Domů > Spomocník > Neformální vzdělávání > ICM Pelhřimov a projekt Medialab
Odborný článek

ICM Pelhřimov a projekt Medialab

30. 12. 2011 Neformální vzdělávání Spomocník
Autor
Eva Havlíčková

Anotace

Občanské sdružení Hodina H z Pelhřimova provozuje Informační centrum pro mládež Pelhřimov a v roce 2011 se stalo partnerem mezinárodního projektu YouthMediaLab. Projekt si vezme pod svá křídla právě Informační centrum pro mládež Pelhřimov. YouthMediaLab je ve zkratce internetový server mladých lidí pro mladé lidi plný zajímavých informací ve formě čtyř různých médií – obraz, video, zvuk a text.

     Projekt samotný se zrodil ve španělském městě Silla u Valencie jako výsledek dlouhodobé spolupráce partnerských organizací ze Španělska a Francie. Hlavní partneři přizvali ještě Českou republiku, Řecko, Estonsko a Bulharsko a projekt se mohl pomalu rozběhnout. Oficiální začátek projektu byl v dubnu tohoto roku, kdy odstartovalo plánování celého jeden a půl ročního procesu. První zahraniční setkání proběhlo v červnu 2011 v Sille ve Španělsku, kam i Hodina H vyslala svého zástupce. Zástupci všech partnerských organizací se shodli na jednotlivých krocích a hurá do práce. Přes letní prázdniny se pracovalo na designu webových stránek a technických detailech. S novým školním rokem v září začala i práce v místních národních komunitách, a proto i v Pelhřimově.

     Český partner připravil strategii práce, ustanovil koordinátora pro Informační centrum pro mládež Pelhřimov (potažmo Hodinu H) a zveřejnil výzvu pro mladé lidi, kteří se zajímají o média a informace pro mládež. Výzva směřovala k mladým lidem z Pelhřimova a okolí od 13 do 35 let, které baví média, focení, video, zvuk a hudba, chtějí zažít něco nového, obohatit se o nové vědomosti, dovednosti a zkušenosti, poznat nové lidi a být aktivní.
     Na výzvu reagovalo 15 mladých lidí, kteří právě teď formují pracovní tým. Jde o studenty základních, středních škol a vysokých škol a také již pracující mladé lidi, kteří jsou z Pelhřimova, Humpolce, Havlíčkova Brodu a Nového Rychnova. K tomu byl ještě zvolen vedoucí týmu a do skupiny se navíc přidali dobrovolníci na Evropské dobrovolné službě programu Mládež v akci v Informačním centru pro mládež Pelhřimov Hodiny H: Mary ze Španělska, Patrick z Německa, Guillermo z Paraguaye a Diego z Mexika.

     Pracovní tým se schází jednou za měsíc, kdy si stanovuje úkoly a uzávěrky, rozdělí si práci, předá si zkušenosti o práci s různými médii a probere potřebné i nepotřebné doplňkové informace. K tomu všemu se chystají školení, a to ve dvou podobách. První školení bylo mezinárodní a hostil ho opět španělský partner. Hodina H tam vyslala dva členy pracovního týmu, kteří se jeli učit nové metody vytváření médií z technické stránky. Po svém návratu všechny získané dovednosti předávají ostatním členům pracovního týmu. Druhé plánované školení bude na domácí půdě, kdy mezi pracovní tým zavítají profesionálové z různých mediálních oborů a vysvětlí jim témata typu: jak upravit fotografii ve Photoshopu, jak dobře napsat článek, jak sestříhat video a podobně.
     Od září do prosince ještě proběhnou závěrečné fáze příprav a pak už se můžete těšit na obrázky, videa, zvuky a texty o tématech: já, moje kultura, můj život, zapojení se, být aktivní, evropské mobility pro mládež, naše budoucnost a další.

     Oficiální stránku projektu v angličtině jsou zde: http://www.youthmedialab.eu/ 
     Pokud vládnete angličtinou méně, ale zato rozumíte komiksům, pak si poslechněte, co vlastně YouthMediaLab je naYoutoube tady.

YouthMediaLab:
 – místo, kde najdete přátele z celé Evropy;
 – prostor pro vyjádření sebe sama; 
 – představení vlastních nápadů, které budou vyslyšeny; 
 – otevřená laboratoř pro kreativitu
to vše je YouthMediaLab.
 

--

Článek byl převzat z webu http://remix.icm.cz
Eva Havlíčková, regionální koordinátorka – redaktorka, Kraj Vysočina

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Eva Havlíčková

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Klíčové kompetence:

  • Neformální vzdělávání
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
  • pracovat s osobním počítačem a dalšími prostředky informačních a komunikačních technologií;
  • Neformální vzdělávání
  • Komunikativní kompetence
  • dosáhnout jazykové způsobilosti potřebné pro komunikaci v cizojazyčném prostředí nejméně v jednom cizím jazyce;
  • Neformální vzdělávání
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
  • pracovat s informacemi z různých zdrojů nesenými na různých médiích (tištěných, elektronických, audiovizuálních), a to i s využitím prostředků informačních a komunikačních technologií;