Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Prezi – prezentace jinak
Odborný článek

Prezi – prezentace jinak

12. 12. 2013 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jakub Běhounek

Anotace

Popis jednoho z nejzajímavějších nástrojů pro tvorbu dynamických nelineárních online prezentací se vstřícnou školskou politikou.

Celkem nedávno jsem se během hodiny základů multimediálních prezentací u studentů setkal se zajímavým výkladem známého označení části balíku MS Office. Power Point je pro ně Plochá Prezentace. Napadlo mne, jestliže mají tento názor studenti 1. ročníku SŠ, zda Microsoft se svým prezentačním programem lehce nezaspal dobu. Těžko říci, ale mluvit tomuto gigantu do vlastností produktu, který pravidelně využívám, mi určitě nenáleží. Nic to ovšem nemění na tom, že existují aplikace, které působí na první pohled efektněji, snaží se být efektivnější a rozhodně nejsou ploché.

V tomto článku bych se rád zaměřil na aplikaci, která vrhá na pojem “prezentace” světlo z trošku jiného, neotřelého úhlu. Netroufám si říci, zda je zcela dokonalá, ale za zmínku jistě stojí. Již několik let je velmi oblíbeným nástrojem avantgardních prezentátorů, kteří chtějí publikum co nejvíce zaujmout. Jedná se o flashový online prezentační program Prezi.

Registrujeme, ale neplatíme

Každý uživatel, který chce tento nástroj využívat, musí být registrován na stránkách Prezi. Na výběr má 3 rozdílné licence.

  • Public je zdarma. Uživatel získá všechny základní funkce pro vytváření prezentace a 100 MB úložného prostoru. Vytvořené prezentace, jak název licence napovídá, jsou veřejně přístupné.
  • Enjoy stojí 5 $ měsíčně. Skýtá navíc možnost využít úložný prostor 0,5 GB, online podporu a možnost vytvářet tzv. soukromé prezentace.
  • Nejvyšší a současně nejdražší licence, za kterou je nutno zaplatit více jak 13 $ za měsíc, se nazývá Pro. Uživatel dostává prostor o velikosti 2 GB a také offline editor.

Prezi naštěstí myslí i na školy. Díky tomu jsou navíc v nabídce dvě licence, tzv. Students & Teacher, při jejichž registraci je nutné se prokázat emailem v doméně náležející nějaké škole. První licence, s názvem Enjoy Edu, která je funkcí totožná se standardní licencí Enjoy, je zdarma. Druhá licence, Pro Edu, je totožná s licencí Pro a školu vyjde na 5 $ měsíčně.

Minimálně pro úvodní seznámení s programem je vhodné využít bezplatnou licenci Enjoy Edu. Offline editor, který je na placené verzi pravděpodobně největším lákadlem, si uživatel může vyzkoušet ve třicetidenní verzi.

Proč by ale měl pedagog sahat po něčem novém, když to staré má osahané a svou šablonku nikdy neprošoupe? Minimálně proto, že Prezi se od ostatních prezentačních programů liší jednou podstatnou věcí - spojuje v sobě přednosti prezentačního programu a programu pro tvorbu myšlenkových map.

Pracujeme jinak

V samotném programu se nesetkáme s klasickým pojmem slide – ve smyslu ohraničené stránky lineární prezentace. Uživatel není svázán rámečky a nadpisy, prostor není nijak ohraničen. Klasická snímková struktura je nahrazena čistou plochou (plátnem). Program tím dává prostor představivosti, kreativitě a přímo vybízí k vytváření prezentace zcela jiným způsobem, než je uživatel zvyklý z Power Pointu a jemu podobných programů.

Uživatel má na začátku práce možnost vychrlit na plátno všechny své myšlenky - obrázky, texty, videa. Vše má před sebou a napadají ho další a další věci související s tématem. Obsah poté postupně strukturuje, vytváří jakousi koncepční mapu a vše uzavírá do logických částí jednoduchým přetahováním po ploše. Podstatnější věci zvýrazní, naopak méně podstatné zmenší tak, že na první pohled nejsou vidět.

Rozpracovaná koncepční mapa prezentace na téma "tiskárny"

Průchod prezentací může uživatel nastavit libovolně, na začátku není pořadí jasně dané. Dynamický průchod zajišťuje neviditelná linka, která svými body spojuje jednotlivé části prezentace. Kromě klasického lineárního posunu Prezi integruje i prvky nelinearity, čímž se ztotožňuje s lidským vnímáním skutečnosti – nelineární myšlení, asociace … Mezi tyto prvky patří například možnost náhle „odbočit“ a vytvořit propojení k tematicky svázaným celkům na jiné části plochy, nebo k již dříve zobrazeným faktům. Zajímavou vlastností je schopnost přiblížit pohled na vybraný prvek, aby se mohl vzápětí vrátit a zobrazit přehledně strukturu celku.

Editor autorovi nabízí velké množství šablon, kterými se může inspirovat a ulehčit si tak výrazně práci. Jen pozor na diakritiku - celý program je v angličtině a šablony využívají různá písma, kdy valná většina nám udělá ze žluťoučkého koně, který úpěl ďábelské ódy, nepěknou zrůdu.

Možnost výběru z přednastavených šablon nebo čistého plátna

Základem je zvolit čisté plátno a vhodné písmo nebo správnou šablonu. Editací prezentace nás provází lišta s ovládacími prvky, skrývající v sobě všechny potřebné funkce. Využít díky ní můžeme krom klasických nadpisů a textu, který se mimochodem velmi špatně formátuje, též všemožné tvary, náhledy souborů pdf, přehrání videí z YouTube, vložení časové osy, diagramů či jiných schémat, nebo import obrázků jak z počítače, tak i přímo z webu.

Ve chvíli, kdy máme jednotlivé celky sestaveny, vytvoříme mezi objekty cestu včetně různých přiblížení, smyček či odskoků. Možných efektů je zde přehršle. Jak je ale známo (a měli bychom to vtloukat do hlavy též žákům) - méně je někdy více.

Vytvořená cesta mezi jednotlivými objekty

Spolupracujeme, sdílíme, (ne)ukládáme

Zajímavou možností, kterou online nástroj poskytuje (prostřednictvím volby Share), je přizvat k editaci spolupracovníky (spolužáky). V reálném čase může prezentaci upravovat až 10 uživatelů, kdy každý je zobrazen malým “avatarem”. Spolupracovník disponuje stejnými právy jako vlastník s výjimkou smazání prezentace.

Ve chvíli kdy budeme chtít právě vytvářenou prezentaci stáhnout a archivovat lokálně, narazíme ale na menší problém. Uložit můžeme exe balíček, který obsahuje vše potřebné ke kompletnímu offline spuštění, ale pod velikost 30 MB se vejdeme těžko. Druhou možností, je export do pdf, který je však čistě lineárním dokumentem, a tak ztrácí mnohé ze zajímavých dynamických vlastností originálu v podobě nelineárního dokumentu.

Nejvýhodnější je prostě pracovat online. Je jen potřeba rozhodnout o úrovni přístupu ostatních uživatelů. Na výběr máme ve “školní licenci” režim Private (prezentace je přístupná pouze vám), Hidden (prezentace je přístupná uživatelům, kteří na ni mají vámi vygenerovaný odkaz), Public (prezentace je volně přístupná komukoliv na Prezi.com) a Reusable (kdokoli registrovaný si může vaši prezentaci prohlédnout, stáhnout do svého Prezi profilu a upravit).

Prezentaci můžeme díky generátoru kódu umístit do libovolných webových stránek jako widget (ukázka na konci).

K čemu Prezi použijeme a k čemu ne

Online editor Prezi je velice šikovná aplikace, kterou máme možnost využít téměř kdykoli v pedagogické praxi, protože se dá velmi rychle vytvořit prezentace, ve které lze kromě obsahu vizualizovat i souvislosti. Navíc si nemusíme lámat hlavu s technickým nastavením a ve chvíli, kdy nás napadne další “odbočka” z tématu, jednoduše ji do mapy přidáme, aniž bychom rozbořili předchozí strukturu.

Jakmile budeme potřebovat zobrazovat delší text (což je ale věc, která do prezentace normálně nepatří), či dokonce strukturovaný zdrojový kód nějakého programu, Prezi nás příliš nepotěší - formátování textu je na bídné úrovni. Podobně pochodíte, pokud budete chtít prezentaci žákům tisknout.

Omezené možnosti formátování textu

Závěrem

Prezi je na světě již několik let, stále se vyvíjí a má i vlastní iOS aplikaci. Jak tomu bývá, program si našel své odpůrce, ale především mnoho příznivců, kteří na něj nedají dopustit. Většina z nich tvrdí, že si v podstatě stačí na plátně přirozeně uspořádat myšlenky, a v tu chvíli je prezentace hotová a připravena vizualizovat myšlenky tak, aby je někdo další snadno pochopil. Další plus, jež uživatelé vyzdvihují, je interaktivita, která podněcuje autora (učitele i studenta) ke kreativitě.

Druhou stranou mince a vodou na mlýn odpůrcům je bohužel fakt, že celé prostředí je silně závislé na kvalitním připojení k internetu. Celý editor je navíc kompletně ve Flashi, se kterým si ne každý prohlížeč rozumí.

Jak jsem říkal na začátku - netroufám si říci, že Prezi je top a bezchybné. Pokud ale pedagoga nezradí internet a vyvaruje se přehnaného množství efektů, prezentací rozhodně udělá dojem. Bude totiž jiná, přirozenější, lépe zapamatovatelná. Její obsah se pravděpodobněji uloží do těch „správných žákovských šuplíčků“.

Hotová prezentace o tiskárnách vzniklá ve výuce na Gymnáziu Jana Palacha 1, s. r. o.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Jakub Běhounek

Hodnocení od uživatelů

Pavlína Hublová
12. 12. 2013, 17:51
Prezentace v Prezi nabízí např. články ze seriálu Výukové moduly o EU. Je možné si tak prohlédnout další praktické využití této aplikace.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.