Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Obama chce zavádět internet do škol s pomocí...

Obama chce zavádět internet do škol s pomocí soukromého sektoru

Informativní příspěvek
Autor: Sandra Stuchlíková
Článek informuje o nejnovějším vývoji amerického programu ConnectED, který se snaží zajistit, aby bylo v dohledné době během vyučování 99 % amerických žáků připojeno vysokorychlostně do internetu. Pro nás velmi zajímavá je úspěšná spolupráce soukromého sektoru se školstvím, kterou se v našich podmínkách zatím příliš nedaří iniciovat.

Brzy to bude rok, co prezident Spojených států Barack Obama oznámil, že v blízké době zavede téměř do všech amerických škol rychlé internetové připojení – viz Do 5 let má být připojeno 99 % žáků v USA do internetu. O tomto projektu, nazvaném ConnectED [1] mluvil i během letošní lednové Zprávy o stavu Unie. Oznámil v ní, že plán na zajištění ultrarychlého internetu pro školy je na dobré cestě, a to díky tomu, že se do něj prostřednictvím nezávislé vládní agentury FCC (Federal Communications Commission) zapojí kromě státu i řada soukromých společností. [2] Vzhledem k rostoucí všudypřítomnosti osobních zařízení, jako je tablet, bude primárním cílem celoškolní pokrytí Wi-Fi signálem.

K významným partnerům, kteří všichni dohromady poskytnou přes miliardu dolarů, patří například Apple, Microsoft, Prezi a Adobe. [3]

Společnost Adobe přispěje více než 300 miliony dolarů a zaškolí učitele

Společnost Adobe školám poskytne především svůj software. Bude poskytnut pro digitální učení a vyučování 15000 americkým školám. Kromě jiných produktů budou studenti a pedagogové využívat např. systém pro vytváření e-Learningového obsahu Adobe Captivate. Na zlepšení administrativních procesů budou vzdělávací zařízení moci využít elektronický podpisový software Adobe EchoSign.

Společnost prostřednictvím svých iniciativ Adobe Education Exchange a Adobe Youth Voices poskytne též řadu školení pro učitele. Závazek je v souladu se základními americkými federálními standardy (Core Standards), které doporučují, aby byla informační gramotnost zařazena do základních učebních osnov.

Adobe prezentovala svůj závazek pro ConnectED na prvním studentském filmovém festivalu 28. února v Bílém domě. Výkonný ředitel Shantanu Narayen při této příležitosti řekl toto: „Věříme v to, že technologie přinášejí mládeži možnost, jak vyjádřit kreativitu a budovat dovednosti. Jsme hrdí, že můžeme přispět k záměrům pana prezidenta a těšíme se na pozitivní dopad, který naše účast přinese studentům a pedagogům.

Adobe pomáhá prostřednictvím různých programů americkým školám už 20 let. Například Adobe Education Exchange je největší on-line komunita kreativních pedagogů, ve které je zapojeno více než 127000 učitelů z celého světa. Tato služba nabízí volný přístup k profesionálním pomůckám a zkoumá zdroje založené na standardech.

Adobe Youth Voices je nadace, jež podněcuje kreativitu mladých lidí skrze sílu vyprávění s digitálními médii. Od zahájení tohoto programu ho využilo již více než 5 000 pedagogů a 150 000 žáků z více než 58 zemí.

Podle studie z roku 2013 provedené společností Adobe, rodiče a pedagogové ve Spojených státech určili tři klíčové požadavky potřebné pro podporu tvořivosti ve vzdělání:

  1. zajištění nástrojů a školení pro pedagogy k umožnění tvořivosti;
  2. integrace kreativity do vzdělávacích programů škol;
  3. eliminace tradičních postupů bránících kreativitě.

Podporou ConnectED řeší Adobe všechny tři požadavky a poskytuje školám nástroje pomáhající žákům sdělit myšlenky.

Společnost Adobe ovšem není v této iniciativě na podporu školství sama. Prezident Obama se ve svém projevu zmínil též o dalších firmách.

Řekl doslova toto: “Dnes mohu oznámit, že s FCC a podporou společností jako Apple a Microsoft máme šanci začít pomáhat více než 15000 školám a 20 milionům studentů v průběhu příštích dvou let, a to bez přímé zátěže pro státní rozpočet.

Citace a použitá literatura:
[1] - THE WHITE HOUSE - ConnectED: President Obama’s Plan for Connecting All Schools to the Digital Age. 2013. [cit. 2013-6-6]. Dostupný z WWW: [http://www.whitehouse.gov/sites/default/files/docs...].  
[2] - CAMPBELL, Mikey. President Obama lauds FCC partnership with Apple, other tech firms in ConnectED education program. 2014. [cit. 2014-5-18]. Dostupný z WWW: [http://appleinsider.com/articles/14/01/28/presiden...].  
[3] - Adobe Commits Over $300 Million in Software and Teacher Training to President Obama’s ConnectED Initiative. 2014. [cit. 2014-5-18]. Dostupný z WWW: [http://www.adobe.com/news-room/pressreleases/20140...].  
Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.