Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Jak bude vypadat internet budoucnosti?

Ikona informativni

Jak bude vypadat internet budoucnosti?

Autor: Šárka Trojanová
Tento článek vznikl jako studentská práce
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Výtah z vystoupení Kevina Kellyho na New Yorské konferenci NEXTWORK, v němž popisuje základní trendy dalšího vývoje internetu.
Klíčová slova: internet, budoucnost, Wired, Kevin Kelly, trendy

Myslím, že nikdo dnes nepochybuje o tom, že moderní člověk a mládež především je dennodenně ovlivňována médii všeho druhu a také internetem, kde se mimo jiné odehrává velká část socializace mladých lidí. Internet se vyvíjí bleskovou rychlostí a mnohdy ani nestíháme zaznamenat všechny vývojové trendy.

Každý rok se v New Yorku koná konference nazvaná NEXTWORK, na které se schází experti z oblasti ekonomie, technologie a obchodu, aby prodiskutovali přísliby, ale také rizika budoucích sítí. Zatím poslední konference se konala 22. června 2011 a mimo dalších na ní vystoupil i Kevin Kelly, spoluzakladatel velmi známého amerického časopisu Wired, který se zabývá budoucností vědy, kultury, obchodu a inovací (více o Kevinu Kellym v již publikovaném článku: Osobnost internetu - Kevin Kelly). Kelly zde představil své myšlenky o budoucnosti internetu, které shrnul do šesti slov, kterými lze popsat hlavní vývojové trendy internetu současného a pravděpodobně i budoucího. Kelly používá hesla ve formě gerundií (-ing tvarů fungujících jako podstatná jména), která jsou často obtížněji přeložitelná. Budu proto uvádět původní anglické termíny a pokusím se je vysvětlit.

1. Screening
Kelly doslova říká, že „už nejsme lidé knihy, ale stali jsme se lidmi obrazovky“. Displeje a monitory jsou všude kolem nás a začínají zásadně převažovat nad tiskem a papírem. To má zásadní vliv na to, jak děti vnímají získané informace (viz. Statistika říká, že se čte stále méně!, Vliv technologií na děti prudce roste).

2. Interacting
Dalším trendem, kterým Kelly popisuje moderní internet, je vzájemné působení (interacting). To se projevuje i působením obrazovek na člověka a naopak. Dnes třeba tablety nevyžadují jen náš zrak, ale také pohyb našeho těla nebo náš hlas. Kelly připomněl svou nedávnou zkušenost, která je podle mého názoru velmi zajímavá. Pozoroval totiž batole hrající si s tištěnou fotografií, které bylo vskutku zmatené z toho, že se fotografie žádným způsobem neměnila dotykem jeho prstů. Interaktivní obrazovky začínají vládnout světem.

3. Sharing
V pořadí třetí jev je pravděpodobně velmi známý pro všechny z nás, jedná se totiž o tzv. sdílení – sharing. Již dnes můžeme na internetu sdílet téměř cokoliv, naše pracovní výsledky, projekty, vzpomínky, očekávání, ale také přátele nebo investice. V souvislosti se sdílením posunujeme hranice toho, co považujeme za soukromé a osobní. Postupně o sobě odhalujeme stále více informací a Kelly je přesvědčený, že tento trend bude nadále pokračovat a brzy budeme sdílet úplně vše, co je možné.

4. Flowing
Flowing můžeme překládat jako proudění či kolování. Vývojem počítačových technologií jsme se dostali od složek a oken, přes webové stránky a odkazy až k tzv. RSS skriptům, což jsou v podstatě vysílací kanály, které nám ohlašují případné změny, které někde na webu nastaly. Představte si např. RSS kanál libovolného zpravodajského serveru. Velké proudy v podobě mikro-zpráv pak vyvolávají též další internetové služby, jako je třeba tolik oblíbený Twitter.

5. Accessing
Zpřístupňování, neboli accessing, je také rysem moderního internetu. Kelly vyjádřil své přesvědčení, že výhody přístupů k aplikacím a dokumentům převáží nad výhodami vlastnictví. Pro ilustraci se podívejme na americkou společnost Netflix. Netflix je u nás dosud nedostupný internetový poskytovatel filmů, který má v současné době přibližně 24 milionů předplatitelů. Pokud máte k jejich službám přístup, můžete za relativně nízkou cenu okamžitě sledovat online téměř jakýkoliv film či seriál, na který máte zrovna náladu.

6. Generating
A dostáváme se k poslednímu, šestému heslu, jímž je generating. Toto heslo popisuje především schopnost jednoduchého rozmnožování informací. Kelly doslova popisuje internet jako „největší světovou kopírku“ a tvrdí, že lehce kopírovatelné informace ztrácejí hodnotu. Tu vidí především v těch věcech, které nelze snadno zkopírovat, ale lze za ně snadno zaplatit. Pokud budeme mít přístup k věcem, které budou přizpůsobeny našim potřebám, budeme ochotni za ně zaplatit. Téměř doslova to platí i o vzdělání.

Je zřejmé, že všechny výše uvedené trendy se budou dále vyvíjet. Toto je pohled Kevina Kellyho - úspěšného redaktora, autora několika publikací, fotografa a také nadšence do vývoje vědy a technologií.

Kevin Kelly: The Future of the Digital Media Landscape

 

Jak byste popsali internet budoucnosti vy? Myslíte si, že i škola budoucnosti bude internetem ovlivněna? S tím vším, co nabízí technologie a internet, budeme ještě schopni děti ve škole zaujmout?

Citace:
[1] - GROEGER, Lena. Kevin Kelly’s 6 Words for the Modern Internet. 2011. [cit. 2012-1-20]. Dostupný z WWW: [http://m.wired.com/epicenter/2011/06/kevin-kellys-...].  
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 23. 01. 2012
Zobrazeno: 4429krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
TROJANOVÁ, Šárka. Jak bude vypadat internet budoucnosti?. Metodický portál: Články [online]. 23. 01. 2012, [cit. 2020-07-16]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/14935/JAK-BUDE-VYPADAT-INTERNET-BUDOUCNOSTI.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.