Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Už jste slyšeli o Lip Dub?

Už jste slyšeli o Lip Dub?

Informativní příspěvek
Informace o novém zajímavém způsobu prezentace škol prostřednictvím videa, jež je výsledkem spolupráce celé školní komunity.

Jsou prázdniny a možná chcete přijít na jiné myšlenky. Lip Dub je přesně to, co se dokonale pro tyto účely hodí. Jedná se o fenomén vyvolaný masovým rozšířením videa na internetu a obrovskou popularitou portálu YouTube, jehož prostřednictvím vznikla sociální síť uživatelů, kteří na sebe celou řadou různých forem reagují. Dnes to již zdaleka není jen prosté předávání textových vzkazů v diskuzi nebo natočením video-odpovědi pomocí web kamery. Existuje velmi oblíbený způsob reakce formou videa, které převezme původní myšlenku někoho jiného, ale autor si obsah přizpůsobí a upraví. Takto vznikla celá tzv. Remix kultura. Ve svých přednáškách ji většinou demonstruji na klonech původního dobře známého videa Michaela Wesche A Vision of Students Today - A Vision of K-12 Students Today nebo Engage Me!

Jinou variantou remixu je použití videa s nahraným jiným zvukem nebo naopak – použití zvuku s nahraným jiným obrazem. To poslední je právě typické pro Lip Dub. Jedná se o video vzniklé kombinováním záznamu synchronizovaného pohybu rtů aktérů/herců s původním zvukem doplněným o živou nahrávku pořízenou během natáčení. První Lip Dub označený tímto názvem vytvořil Jake Lodwick v prosinci 2006 (Lip Dubbing: Endless Dream). V roce 2008 tuto formu tvorby, jež je většinou založena na osobitém ztvárnění některé populární písně, použili jako první studenti katedry digitálních médií německé Hochschule Furtwangen ve svém University LipDub #1.

Od té doby je natáčení podobných prezentací stále oblíbenější nejen u studentů škol vysokých, ale i středních. Je zvykem dodržovat původní formu, tj. natočit celé video jako jeden záběr, jehož prostřednictvím se divák seznámí s prostory celé školy. Výsledek tak slouží zároveň jako jakási neoficiální pozvánka ke studiu a dělá škole dobrou reklamu. Možná právě proto bývá vedení docela ochotné podobnou aktivitu podporovat a případně i umožnit natáčení místo výuky.

Zpravodajský portál eSchool News zveřejnil koncem června žebříček 10 nejlepších Lip Dub videí amerických středních škol (viz Citace). Snad se budete při jejich sledování bavit.

  1. Shorewood Lip Dub
  2. Clovis High Class of 2011 Lip Dub
  3. Hey Ya: A music video
  4. Lawrence High School Lip Dub "Kids in America"
  5. Magic by B.H.S.
  6. Grandville High School Lip Dub 2010 - A Tale of Two _Official Version
  7. Cleveland High School Lip Dub 2010 - "Blame it on the Pop"
  8. Bloomingdale High School Teacher Lip Dub
  9. Issaquah High School Lip Dub "Dynamite"
  10. Shorecrest Decade Lip Dub Pop Culture Scavenger Hunt

Nemyslete si ale, že jsme za děním ve světě beznadějně pozadu. Důkazem je Lip Dup vyrobený na podzim 2010 SPŠ Třebíč.

SPŠ Třebíč - LipDub

 

Je celkem jisté, že další budou brzy následovat. Víte-li o nějakém zajímavém, dejte nám, prosím, vědět zde v diskuzi. Předem děkujeme.

Citace a použitá literatura:
[1] - Eschool News. Ten of the best high school lip-dub videos. 2011. [cit. 2011-07-11]. Dostupný z WWW: [http://www.eschoolnews.com/2011/06/27/ten-of-the-b...].  
[2] - Třebíčský Deník. LipDub byla euforie. 2011. [cit. 2011-07-11]. Dostupný z WWW: [http://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/lipdub-byl...].  
[3] - Třebíčští studenti natočili Lip-Dub, prezentaci jak z americké univerzity. 2010. [cit. 2011-07-11]. Dostupný z WWW: [http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/video-trebicst...].  
Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.