Domů > Spomocník > Neformální vzdělávání > Opravdu dobrý tábor
Odborný článek

Opravdu dobrý tábor

22. 5. 2011 Neformální vzdělávání Spomocník
Autor
Mgr. Svatava Šimková

Anotace

Tisková konference sdružení Pionýr byla v pátek 13. května věnována letním táborům (a nejen jim).

S blížícími se prázdninami vyvstává před mnoha rodiči otázka: na jaký tábor přihlásit dítě? Tam, kde je ratolest členem některého z mnoha důvěryhodných sdružení zaštítěných Českou radou dětí a mládeže (Pionýr, Junák, Tomíci…), to není problém: tábor je pro oddíl vyvrcholením celoroční činnosti a většina členů se jej už nemůže dočkat. Co si počít, je-li však dítě nebo rodič v této oblasti nováčkem?

Na toto téma uspořádalo sdružení Pionýr v pátek 13.5.2011 zajímavou a netradiční tiskovou konferenci na Císařské louce v Praze. Počasí přítomným zástupcům médií skutečně přálo, a tak si v klidu mohli na ohni opékat připravené špekáčky a přitom vyslechnout Jakuba Kořínka, člena Výkonného výboru České rady Pionýra, který podal takřka vyčerpávající informace k pionýrskému projektu Opravdu dobrý tábor.

Setkání uvedl Jakub Kořínek slovy: „Cílem projektu, který běží už sedmým rokem, je přiblížit veřejnosti, především rodičům dětí, letní tábory jako službu. Rodiče by měli přemýšlet o tom, že tato služba má mít nějakou kvalitu, se kterou by měli být rodiče i děti spokojeni. Nad tím je třeba se zamyslet ještě předtím, než se rozhodnou tuto službu využít, a to nejen proto, aby za své peníze dostali to, co jim patří, ale hlavně proto, aby se dítě z tábora vrátilo nejen v pořádku, ale aby se vrátilo o něco bohatší, aby se na táboře něco naučilo, aby byl tábor pro ně přínosem a aby se už při návratu těšilo na příští rok a další tábor.“ Samotné sdružení Pionýr pořádá každoročně kolem čtyř stovek táborů, jichž se účastní kolem dvaceti tisíc dětí.

Představu o tom, jak by takový tábor měl vypadat, si zájemci mohou vytvořit na stránkách projektu. Pilířem je Osmero dobrého tábora, které stanoví základní podmínky, o kterých by měl každý rodič vědět: zda má tábor kvalifikované vedení a dobrý program, zda je bezpečný a ve vhodných prostorách, zda je postaráno o zdraví dětí, má dostatek informací pro všechny, zda jde realizátorům o rozvoj osobnosti účastníka či zda má důvěryhodného pořadatele.

Jak zaznělo na tiskové konferenci, spousta lidí si neuvědomuje, že nekomerční tábory stojí na dobrovolné práci mnoha lidí. Rodiče dětí berou činnost vedoucích často jako samozřejmost, aniž by si uvědomili, že ti, kdož tábor připravují a realizují, za to neberou žádný honorář, že jde o dobrovolníky, kteří se této práci věnují ve svém volném čase, protože ji považují za smysluplnou. Tábor přitom klade na tyto dobrovolníky veliké nároky. I na tuto skutečnost chce Pionýr poukazovat v rámci letošního Evropského roku dobrovolnictví, a to mimo jiné také prostřednictvím projektu Umačkáni dětmi.

Dobrou příležitost seznámit se s činností mnoha dalších dětských organizací a s jejich letními tábory mají rodiče, děti a široká veřejnost na Bambiriádě, která probíhá ve dnech 26. – 29.5.2011 v sedmnácti městech české republiky.

Svatava Šimková, NIDM

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Svatava Šimková

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.