Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Počítačová etika pro středoškoláky

Počítačová etika pro středoškoláky

Informativní příspěvek
Přehled zajímavých aktivit vybraných učitelů amerických vysokých škol na podporu výchovy k vhodnému využití internetu dětmi.

Děti získávají přístup k počítačům ve stále nižším věku. Ve stále nižších ročnících školní docházky se stávají experty na rozličné nelegální využití Internetu - hackery, apod. Američtí odborníci tvrdí, že většina podvodů s digitálním zbožím, jako jsou video hry, počítačové programy, hudba a dnes již i filmy je způsobena mládeží. Přirovnávají současnou situaci v USA k tomu, jak by to vypadalo, kdyby každý student dostal k dispozici auto ještě dříve, než udělá řidičák.

Eugene H. Spafford, profesor informatiky a ředitel Centra pro vzdělávání a výzkum v oblasti bezpečnosti informačních sítí (Center for Education and Research in Information Assurance and Security) na Purdue University v Indianě, tvrdí, že dětem chybí etická příprava předtím, než začnou používat Internet. Situace by se podle něj mohla snadno vymknout jakékoli kontrole, dostanou-li se bez takové přípravy studenti až na vysokou školu. Zde mají hodně volného času, spolužáky, jimž chtějí imponovat, a značné možnosti. Podle něj bude řešení tohoto problému velmi nákladné a nepříjemné. Není úplně přesvědčen o tom, že je nutné kvůli několika nezodpovědným jedincům kontrolovat všechny studenty.

Nancy E. Willard, ředitelka Centra pro špičkové technologie ve vzdělávání Oregonské univerzity (Center for Advanced Technology in Education) a vedoucí osobnost iniciativy "Zodpovědný uživatel sítě" (Responsible Netizen), si též myslí, že je nutné se zaměřit na přípravu dětí na bezpečné a zodpovědné využívání Internetu. Proto byl v rámci výše zmíněné iniciativy vyvinut kurz pro středoškolské studenty, který je zaměřen právě na počítačovou etiku. Je zárověň v souladu s americkým zákonem na ochranu dětí na Internetu (Children's Internet Protection Act) z roku 2000. Tento zákon nejen stanovuje povinnost škol a knihoven používat filtrování přístupu k nevhodným internetovým materiálům, ale vyžaduje též zavedení určitých preventivních opatření (Internet Safety Policy), která by snižovala rizika neautorizovaných přístupů (hacking) a jiných nezákonných aktivit dětí na síti.


zdroj: John Schwartz, The New York Times - "Trying to Keep Young Internet Users From a Life of Piracy", 25.12.2001

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.