Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Americké univerzity se obracejí k Webu z...

Americké univerzity se obracejí k Webu z důvodu prevence sebevražd

Informativní příspěvek
Autor: Veronika Pelnářová
Zpráva o portálu Ulifeline.org, který pomáhá v prevenci sebevražd amerických vysokoškoláků.

Počet sebevražd studentů ve Spojených státech v současné době bohužel roste. Míra sebevražd ve věku 15 až 24 let se od 50. let ztrojnásobila a zastavila se na 9,9 úmrtí na 100 000 obyvatel USA. Některé americké univerzity se proto pokoušejí bojovat proti tomuto trendu tím, že nabízejí deprimovaným studentům anonymitu internetu při hledání psychologického poradenství.


Více než 80 univerzit již využívá služeb serveru Ulifeline.org, který funguje jako školní psychologické centrum a poskytuje studentům informace, poradenství, případně naplánování schůzky s odborníkem. Tento bezplatný program dává univerzitám příležitost pomoci trápícím se studentům prostřednictvím jejich oblíbené pomůcky - internetu.

„Sebevraždy jsou tragickou součástí života na univerzitě“ říká Peter Likins, rektor Arizonské univerzity. „Častokrát lidé v depresi nejsou schopni jít do psychologické poradny, jež je v prostorách školy k dispozici. Někteří z těchto mladých lidí jsou daleko spíše ochotní hledat na internetu a získat anonymní zpětnou vazbu.“ řekl.

Internetová služba Ulifeline.org je jedním z několika programů nabízených Nadací Jed. Ta je pojmenovaná podle syna zakladatelů Phila a Donny Satow, jenž si vzal svůj život v roce 1998 oběšením. Phil Satow tvrdí, že internet je ideálním prostředkem k předávání potřebných informací o znacích deprese současným studentům. Pro Jedovy přátele bylo totiž velmi těžké žít s vědomím, že si příznaků, jež se u něj projevovaly, nevšimli. Nyní jsou jednoznačně přesvědčeni, že je tato internetová služba velmi užitečná.

Jay Zimmerman, vedoucí představitel poradenského centra Ball State, je stejného názoru: „Čím více studentů naši webovou službu využije a čím více informací obdrží, tím více stoupá pravděpodobnost účinné pomoci pro ně samotné nebo pro jejich přátele. Naděje, že povedou šťastnější a zdravější život tím značně stoupá.“

Odkaz:
Ulifeline.org - http://www.Ulifeline.org

zdroj: Colleges turn to web for suicide prevention, eSchool News online, October 6, 2003

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Licence článku:
Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.