Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Zkoumání hvězd - projektová výuka v prax...

Ikona informativni

Zkoumání hvězd - projektová výuka v praxi

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Popis zajímavého projektu Karen Hume pro ZŠ.
Klíčová slova: projekt, vesmír, Karen Hume

Mám jednu zkušenost ze školy, na níž dodnes ráda vzpomínám a která mě silně ovlivnila. Byla to stavba iglú ve druhé třídě. Proto jsem chtěla dát svým žákům příležitost zažít také něco podobného…

Můj sen se stal skutečností před několika lety, když jsme se na naší škole rozhodli na celé tři měsíce spojit mou a vedlejší třídu šesťáků s jediným cílem - a sice věnovat se intenzivně studiu vesmíru. Nedělali jsme nic jiného. Shromažďovali jsme otázky, na něž chceme znát odpovědi. Pak jsme celé dny vyhledávali odpovědi pomocí literatury, studiem filmů, rozhovory s přáteli, telefonováním do výzkumného střediska a do planetária. Zkoumali jsme vesmír pohledem umělců, autorů vědecko-fantastických románů, matematiků, vědců, …

Naše studium vyvrcholilo jednoho dne večer akcí, kterou jsme nazvali "Kosmický vandr". Více než 600 hostů navštívilo naší školu. Žáci je vítali již skoro jako experti, v tričkách, vyrobených jen pro tuto příležitost. Pak jsme na školním pozemku pod jasnou noční oblohou plnou hvězd podávali večeři připravenou žáky, poslouchali sborový přednes, sledovali ukázky dramatického umění a lezli na kopec, kde skupina dobrovolníků z Královské astronomické společnosti instalovala dalekohled. Bylo to fantastické!

Vzpomínám si, že druhý den jsme na oslavu úspěchu dětem uspořádali piknik i s dortem, na němž bylo napsáno: "Dokázali jste se dostat mimo tento svět". Nejprve bylo dlouho ticho. Až pak jeden za druhým začali říkat: "Nemohu uvěřit, že jsme to dokázali." Jeden žák byl ale ze všeho nejlepší, když řekl: "Před několika týdny jsem si myslel, že toho vím o vesmíru hodně. Teď teprve začínám tušit, co všechno nevím."

zdroj: Karen Hume, "Exploring the Stars," E-mail, 1993

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 04. 09. 1998
Zobrazeno: 3561krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Zkoumání hvězd - projektová výuka v praxi. Metodický portál: Články [online]. 04. 09. 1998, [cit. 2020-11-28]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12315/ZKOUMANI-HVEZD---PROJEKTOVA-VYUKA-V-PRAXI.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.