Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Obyvatelé Aljašky se připojují do internetu...

Ikona informativni

Obyvatelé Aljašky se připojují do internetu přes školu

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zajímavý přístup k využití státních prostředků vložených do připojování škol na Aljašce do internetu k poskytování služeb veřejnosti.
Klíčová slova: internet, USA, připojení, Aljaška

Americká Federální komunikační komise začala uplatňovat nový přístup k připojování obyvatel žijících ve vzdálených a těžko přístupných oblastech. Umožňuje jim připojení do internetu prostřednictvím místní (povinně již připojené) školy nebo knihovny. Změna pravidel toto umožňující byla oznámena 3.prosince 2001 jako reakce na oficiální žádost státu Aljaška. Tato žádost argumentovala tím, že státem podporované připojení škol do internetu (projekt eRate) je v mnoha případech mimo vyučovací hodiny ve škole nevyužito. Pokud by okolní domácnosti pro připojení využívaly pouze tuto nevyužitou kapacitu, nepřinášelo by to státu žádné další náklady.
Vzhledem k mimořádně špatné dostupnosti mnoha míst na Aljašce využívá většína tamních škol satelitní spojení. Přitom často platí paušální poplatky bez ohledu na objem přenášených dat. Je proto škoda, aby toto vedení bylo mimo školní výuku nevyužito.
Dosavadní pravidla nedovolovala využít prostředky programu eRate na jiné než výukové účely. Komise se však nyní rozhodla ve vyjimečných případech tato pravidla porušit. Je to však možné pouze v případech, které lze odůvodnit. Připojení soukromých domácností je možné pouze mimo vyučovací hodiny a jen na těch místech, kde neexistuje místní telefonní spojení na některou z amerických bezplatných služeb poskytujících internetové připojení. (Pozn.: v USA jsou i místní telefonní hovory zdarma.)
Americká Federální komunikační komise je přesvědčena, že toto rozhodnutí je v souladu s veřejným zájmem a že alespoň částečně přispěje k odstranění rozdílů mezi lidmi žijícími ve velkých centrálních oblastech a nepřístupnými komunitami na vzdáleném venkově. Toto rozhodnutí je tudíž v souladu s programem americké vlády na odstraňování tzv. "digitální propasti".
Jediný, kdo si stěžuje, je Aljašská telefonní společnost, která pracovala na komerčním plánu zavedení internetu do všech usedlostí na Aljašce, které mají více než 25 obyvatel. (Nás v ČR to určitě nepřekvapuje, že?)

Související odkazy:
Federal Communications Commission - http://www.fcc.gov
FCC ruling - http://hraunfoss.fcc.gov/edocs_public/attachmatch/FCC-01-350A1.doc
State of Alaska - http://www.state.ak.us


zdroj: "eSchool News", 14. prosince 2001

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 11. 01. 2002
Zobrazeno: 1563krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Obyvatelé Aljašky se připojují do internetu přes školu. Metodický portál: Články [online]. 11. 01. 2002, [cit. 2020-08-09]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12273/OBYVATELE-ALJASKY-SE-PRIPOJUJI-DO-INTERNETU-PRES-SKOLU.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.