Při plánování výuky bychom neměli zapomínat na online prostředí, které nám nabízí nepřeberné množství webových nástrojů zdarma, často bez instalace okamžitě použitelné. Tyto online cloudové aplikace se dají mimo jiné využít také v oblasti výtvarné výchovy, a tak rozšířit rámec výuky. Tento článek přináší stručný popis šikovného grafického editoru iPiccy.
iPiccy vám poslouží při jednoduché manipulaci s fotografiemi a obrázky. Jedná se o obdobu programu Pixlr (Počítačová grafika v Pixlr Editoru) nebo Photoshop Express, ale má jednodušší grafiku i ovládání, které zvládnou i úplní začátečníci. Nabízí řadu zajímavých funkcí, využití vrstev a efektů.
Na webu www.ipiccy.com máte na výběr z několika hlavních funkcí, podle typu úpravy obrázku nebo fotografie:
![]() |
Rychlá úprava obrázku |
iPiccy umožňuje uživatelům pracovat se staženými obrázky z webu nebo pracovat s vlastními fotografiemi. Zahrnuje rozsáhlou škálu editačních nástrojů a funkcí, které jsou potřebné pro základní úpravy. Podle jednotlivých ikonek nahoře na liště a v levém sloupci se vám objeví další možnosti a typy úprav (viz obrázek níže). Využít můžete jednoduché retuše, změny velikostí, ořezy, ale i rámečky, šablony a nejrůznější filtry. Editor obsahuje specializované styly a funkce pro úpravu portrétu. Velmi zajímavá je práce s vrstvami a prolínáním. Do obrázků můžete vkládat vlastní text i kliparty z galerie.
![]() |
vzhled stránek s přehledem základních funkcí |
Přehled základních vlastností iPiccy:
+
|
-
|
iPiccy splní snad všechny ne příliš náročné požadavky. Pro práci ve škole a k seznámení dětí s grafickým editorem je tedy ideální. Editor zatím nemá nikde žádný manuál (na Youtube můžete najít mini video manuály) dostupné většinou v cizích jazycích, ale to by snad nemusel být problém.
Montage Ipiccy - Tête de tigre #Tutoriel
K orientaci v aplikaci stačí jen pár základních slovíček. Ikony jsou doplněny drobnými ilustracemi pro dobrou orientaci. Ovládání aplikace je intuitivní, takže lze docela snadno vytvořit poměrně kvalitní výstup.
Vztah výtvarné výchovy k tvorbě digitálního obsahu.
Práce s médii a multimédii u dětí rozvíjí vizuální gramotnost, kreativitu a jemnou motoriku. Děti jsou díky ní schopny lépe analyzovat vizuální a mediální sdělení, umět s nimi dále pracovat a učit se novým věcem. To je dostatečným důvodem k tomu, aby se žáci podle RVP seznamovali s grafickým editorem již na 1. stupni. Klasické techniky jako je kresba a malba samozřejmě nikdy nevymizí. Tyto techniky musí každý ovládat, nejen proto, že jsou základem pro práci s novými technologiemi a médii. Díky volně dostupným online editorům se děti mohou bez překážek naučit novým věcem a poznávat nové techniky v oblasti multimédií. Při výběru grafického editoru záleží na preferencích každého, ale určitě bude dobré nezůstat jen u jednoho. iPiccy je jen jedním z mnoha, ale jako základ postačí. Pokud později budete chtít vyučovat počítačovou grafiku s náročnějšími operacemi, budete muset sáhnout po jiném editoru. K práci s profesionálními grafickými programy jako je Phostohop, Illustrator nebo Indesign je pak již jen malý krůček.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.