak ti technologie usnadňují život?
  • Jak mohou moderní technologie zdokonalovat školní výuku?

 

Na podobné otázky mají odpovědět i rodiče. Odpovědi se samozřejmě posílají přepsané do elektronické podoby až po ukončení simulace (do 20. května).

Aktivit doporučených jako vhodná náplň je víc. Lze je spolu s odkazy na odpovídající partie příslušných vzdělávacích standardů platných v USA najít na Webu. Tamtéž jsou k dispozici i návrhy dopisů zapojující rodiče, místní osobnosti, politiky ad. Mimořádně důležitou součástí, a možná dokonce hlavním záměrem, je organizátory doporučené informování o výsledcích, tj. o tom, jak jsou technologie pro činnost škol nezbytné, příslušných zastupitelů - kongresmanů a senátorů ve Washingtonu. Jedná se nepochybně o legální a ničím nenapadnutelné lobování, takové, jaké je pro nás dosud značně nezvyklé.

Vhodným doplňkem Dne je vytvoření a publikování dokumentace akce v podobě fotografií či videa. Je jen třeba za tímto účelem povolit výjimku pro použití kamery. Multimediální prezentace je dokonce vedena jako zvláštní kategorie přídavné již zmiňované soutěže.

Je zřejmé, že aktivita jako tato může sloužit za příklad moderně konstruktivně tématicky pojaté výuky, v níž žáci s učiteli a rodiči pracují jako tým, učí se chápat souvislosti více různých předmětů a ovlivňovat chod demokratického státu.

Na závěr ještě jedna ne přímo související zajímavost. Některé jednotlivé školy nebo celé školské oblasti pohotově využívají celodenní odstavení počítačů a sítí k jejich údržbě a modernizaci.

Myslím, že můžeme s vysokou pravděpodobností očekávat příští rok opakování.

 

Odkaz:

Technology Blackout Day

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 27. 04. 2005
Zobrazeno: 1601krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Den bez technologií. Metodický portál: Články [online]. 27. 04. 2005, [cit. 2020-07-09]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12203/DEN-BEZ-TECHNOLOGII.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.