Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Apple láká zákazníky obnoveným iMacem dobře...

Apple láká zákazníky obnoveným iMacem dobře využitelným ve vzdělávání

Informativní příspěvek
Autor: Vanda Paráková
Tři roky po uvedení na trh nového iMacu, který oslnil svou jednoduchostí a designem, odhalil Apple Computer nový nadčasový model s plochou obrazovkou.

Tři roky po uvedení na trh nového iMacu, který oslnil svou jednoduchostí a designem, odhalil Apple Computer Inc. nový nadčasový model s plochou obrazovkou, rychlejším procesorem a novým vzhledem. Cheryl Vedoe, víceprezidentka pro vzdělávání ve společnosti Apple, nazývá nový iMac „ideálním řešením k dokonalému propojení digitálních médií s výukou a vzděláváním.“

Obnovený iMac vůbec nevypadá jako jeho předchůdce ve tvaru vajíčka nebo jakékoliv jiné PC. Patnáctipalcový displej z tekutých krystalů (LCD displej) je připevněn chromovou otočnou tyčkou k bílému podstavci, který obsahuje vnitřnosti počítače.

„Tohle je ta nejlepší věc, kterou jsme kdy udělali,“ řekl Steve Jobs, spoluzakladatel a výkonný představitel společnosti Apple, 7. ledna v San Franciscu během svého dvouhodinového vystoupení na obchodní přehlídce Macworld Expo. „Uvidí se, zda nový iMac odstartuje stejným způsobem, jako to udělal jeho předchůdce, kterého se prodalo 6 milionů ve třech letech. A to byl v té době prodej počítačů v krizi.

Základní sestava, která stojí 1299 dolarů a je k dispozici od března, je postavena na 700 MHz G4 procesoru. Tato sestava má 128 MB paměť, 40 GB hard disk a jednotku CD-RW. Střední model má dvakrát tolik paměti a možnost volby mezi jednotkou CD-RW nebo přehrávačem DVD. Jeho cena je 1499 dolarů. Nejlepší z vystavených modelů, který se začal prodávat již v lednu za 1 799 dolarů, má 800 MHz G4 procesor, 256 MB paměť, 60 GB hard disk a kombinaci „Super Drive“, která může přehrávat a nahrávat CD i DVD.

Apple se zabýval vývojem nového stroje kolem dvou let. „Od počátku byla dána přednost převratným změnám v designu před vytvořením menší verze původního iMacu“, řekl Jobs. Všechny dráty – včetně elektrické šňůry, univerzální sériové kabely, a jiné – vybíhají ze zadní části bílého podstavce. DVD a CD jsou uloženy v přední části, přímo pod velkým stříbrným logem Apple. Nejvíce patrným rozdílem proti původnímu modelu je ostrý, nekmitající 15’ LCD displej. Jeho plocha je ve skutečnosti stejná jako u většiny 17’ starých monitorů s klasickou obrazovkou. Monitor je možno nachýlit do všech směrů a ještě se otáčí. Podstavec je dost těžký, aby se zabránilo překlopení stroje. Může být použit jako náhrada laptopů.

„Tohle je v mých představách nejagresivnější model, který kdy Apple představil,“ řekl Charlie Wolf, analytik v Needham and Co. „S tímto strojem předešli všechna má očekávání.“

V rozhovoru pro eSchool News lákala Vedoe zákazníky na užitek tohoto nového stroje pro vzdělávání. „Malá plocha – menší než u jakéhokoliv jiného počítače – je ideální pro školní třídy s limitovaným prostorem,“ řekla. „Stolní počítače jsou často využívány mnoha studenty spolupracujícími na projektech nebo učiteli pracujícími se studenty. Fakt, že displej nového iMacu se může otáčet až o 180 stupňů je opravdovou výhodou pro takové využití ve třídě.“

Jobs řekl, že nové iMacy budou utvářet digitální technologické centrum, ke kterému mohou být připojeny fotoaparáty, kamery, hudební přehrávače a jiná zařízení. Od oznámení strategie digitálního centra v minulém roce, předvedl Apple několik programů a zařízení pouze pro Mac, včetně oblíbeného hudebního přehrávače iPod a hudebního softwaru iTunes. 7. ledna odhalil Jobs ještě další novou komponentu: program, který přehrává, ukládá a pomáhá sdílet fotky získané digitální kamerou. Je také kompatibilní s internetovými službami pro tisk obrázků a dokonce i publikování knih.

Jobs ve svém vystoupení rovněž připomněl rostoucí počet aplikací, které nyní běží na Mac OS X, operačním systému založeném na Unixu, který byl předveden v březnu minulého roku. „Od konce ledna 2002 jsou všechny nové Macy vybavovány systémem OS X, ačkoli Mac OS 9.1 zůstane volbou“, řekl Jobs.

„Pro školy s více omezenými prostředky je připravena nejnižší verze originálního iMacu, která stojí pouze 699 dolarů a obsahuje 500 MHz G3 procesor, 128 MB paměť, 20 GB hard disk a běžnou jednotku CD-ROM“, řekla Vedoe.


zdroj: Apple touts revamped iMacs for education, eSchoolNews, January 15, 2002

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Licence článku:
Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.