Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > World Community Grid aneb pomáháme dětem

Ikona informativni

World Community Grid aneb pomáháme dětem

Autor: Jaroslav Mašek
Tento článek vznikl jako studentská práce
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Informace o největší veřejné humanitární síti World Community Grid, která shromažďuje nevyužité výpočetní výkony počítačů dobrovolníků z celého světa.
Klíčová slova: škola, World Community Grid, výpočetní výkon, rakovina
Když jsem si uvědomil, jak jsou ve škole využívány počítače v době, kdy na nich nikdo nepracuje, a naopak, jaké zbytečné služby zde běží ve chvíli, kdy je žáci a učitelé používají, vzpomněl jsem si na World Community Grid.
World Community Grid (WCG) je největší veřejná humanitární sít, která shromažďuje nevyužité výpočetní výkony počítačů dobrovolníků z celého světa. Výkon takovéhoto virtuálního superpočítače pak usnadňuje vědcům např. zkoumání a analýzu mikroskopických vzorků tkání. Denně je díky WCG zpracováno tolik vzorků, že by na jejich analýzu běžný počítač potřeboval více jak sto let. (1)
Prvním velkým projektem WCG bylo zkoumání složení lidského proteomu (Human Proteome Folding Project), jež bylo zahájeno v listopadu 2004. V roce 2005 následoval projekt hledání účinného léku proti AIDS (FightAIDS@Home). V roce 2007 přišel projekt „Pomozte zdolat rakovinu“ (Help Conquer Cancer). (2)
V polovině března 2009 pracovníci centra pro výzkum rakoviny Chiba Cancer Center Research Institute a Chiba University v Japonsku společně s firmou IBM, která od počátku poskytuje své informační technologie a prostředky k realizaci jednotlivých projektů, spustili nový projekt nazvaný „Pomozte v boji proti rakovině u dětí“ (Help Fight Childhood Cancer). Jeho cílem je objevit lék na neuroblastom, nejčastější příčinu úmrtí u dětí trpících tzv. solidními nádory. (3)
Když jsem četl o tomto novém projektu, napadla mě následující myšlenka:
Kdo jiný by měl tyto aktivity podpořit, než právě my učitelé a naši žáci? Co nám to udělá, když na každý školní počítač nainstalujeme jeden program v podobě služby, o které nebudeme celý den vědět, a která se aktivizuje teprve ve chvíli, kdy se na počítači delší dobu nic neděje? Tehdy poskytne svůj výpočetní výkon nebo námi určenou jeho konkrétní část na daný výzkum. A hned, jak přijdou na počítače znovu žáci, vše se ukončí a nikdo vůbec nepozná, že zde nějaký program pracoval.
Na stránkách WCG si můžete vytvořit svůj vlastní tým a na základě získaných bodů soutěžit s ostatními školami o co nejlepší umístění v celkovém žebříčku všech zúčastněných. Statistiky, které jsou zde automaticky generovány, je možné společně se žáky sledovat a pravidelně informovat celou školu o tom, jak si stojí v porovnání s jinými školami či institucemi. Výsledky poté můžete zveřejnit například na webových stránkách školy. Tato aktivita tak nakonec může školu zviditelnit a zlepšit její obraz v očích veřejnosti.
K dnešnímu dni se projektů WCG účastní na celém světě celkem 43 základních škol, 149 středních škol, 47 vyšších odborných škol (Junior college) a 777 vysokých škol. Česká účast je zatím minimální. Následující tabulka uvádí počet škol zapojených v projektech WCG v několika vybraných zemích.
Základní škola
(Primary school)
Střední škola
(Secondary school)
VOŠ
(Junior college)
Vysoká
škola
Celkem
Česká republika
1
2
1
11
15
Slovensko
1
0
0
2
3
Rakousko
0
2
0
10
12
Německo
1
7
3
69
80
Francie
0
9
6
50
65
Velká Británie
4
7
1
26
38
USA
18
34
10
190
252
Zdroje:
1. Superpočítače ve spojení s osobními PC bojují proti rakovině. [online]. Novinky.cz, 2006.
Dostupné na url: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/91934-superpocitace-ve-spojeni-s-osobnimi-pc-bojuji-proti-rakovine.html>. [cit. 10. dubna 2009]
2. Osobní počítače spojeny v boji proti AIDS / HIV. [online]. Novinky.cz, 2005.
Dostupné na url: http://www.novinky.cz/internet-a-pc/70910-osobni-pocitace-spojeny-v-boji-proti-aids-hiv.html>. [cit. 10. dubna 2009]
3. Projekt IBM World Community Grid hledá lék na rakovinu dětí. [online]. ScienceWorld.cz, 2009.
Dostupné na url: http://scienceworld.cz/aktuality/Projekt-IBM-World-Community-Grid-hleda-lek-na-rakovinu-deti-4783>. [cit. 10. dubna 2009]
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 16. 04. 2009
Zobrazeno: 1334krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
MAŠEK, Jaroslav. World Community Grid aneb pomáháme dětem. Metodický portál: Články [online]. 16. 04. 2009, [cit. 2020-07-11]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12379/WORLD-COMMUNITY-GRID-ANEB-POMAHAME-DETEM.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.