Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Učitel a sociální sítě

Učitel a sociální sítě

Praktický příspěvek
zkušenost
Autor: Jana Pávová
Článek shrnuje zkušenosti studentky pedagogické fakulty a jejích spolužáků s výukovým využitím sociálních sítí.

Jsem učitel a mám profil na Facebooku. Všichni (?) moji žáci mají profil na Facebooku. Podle mnohých má dnešní generace učitelů výhodnou pozici pro komunikaci se žáky i rodiči, protože „dneska jsou na Facebooku přeci všichni, jak žáci, tak rodiče.“ Já patřím mezi více konzervativní uživatele sociálních sítí a informačních technologií obecně. Podle mého názoru bychom měli výše zmíněný předpoklad využít ve svůj profesionální prospěch, tj. ve prospěch sebe jako učitele a svých žáků. Neměli bychom se nechat zahnat do kouta a „přátelit“ se se svými žáky online jen proto, že se to od nás očekává.

Diskuse o tom, zda je správné zakázat soukromou komunikaci mezi učiteli a žáky se mi zdají vcelku bezpředmětné. V současné době probíhá vzrušená debata o nedávno schváleném, momentálně zablokovaném, zákoně v Missouri, USA (viz Citace), který má zajistit přesun soukromé komunikace mezi učitelem a žákem na úroveň veřejnou. Kritici tohoto zákona ukazují na jeho absurditu, kdy rodič-učitel může být postižitelný za soukromou komunikaci se svými dětmi. Zákonodárci tzv. vyspělých zemí se ohánějí ochranou dětí a mládeže, méně se už ale diskutuje o ochraně učitelů.

Jak se tedy chovat na sociálních sítích a přitom maximálně chránit všechny zúčastněné? Nabízím několik tipů inspirovaných názory, které jsem v posledních měsících posbírala od svých spolužáků (studentů učitelství), učitelů, kteří mají zkušenosti s využíváním sociálních sítí, z článků publikovaných na internetu a příspěvků v různých diskuzích.

 

Profesionalita

Stejně jako v jiných profesích, učitelé by měli být schopni se chovat profesionálně za všech okolností. To zahrnuje i schopnost posoudit, jaké procento svých soukromých rolí (horolezec, vedoucí zájmového kroužku po dospělé, rodič, atd.) je ještě přípustné odhalovat, když vystupují v roli „učitel“. Pro srovnání, vysoce postavený manažer úspěšné firmy nechodí do kanceláře v teplákách, pro účely svého zaměstnání používá služební telefon a zcela určitě firemní emailovou adresu.

Mnoho učitelů má možnost/povinnost používat k profesionální komunikaci školní emailovou adresu. Pokud se učitel rozhodne vytvořit si profil na sociální síti (jestliže ho už nemá) a používat jej pro komunikaci se svými žáky, jako nejjednodušší alternativa se mi jeví založení nového „profesionálního“ profilu (s použitím pracovního emailu), který bude využíván právě a jen k tomuto účelu (pokud se rozhodne ignorovat pravidlo jednoho Facebookového účtu).

 

Školní řády a jiná pravidla

Na začátku školního roku se žáci seznamují se školním řádem, který by měl pružně reagovat na vývoj komunikačních technologií. Měl by obsahovat pravidla, která určí jasné hranice komunikace pomocí mobilního telefonu, emailu, sociálních sítí apod. Pokud vaše škola taková pravidla nemá, navrhněte diskuzi na dané téma. Ideální je tvořit pravidla společně se žáky. Nejen že se zvýší motivace tato pravidla dodržovat, žáci také mívají velice kreativní nápady. Taková aktivita je navíc ideální k seznámení žáků se základními pravidly netikety (etikety ve světě internetu).

Další pravidla, která nás zajímají, jsou pravidla sociální sítě/portálu/služby, kterou chceme využívat. Např. Facebook nebo Bebo nedovolují založení profilu osobě mladší 13ti let a do 18ti let je takový profil omezen.

Jedním ze zahraničních trendů je žádat rodiče o povolení téměř na všechno. Pokud tedy vaše škola chce podporovat využívání sociálních sítí a vy se rozhodnete touto cestou vydat, pro začátek doporučuji opatřit si souhlas rodičů a žáků

  • s využíváním konkrétní sítě pro školní účely
  • s pořizováním fotografií žáků
  • s publikací fotografií žáků
  • s publikací celých jmen žáků
  • s publikací (části) jejich díla.

 

Nastavení soukromí

Jak už jsem zmínila výše, myslím, že soukromý a profesionální život by se měl míchat co možná nejméně. Pokud ale patříte mezi uživatele, kteří preferují jeden email, jeden profil apod., čeká vás přinejmenším více práce s filtrováním.

Rozhodně nedoporučuji obecně přístupný profil. Každý má různé hranice toho, kolik ze svého soukromí chce sdělit světu, ale i zde musíme přemýšlet ve školním kontextu. Jako obecné pravidlo by mělo platit, že jsme učitelé profesionálové. To znamená být si vědomi toho, že jsme pro své žáky vzorem chování, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Stejně jako by nás žáci neměli přistihnout kouřit nebo se chovat nevhodně na veřejnosti, měli bychom si dát pozor i na své chování na internetu.

Na Facebooku existuje možnost nastavení kontroly viditelnosti jak profilu, tak i každého sdíleného dokumentu. Asi nejjednodušší je nastavit dostupnost profilu jen pro „přátele“, která zajistí viditelnost pouze těm uživatelům, jež si navzájem svůj vztah předem odsouhlasili. Při každé další aktivitě si můžete nastavit, kdo smí a nesmí vidět vaše příspěvky, fotografie, videa, aplikace, apod.

Stačí si ale nevšimnout, že jeden z vašich „dobrých“ přátel na vaši zeď napsal něco nevhodného a neštěstí může být na světě. Asi ne v takové míře jako jinde ve světě, kde jsou známy případy propuštění z pracovního poměru z důvodu uveřejnění nevhodných příspěvků na sociálních sítích, ale můžete mít minimálně z ostudy kabát. V horším případě se můžete stát obětí kyberšikany ze strany svých žáků. Není neobvyklé, že se provozovatelé sociálních sítí rozhodnou ke změně v nastavení, které si můžete, ale nemusíte všimnout.

Podrobný návod a popis nastavení různých úrovní soukromí na Facebooku v angličtině (snadno srozumitelné) najdete na http://www.scribd.com/doc/16957158/ - sice je z roku 2009, ale stále aktuální. Zajímavý úhel pohledu nabízí související článek Pavlíny Hublové Lze Facebook využít ve škole?

 

Ochrana dětí a ochrana učitelů

Je velice pozitivní, že si učitelé i širší veřejnost stále více uvědomují, že internet může být velice nebezpečné místo. Obvykle to ale nejsou učitelé, před kterými je třeba naše děti chránit. Myslím, že zakázat soukromou komunikaci mezi učitelem a žákem není řešením. Mnohem účinnější je zabezpečit to, aby děti věděly, jak se na internetu, ale i jinde v životě, chovat tak, aby se zbytečně nevystavovaly nebezpečí. Podrobné informace k tomuto tématu můžete najít např. na http://www.bezpecne-online.cz/pro-ucitele-a-rodice.

Jak se má chránit učitel? Nejjednodušší je chovat se tak, aby nikomu nedal možnost obvinit ho z nevhodného chování. Americký či britský učitel by vám řekl, že základním pravidlem je nikdy nezůstat se žákem o samotě. Podobný princip platí i v prostředí sociálních sítí. Takže si nastavte rozumné hranice, čas od času se nad nimi zamyslete a pamatujte, že technologie tu jsou proto, abychom je používali, ne proto, aby ony používaly nás.

Na závěr nabízím ještě odkaz na anglicky psaný přehled výukových aktivit využívajících Facebook - How Schools Can Use Facebook to Build an Online Community.

Citace a použitá literatura:
[1] - JOHNSTON, Casey. Judge blocks law against private messages between teachers and kids. 2011. [cit. 2011-09-16]. Dostupný z WWW: [http://arstechnica.com/web/news/2011/08/law-agains...].  
[2] - HUBLOVÁ, Pavlína. Lze Facebook využít ve škole?. 2011. [cit. 2011-09-16]. Dostupný z WWW: [http://inapadnik.blogspot.com/2011/06/lze-facebook...].  
[3] - LEDOVCOVÁ SUCHÁ, Veronika. Šikana učitelů na Facebooku: Nadávky i modní policie. 2011. [cit. 2011-09-16]. Dostupný z WWW: [http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clane...].  
[4] - MACKENZIE, Jean. Schools need rules for teachers on Facebook, union says. 2011. [cit. 2011-09-16]. Dostupný z WWW: [http://www.bbc.co.uk/newsbeat/12417183].  
[5] - MURPHY, Samantha. Teachers asked to ‚unfriend’ students on Facebook. 2011. [cit. 2011-09-16]. Dostupný z WWW: [http://www.msnbc.msn.com/id/38789410/ns/technology...].  
[6] - REGO, Bernadette. A Teacher’s Guide to Using Facebook. 2011. [cit. 2011-09-16]. Dostupný z WWW: [http://www.scribd.com/doc/16957158/].  
Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.