Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Dva projekty osobně ohlášené prezidentem...

Dva projekty osobně ohlášené prezidentem Bushem

Informativní příspěvek
Prezident Bush oznámil přípravu dvou nových projektů, které prostřednictvím Webem podporované výuky umožní spolupráci studentů a učitelů ze Spojených států s jinými státy.

Prezident Bush oznámil přípravu dvou nových projektů, které prostřednictvím Webem podporované výuky umožní spolupráci studentů a učitelů ze Spojených států s jinými státy. Prvním z nich je dopisování mezi studenty za účelem posílení vzájemného porozumění - Přátelství ve výuce (Friendship Through Education), druhým Mezinárodní databáze vhodných učebních plánů využívajících technologie (International Best-Practice Database).

Přátelství ve výuce

25.října 2001 během své návštěvy na jedné základní škole ve Washingtonu Bush podpořil vznik nových vzdělávacích programů, které posilují přátelství mezi americkými a neamerickými dětmi. Zvláštní důraz je přitom kladen na muslimské země.

Pro začátek budou tři z těch amerických škol, jichž se nejvíce dotkl teroristický útok z 11.září, spojeny se školami v islámských oblastech. Později se do tohoto projektu zapojí minimálně jedna škola z každého amerického státu.

Bush ve svém projevu zdůraznil: "Jedním z nejlepších způsobů, jak můžete právě vy nemálo pomoci v boji s terorizmem, je přímý kontakt s vašimi vrstevníky. Můžete jim vysvětlit, co je pro vás důležité. Můžete jim říci, o čem sníte. A můžete se dozvědět, co si myslí oni." Studenti si budou vyměňovat nejen dopisy, ale též různé práce (textové, kreslené, apod.) a budou pracovat na společných aktivitách. V oficiálním prohlášení Bílého domu se dále říká: "Tato spolupráce pomůže vytvořit vzájemné přátelství a zapojí studenty do diskuze o problematice, která se jich, jako budoucích světoobčanů, nepochybně týká.

Zatím se předpokládá zapojení těchto států: Egypt, Indonézie, Qatar, Pákistán, Turecko, Bahrain. Projekt by však měl být v budoucnu rozšířen až do utečeneckých táborů uvnitř Afgánistánu.

Identifikaci vhodných škol v muslimských zemích se zájmem o zapojení do projektu má na starosti sdružení amerických nevládních organizací a soukromých firem, mezi něž patří například: iEARN-USA, the United Nation's Cyberschoolbus, ePals Classroom Exchange, Global SchoolNet Foundation, People to People International, Schools Online, Sister Cities International, US Fund for UNICEF.

Skutečný obsah společných aktivit je v jednotlivých případech ponechán na rozhodnutí příslušných učitelů. Bližší podrobnosti o možnosti zapojení i o obsahu projektu jsou k dispozici na http://www.friendshipthrougheducation.org/.

Mezinárodní databáze vhodných učebních plánů

Americké ministerstvo školství a čtyři země sdružení APEC (Asia-Pacific Economic Cooperation) se dohodly na vytvoření společné databáze popisující vhodné výukové aktivity využívající technologie a internet. Hlavním cílem je opět posílení mezinárodní spolupráce. Inicativa byla pod názvem "Cyber Education Cooperation"vyhlášena 22.října 2001 na zasedání APEC v Číně. K hlavním účastníkům patří Korea, Nový Zéland, Hong Kong, Singapur, a Spojené Státy.

Záznamy v databázi se budou zaměřovat nejen na samotné využití technologií ale též na výuku jiných předmětů a na výměnu nápadů, studentů a učitelů. Učitelé zde budou moci například najít metodické materiály pro výuku matematiky v Singapuru, které tuto zemi pomohly v tomto předmětu dostat na první místo v mezinárodních srovnávacích studiích.

"Globální ekonomika vyžaduje takové pracovníky, kteří budou schopni soustavného zvyšování svých znalostí i schopností díky dostupnosti informací o nejnovějším vývoji celé řady různých oborů, od strojírenství až po světelná vlákna." řekl v souvislosti s ohlášením těchto projektů americký ministr školství Rod Paige. Dále potvrdil, že "prezident Bush v současné době učinil vzdělávání svou nejvyšší domácí politickou prioritou".

Další odkazy:
Bílý dům - http://www.whitehouse.gov
Federální ministerstvo školství USA - http://www.ed.gov

zdroj: Cara Branigan - eSchool News, http://www.eschoolnews.org/news/showStory.cfm?ArticleID=3200, 5.11.2001 

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.