Odborný článek

Gothic styl II

24. 2. 2012 Neformální vzdělávání Spomocník
Autor
Danuše Netolická

Anotace

Článek je věnován gotické módě a filosofii jejích přívrženců.

Gotická móda

Dlouhé sametové šaty, korzety, všelijaké krajky, kožené oblečení - to všechno v černé nebo prostě tmavé barvě (modré nebo i fialové) neodmyslitelně patří ke gothic stylu. V kombinaci s masivními stříbrnými šperky je to velice originální! Pro každodenní nošení jsou některé věci sice dost nepraktické, avšak takové sukně, halenky nebo korzety jsou normální. Zvykem je co nejbělejší pleť (aby líčení bylo co nejvíce kontrastní), a proto se často používá bílý pudr. Používají se oční stíny, které mohou být i šedé nebo červené, tužky na oči a velmi oblíbené jsou i tekuté oční linky. Samozřejmostí je černá řasenka. Mrtvolně bledému make-upu dodávají na zajímavosti výrazné černě rámované oči. Rty jsou převážně krvavě červené a nehty černé. V mužské i ženské módě jsou často používány zvonové rukávy. Barvy, které můžeme vidět, jsou převážně černá, ale také purpurová, rudá, královsky modrá, zelená, ale i bílá. Boty jsou většinou vysoké. Goths si často barví vlasy na černo nebo červeno. Rovněž není netypické barvení vlasů na velmi světlou blond a používání příčesků v křiklavých barvách. Dekadentní vzhled podtrhují síťované punčochy, jejichž případné nebo záměrné roztržení rozhodně není na škodu. Mnoho goths se rádo halí do dlouhých kožených plášťů. Muži se nevyhýbají androgynií vizáži zahrnující líčení očí, lakování nehtů nebo nošení sukní. Rádi nosí výrazné opasky s kovovými pyramidami, kožené náramky a nátepníky, nebo fetish obojky. Své tělo si s oblibou „zdobí“ množstvím piercingu a tetování. Pro goths je totiž oblékání především zdrojem zábavy. Současná gotická scéna je diferencovaná na různé styly oblékaní. Protože pro goths je vizáž způsobem vyjádření identity, jsou často tyto styly ovlivněné dalšími zájmy osob, jako například hudbou, kterou poslouchají, literaturou, kterou si oblíbili, atd. Většina goths se však inspiruje odlišnými styly, které míchá a vytváří tak osobité kreace. Gotické šperky jsou velmi oblíbeným doplňkem oblečení. Nejčastěji jsou zhotovené ze stříbra a velmi často jsou to kříže, draci nebo také pentagramy. Mezi oblíbené doplňky Goths patří sakrální a „svatokrádežné“ náboženské symboly jako je křesťanský kříž, růženec, egyptský ankh, keltské a pohanské symboly, pentagramy, atd. Rádi nosí výrazné opasky s kovovými pyramidami, kožené náramky a nátepníky, nebo fetish obojky.

 Zajímavý je i Vílí gotický styl (Fairy goth style). Tento styl se zakládá na charakteru oblečení obsaženém v příbězích a pohádkách, jako například elfové. Pro oblečení se používají světlé a jasné barvy. Občas můžete vidět lidi s křídly. Make-up mají světlý a jasný, často doplněn třpytkami. Pozornost je třeba věnovat i Cyberpunkovému gotickému stylu, protože se liší používáním materiálu jako je kůže, PVC a guma. Můžeme zde vidět hodně barev, krátké šaty, sukně, barevné podvazky a podobně. Černá je opět velmi používaná a většinou ji doplňují neonové barvy. Boty mají často extrémě vysoké podpatky. Make-up je různorodý, od světlých barev až k černé. Také se zde objevuje velká rozmanitost barev vlasů. Doplňky jsou většinou z kůže, metalových nebo neonových obojků. Současná gotická scéna je tedy diferencovaná na různé styly oblékaní – známí jsou romantičtí goths - elegantní móda, která se vyznačuje nákladnými dlouhými róbami a halenami se širokými rukávy, u mužů obvykle frak a cylindr, oblíbenými materiály jsou samet, brokát a krajky. Oblečení je bohatě zdobené, mnohdy volány a štrasovými brožemi). Fetish goths - jejich oblečení podtrhuje sexualitu , Cybergoths - jejich zjev mnohdy připomíná vize budoucích lidí, které ukazují scifi filmy, z nichž nejznámější je Matrix, Pagan Goths - na krku nosí keltské symboly, šamanské amulety a v neposlední řadě obrácené pentagramy, renesanční goths - zajímající se o historický šerm a na živo hrané fantasy hry, mají rádi středověk, s oblibou se proto obklopují předměty, jako jsou meče, gothické číše, oblékají ve středověkém stylu. Stylů je ještě více, ale proto, abychom měli základní představu, nám toto rozdělení stačí.

Gotická filosofie

 Především je třeba poznament, že vyznavači této subkultury jsou nenásilní, nevýbojní, tolerantní, pacifističtí, ateisti a agnostici. Jsou často nesprávně spojováni s nenávistí k menšinám a s rasismem. Také jsou nesprávně všichni zařazováni mezi satanisty (sem patří jen malá část přívrženců tohoto stylu). Mnoho gotiků se stává gotiky, protože se cítí být odlišní od ostatních, hledají „svou vlastní pravdu“, podle které také chtějí žít. Kladou velmi silný důraz na individualitu a samostatné myšlení. Mnozí mladí lidé se obrací ke gotické subkultuře po prožití tíživého zážitku nebo životního období (těžké dětství, pocítění odlišnosti ve školním kolektivu, ztráta blízkých, deprese) a snaží se své pocity nějak vyjádřit. Goths jsou většinou individualisté, kteří kladou důraz na sebevyjádření. Jsou to také často kreativní lidé s uměleckými sklony. Tvořivost je mezi gotiky vysoce ceněna. Pro svůj projev často nejsou v majoritní společností snadno pochopeni a přijati. Snaží se proto hledat podobné svobodně smýšlející osoby a s těmi se sdružovat. Vůči sobě navzájem jsou goths velmi tolerantní, přijímají odlišnost názorů, náboženského vyznání i sexuální orientace. Protože goths respektují sexuální diverzitu, je mezi nimi zřejmě vyšší koncentrace homosexuality a bisexuality, než v normální populaci.

Základní charakteristiku goths je možno shrnout tedy takto: jsou individualističtí, přemýšliví, umělecky založení, kreativní, introspektivní, vášniví, citliví, vnímaví, nenásilní, melancholičtí. Také mají despekt vůči autoritám, vystupují proti průměrné inteligenci a asociálnímu chování. Mnoho z nich se zajímá o věci krásné, záhadné a nadpřirozené. Poslouchají gotickou hudbu, čtou určitý druh literatury, sledují výše zmíněné filmy. Do života gotické subkultury neodmyslitelně patří chození do tzv. gotických klubů a pořádání tzv gothicparty.
Na gothicparties bývají i živé koncerty kapel nebo možnost tance. Jedna z gothicparties, konaných v České republice, je například několikrát ročně pořádaná Gothic Party Brno. Tato party je významnou událostí, na které se setkávají aktivní členové gotické komunity České i Slovenské republiky. Další důležitou součástí života subkultury jsou gotické festivaly. V naší republice v minulosti proběhlo několik ročníků menšího jednodenního festivalu Dark Side of Moravia v Brně.

Gothic poezie

Duše

Duše ve víru točí se, závratnou výšinu brodí.
Pár vzdechů a hrudi tep, jen na dotek, jen pokus.
Ve víru myšlenek se ztrácí ten lidský cit,
ten hrudi hlas, zmrzlý kout.
Duše se brodila, ve víru se točila, hlasu srdce a
pokusu vrátit ten klid.
Zamrzlá pustina bez dechu života, doteku,
tepla zde není, myšlenka ztracená v duši se tetelí,
doufajíc v naději smrtelného chaosu.
Mít o čem snít a duši mít... (Judytha [on line] 2009

Gothic styl - 1.část - najdete zde.

Mgr.Danuše Netolická

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Danuše Netolická

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Klíčové kompetence:

  • Neformální vzdělávání
  • Personální a sociální kompetence
  • ověřovat si získané poznatky, kriticky zvažovat názory, postoje a jednání jiných lidí;
  • Neformální vzdělávání
  • Personální a sociální kompetence
  • mít odpovědný vztah ke svému zdraví, pečovat o svůj fyzický i duševní rozvoj, být si vědomi důsledků nezdravého životního stylu a závislostí;