Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Vysokorychlostní internet prostřednictvím běžné energetické sítě?
Odborný článek

Vysokorychlostní internet prostřednictvím běžné energetické sítě?

10. 3. 2003 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jiří Leipert

Anotace

Některé technologické firmy rozvíjejí myšlenku poskytovat vysokorychlostní internet prostřednictvím běžného elektrického rozvodu.

Některé technologické firmy rozvíjejí myšlenku poskytovat vysokorychlostní internet prostřednictvím běžného elektrického rozvodu, vedoucího dnes do každého myslitelného místa, jen si představme – stále dostupný, rychlý internet z libovolné 220V zásuvky!

Odborní komentátoři se k této progresivní technologii staví optimisticky – umožnila by jednoduše zpřístupnit internet i do méně civilizovaných míst, kam však si již elektřina cestu proklestila. Tato vpravdě "plug-and-play" (zapoj a pracuj) technologie, pokud ukáže svou životaschopnost, bude mít pozitivní vliv na cenovou konkurenceschopnost i dostupnost v porovnání s ostatními možnými variantami řešení.

Digitální energetická síť by měla mít schopnost přenášet data přibližně stejnou rychlostí, jako kabelové připojení či DSL linky. Jelikož je elektrická síť dostupná i na odlehlejších místech, kam zatím širokopásmový internet jinými technologiemi ještě nedospěl, je zde možnost zrodu množství nových komunikačních infrastruktur.

Např. firma Ameren, dodávající elektřinu 1,5 miliónu uživatelů v Missouri a Illinois analyzuje možnosti rozšíření nabídky o širokopásmový přístup k internetu, šířeného přes její elektrický rozvod a snaží se optimalizovat podmínky, za kterých bude tento projekt rentabilní. Přes všechny nadějné vyhlídky je nutné vyčkat na první úspěšné aplikace a zkušenosti s touto novou technologií. Larry Carmichael, manager Electric Power Research institutu je zatím poměrně skeptický:"Myslím, že nás čeká poměrně dlouhá cesta k praktické realizaci. Testy provedené do této chvíle jsou stále v ranné fázi vývoje a není tedy ještě možno mluvit o finanční či technické realizovatelnosti v dohledné době."

Vyšší naděje tak skýtají kombinované technologie, kdy vedení signálu pevnými linkami či pomocí optických kabelů přemosťuje komplikované segmenty energetické sítě (vysokonapěťové vedení, velké vzdálenosti, transformátory a další prvky energetické soustavy) a elektrickou síť využívá převážně až v cílové aglomeraci pro rozvod do jednotlivých domácností. Bližší výsledky těchto aktivit můžeme očekávat např.od neziskové organizace Douglas Electric Cooperative z Oregonu již v létě tohoto roku.Odkazy:
Ameren
Information Technology Association of America
Power Line Communications Association
Electric Power Research Institute


zdroj: Broadband over power lines? Technology spurs surging optimism, eSchool News online, February 10, 2003

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Jiří Leipert

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.